Washington Post: Росія може почати свій напад з Азовського моря. Які можливості захисту

Washington Post: Росія може почати свій напад з Азовського моря. Які можливості захисту

Washington Post: Росія може почати свій напад з Азовського моря. Які можливості захисту
Суспільне

Американське видання The Washington Post з посиланням на джерела в американській розвідці написало 25 грудня, що повномасштабне вторгнення Росії в Україну може початися саме з Азовського моря.

На початку грудня, коли корабель українських ВМС "Донбас" наблизився до Керченської протоки, це викликало обурення з боку російських силовиків. У російських ЗМІ таку поведінку українського корабля назвали "провокацією", а російська журналістка Маргарита Симоньян на своїй сторінці в Twitter натякнула, що це може бути початком конфлікту між Росією та Україною. Зрештою, зіткнення не відбулося, а міністр оборони України Олексій Рєзніков назвав "інформаційним вкидом" російські заяви про агресивні дії українського корабля.

Проблема "спільних внутрішніх вод"

Проте, цей епізод черговий раз привернув уваги міжнародної спільноти до Азовського моря. Як пише TheWashington Post, американська розвідка попереджає, що у випадку нападу Росії з моря, Україна залишатиметься практично незахищеною.

"Попри всю міжнародну увагу на концентрацію російських військ на українському сухопутному кордоні, якщо напад станеться з моря, українські сили будуть майже беззахисні. З юридичної точки зору вони не мають право вчиняти будь-яких дій, поки перший російський солдат не ступить на землю", – сказано в статті.

Причиною для таких обмежень для українських сил оборони є угода про спільне використання Азовського моря, підписана між Україною та Росією у 2003 році. Згідно з цією угодою, Азовське море є водами "спільного використання", а нейтральні води починаються одразу за береговою лінією. Саме тому російські військові можуть як завгодно близько наближатися до українського узбережжя Азовського моря. Тут немає стандартної для міжнародного морського права 12-мильної виключної економічної зони.

"Майбутній театр воєнних дій"

Як заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у розмові з The Washington Post, українська влада цілком усвідомлює загрозу, яка виходить з боку Азовського моря.

"За нинішніх обставин, звісно, ​​Росія диктує ситуацію на Азові, і переважно використовує його як театр військових дій, – каже міністр Кулеба, – і у випадку війни це море буде активно використовуватися Росією для тиску на наші південні міста на Азовському морі".

Дмитро Кулеба каже, що Азовське море вже по суті використовується Росією як театр воєнних дій, оскільки Росія вводить регулярні обмеження для навігації українських кораблів. Наприклад, на початку грудня 2021 року Росія перекрила 70% акваторії Азовського моря під приводом військових стрільб.

Крім цього, Як пише Андрій Клименко, головний редактор видання BlackSeaNews та експерт моніторингової групи "Інституту Чорноморських стратегічних досліджень", на своїй сторінці у Facebook, конфлікт навколо корабля ВМСУ "Донбас" скоріш за все був потрібен для "прикриття" переходу великого десантного корабля Чорноморського Флоту РФ "Новочеркаськ" до Азовського моря.

"Зауважимо, що великі десантні кораблі ЧФ РФ – дуже-дуже нечасті гості в Азовському морі. Отже, знайомився з майбутнім театром воєнних дій", – написав Клименко.

Економічний тиск на Азовському морі

Протягом останній років Росія поступово нарощує свій контроль над акваторією Азовського моря. Будівництво Керченського мосту та тимчасова окупація Криму дозволило Росії взяти контроль над Керченською протокою, а отже – над єдиним шляхом з українських азовських портів на зовнішні ринки. Йдеться передусім про порти в Маріуполі та Бердянську.

Від 2018 року Росія почала штучне утримання торгових кораблів, що прямували через Керченську протоку в напрямку українських портів. Як повідомляла моніторингова група редакції BlackSeaNews, протягом 2019 року середній час утримання судів складав 29, 9 годин, у 2020 році – 23,5 години. У 2021 році максимальна тривалість затримки суден траплялася у квітні – 70 годин. А середня тривалість затримки за період листопад 2020-квітень 2021 року, за даними експертів, складала 53 години. Після цього ці показники знову повернулися до середніх значень – понад 20 годин.

Як повідомляють експерти, через порти Азовського моря проходять 5-7% українського експорту.

Можливості захисту

Як заявив секретар РНБО Олексій Данілов в коментарі The Washington Post, Азовське море є "надзвичайно складним місцем", оскільки внаслідок окупації Криму Україна втратила 70% свого флоту. Військово-морська база у порту Бердянськ має стати одним з засобів оборони України з напрямку Азовського моря. Зокрема, на цю базу планується переміщення ще двох дивізіонів ракетних кораблів.

Крім цього, як каже Олексій Данілов, Україна планує покладатися на берегові ракетні комплекси "Нептун", які здатні уражати морські цілі.

Що відомо

  • 24 грудня президент Володимир Зеленський у режимі відеозв'язку поговорив із сенаторами та конгресменами США про ситуацію на сході України та кордоні з Росією, а також про "Північний потік-2".
  • 23 грудня на підсумковій пресконференції президент РФ Володимир Путін заявив, що офіційний Київ готує "третю" військову операцію на Донбасі. Він також зазначив, що в Україні "витісняють" росіян з "історичних територій", маючи на увазі Донбас.
  • Твердження російського президента про те, що Україна начебто готує воєнну операцію на сході України, не відповідають дійсності, повідомив Суспільному речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок