Чи витримає енергетика випробування морозами. Відповідає експерт Інституту енергетичних стратегій

Чи витримає енергетика випробування морозами. Відповідає експерт Інституту енергетичних стратегій

Чи витримає енергетика випробування морозами. Відповідає експерт Інституту енергетичних стратегій
Фото: dilovyi.info

За прогнозами синоптиків, Україну очікують перші справжні зимові морози. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль запевнив, що ситуація в енергетиці є "абсолютно стабільною і контрольованою, хоч і напруженою", а на опалювальний сезон Україні вистачить і вугілля, і газу. Крім того, тарифи не змінюватимуться. Раніше Шмигаль заявив, що Україна споживає близько 10 мільйонів тонн вугілля, 8 мільйонів з яких видобуваються в Україні. Станом на 15 грудня запаси вугілля на складах ТЕС були меншими за півмільйона тонн. Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук в ефірі Українського радіо прогнозував, чи пройде Україна успішно опалювальний сезон та випробування морозами.

Про запаси вугілля та атомну енергетику

"Стосовно запасів вугілля, то його є більше, ніж 500 тисяч тонн, хоча на початку грудня-в кінці листопада було досягнуте дно у розмірі 340 тисяч тонн", — розповів експерт Інституту енергетичних стратегій.

Приріст вугілля відбувся, тому що в роботу включились атомні електростанції. Зараз працює 14 блоків, які періодично виключають.

"Так не має бути в принципі. Це означає те, що ми бачимо сьогодні маневрування атомною генерацією. Тобто насправді 500 тисяч тонн в принципі достатньо, якщо всі блоки атомної генерації будуть працювати всю зиму в морози", — зазначив Юрій Корольчук.

Наразі атомні блоки вивели з ремонтної кампанії позачергово, але це поганий знак, пояснив експерт.

"Це означає, що коли буде навантаження в енергосистемі на блоки і не співпадатиме потужність та споживання електроенергії, то блоки знову можуть вийти в ремонт. І тоді постане питання, де вугілля на складах, тому що його почнуть спалювати. І 500 тисяч тонн — це фактично на тиждень роботи. Коли працюватиме 10-11 блоків, ми будемо спалювати 70 тисяч тонн вугілля на добу", — зауважив експерт.

Він нагадав, що президент Зеленський за останній місяць вже 4 рази виступав та записував звернення, і Шмигаль вже 4 рази заявляв, що все добре.

"Складається таке враження, що повторення такої думки, що все добре та нічого не станеться — це своєрідна мантра", — підсумував з цього питання екперт.

Про дефіцит газу

"Найбільша проблема у тому, що є дефіцит газу у підземних сховищах", — зазначив Юрій Корольчук.

За його словами нині в Україні 14,6 мільярда запасів газу у підземних сховищах.

"Ми за січень використаємо близько 3 мільярдів. Коли його рівень спуститься і станом на лютий буде близько 11 мільярдів у сховищах, то коли будуть морози, виникнуть проблеми підйому газу для внутрішніх споживачів", — розповів експерт Інституту енергетичних стратегій.

Він зазначив, що подальше "підняття" газу іщ ГТС України може призвести до нестачу газу для європейців.

"Тобто якщо зараз ми піднімаємо 100 мільйонів кубометрів, то ми потім не зможемо підняти ці 100 мільйонів кубометрів з підземних сховищ, а це може вилізти проблемою в транзиті російського газу. Тому що ми відповідно будемо відбирати більше з труби транзитного газу і не зможемо компенсувати з підземних сховищ. І тоді може бути знову чергова газова війна, адже Росія може сказати, що ми крадемо газ і не виконуємо контрактні зобов'язання", — зауважив Корольчук.

Про імпорт електроенергії

За словами експерта Україна підготувалася до можливого імпорту газу із Росії, якщо виникне потреба.

"Імпорт електроенергії з Росії та Білорусі може бути. Якщо складуться так обставини і вийдуть з ладу два блоки АЕС, тоді ТЕС не зможуть повністю закрити ці потреби і об’єктивно виникне необхідність імпортувати електроенергію з Росії. Аукціон провели не просто так. Є компанії, які готові зайти і постачати електроенергію сюди, тобто купувати її в Росії", — зазначив Юрій Корольчук.

Про тарифи

За словами експерта ціни на газ були встановлені державою за контрактами ще влітку, тому підвищення ціни на блактине паливо цього сезону точно не буде.

"Нафтогаз України" по ціні 7,40 грн продає газ всім газзбутам, всім трейдерам, адже ще весною були укладені договори. Цей газ продається з ресурсів "Укрвидобування", тобто з державної компанії, тобто там ціна не буде 20 чи 45 грн. Тому немає підстав говорити про підвищення тарифів вже з наступного сезону чи навіть зараз взимку, тобто цей ресурс є і він видобувається компанією "Укрвидобування", — розповів експерт.

Попри зобов'язання уряду перед МВФ держава планує продавати на біржі постачальникам газ українського видобутку — не вище 6000 грн за тисячу кубів.

"Проте питання у тому, що ми підписали меморандум і взяли зобов'язання перед МВФ вчергове підвищити тарифи до ринкового рівня на газ та на електроенергію. Щодо газу, там зазначено, що "Укрвидобування" буде продавати газ на біржі, і це правильно. Якщо не буде ніякої схеми, то воно має спрацювати. І коли на українській біржі "Укрвидобування" буде продавати газ на 95% українського видобутку, то ціна повинна формуватися не вище 6 тисяч гривень. Тобто ціна на газ для населення як мінімум не повинна підвищитись, а може, навіть і знизиться у наступному сезоні", — зазначив екперт.

"Звичайно, штучно ми можемо побачити підвищення цієї ціни, але це ризики для держави, тому що буде зростати заборгованість за комунальні платежі. І тільки завдяки тому, що є річний, тариф на газ і що штучно не підвищили тариф на електроенергію та на розподіл газу, це дозволяє не нарощувати далі борги за комунальні послуги. Звісно, вони нарощуються зараз, але немає різкого стрибка", — підсумував Юрій.

Що відомо

  • 17 грудня прем'єр-міністр заявив, що чотири теплові електростанції, зокрема Луганська ТЕС, переходять на природний газ у зв’язку з нестачею вугілля.
  • 29 листопада уряд зобов’язав “Нафтогаз України” і газопостачальну компанію “Нафтогаз Трейдинг” у період до 30 квітня 2022 р. (включно) продавати природний газ для потреб побутових споживачів газопостачальним компаніям-учасникам балансуючої групи Нафтогазу.
  • Опалювальний сезон 2021-2022 Україна почала на тлі світової енергетичної кризи, нестачі вугілля та підвищення цін на енергоносії. Газ у світі здорожчав у понад десять разів, вугілля — в чотири.
  • Президент Володимир Зеленський запевнив у стабільності проходження нинішнього опалювального сезону в Україні та відсутності масових відключень тепла і світла. Водночас він не виключив часткових випадків відключень на місцях.
  • Міністр енергетики Герман Галущенко запевнив, що Україна безперешкодно пройде опалювальний сезон-2021 попри проблеми з імпортом палива. Галущенко заявив, що уряд розширить використання атомної енергетики задля проходження опалювального сезону.
  • Від початку опалювального сезону жодних віялових відключень споживачів, тобто відключень, пов’язаних із заходами для примусового зниження споживання, не відбувалось, заявив 15 грудня прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок