Чи можна вакцинуватися вагітним та чи допоможуть при вірусі антибіотики – пояснює інфекціоністка

Чи можна вакцинуватися вагітним та чи допоможуть при вірусі антибіотики – пояснює інфекціоністка

Чи можна вакцинуватися вагітним та чи допоможуть при вірусі антибіотики – пояснює інфекціоністка
Фото: pixabay.com

На Суспільному Дніпро в межах проєкту «Сьогодні. Головне» відбулася гаряча телефонна лінія «Запитай у лікарки».

Кому рекомендують додаткове щеплення, чи треба вакцинуватися вагітним і годувальницям та що відбувається, коли не зробити вчасно другу дозу, – розповіла докторка медичних наук, інфекціоністка Катерина Литвин.

Україна більше не в переліку 10 країн з найбільшим рівнем захворюваності на коронавірус. Чи є оптимістичні прогнози, що так і надалі буде? Що впливає на динаміку?

Не хотілося б робити оптимістичні прогнози. Поки зарано. Ще багато важких пацієнтів. Для цього вірусу характерне таке протікання – з періодичними підйомами й спадами. На жаль, і темпи вакцинації зараз знизилися.

Щодо додаткової дози. Які стани й показання для неї?

Третя доза рекомендована тим, у кого знижена імунна відповідь: особам з онкопатологією, у кого є імунодефіцити, людям похилого віку. Бо їм дві дози не нададуть необхідний захист.

Чи можна заразитися COVID-19 у сауні?

Вірус боїться високих температур. При 50 градусах він втрачає активність через пів години, а при 70 градусах — протягом 5 хвилин. Але і цього часу може бути достатньо, щоб заразитися. Тим паче, що це закритий простір, де людина контактує з іншими та спільні поверхні. Тож ризик є.

Як і чим зміцнювати імунітет, щоб не захворіти на коронавірус?

Тільки вакцинація. І бажано вже зараз, коли спала чергова хвиля захворюваності, – ризик заразитися під час самого щеплення мінімальний. Якщо багато людей навколо хворіє, то можна підхопити вірус у день вакцинації або протягом декількох днів після неї, коли імунітет ще не сформувався.

Народні методи лікування не захистять від зараження при контакті з хворим. Це корисно для здоров’я, але це не захист від вірусу.

При лікуванні коронавірусу народні методи корисні за умови, що немає високої температури, пневмонії. Але важливо при цьому вчасно звернутися до лікаря, щоб не пропустити важку стадію. Тривожні дзвіночки – це порушення дихання, тривала лихоманка (5-7 днів) і найголовніше – утруднене дихання. Вакциновані хворіють легше і навіть буває безсимптомно. Цього і намагаємося досягти вакцинацією.

Чи можна вакцинуватися вагітним і годувальницям?

Треба і рекомендую. У третьому триместрі COVID-19 протікає складно і з важкими наслідками для матері й для дитини. Вакцини ж безпечні й ефективні. Навіть є дослідження, які показують, що імунна відповідь у вагітних краща, ніж у загальній популяції. Тому я рекомендую вакцинацію. Вакцини не містять вірус. Консерванти теж безпечні. На них можливі індивідуальні реакції. Тоді треба попередити про це лікаря, але це не протипоказання для щеплення.

Як підготуватися до ПЛР-тесту?

Бажано його робити зранку до вживання їжі, тоді результат більш точний. Якщо людина хворіє на ГРВІ або має інші хронічні захворювання, то вони не впливають на результат. Досліджується специфічна реакція виключно на коронавірус.

Чи ви як лікарка радите вакцинуватися і чи ви самі вакциновані?

Я вакцинована повністю. Спочатку я перехворіла і, не зважаючи на це, вакцинувалася через 3 місяці. І вся моя родина вакцинована також. Це зовсім інше відчуття захищеності, ніж на початку епідемії, коли вакцини не було і був високий ризик ускладнень від хвороби.

Не всі, хто отримав першу дозу, вакцинувалися вдруге. Що відбувається, якщо людина не отримує вчасно другу дозу? Їй треба заново проходити весь курс?

Якщо пройшов тривалий час, більший за максимальний, ніж передбачено інструкцією, то знижується імунна відповідь. Тоді треба додаткову дозу. Захист від повного курсу вакцинації діє протягом року.

До речі, вакцини від грипу і коронавірусу не взаємозаперечують одна одну. Щеплення від грипу щорічне і вакцини адаптовані під ті чотири штами, які очікуємо цьогоріч.

Якщо антибіотик не може побороти вірус, чому лікар його призначає?

Багатьом хворим призначають антибіотик з перших днів. Деякі лікарі так “підстраховуються”. Але при вірусній пневмонії він не діє і якщо безконтрольно вживати, то потім складно обрати препарат, до якого буде чутлива бактеріальна інфекція. У перші дні, коли є вірусне навантаження, – антибіотики не потрібні.

Якщо з першого дня призначили антибіотик при підтвердженій вірусній етіології хвороби, то краще тоді проконсультуватися ще в одного лікаря.

У мережі багато пишуть про зв’язок вакцинації й тромбозу. Що є фейком, а що правдою?

Ризик тромбозів при вакцинації є, але він мінімальний, особливо у порівнянні з їхньою кількістю внаслідок коронавірусної інфекції. Під час останньої хвилі була просто маса інфарктів, інсультів, тих захворювань, які пов’язані із тромбоутворенням. Ймовірність тромбозу при вакцинації – це один випадок на декілька мільйонів вакцинованих. Не завжди можна довести зв’язок тромбозу і вакцинації. Про всі випадки таких проявів повідомляють виробники вакцин. Ризик існує. Але дуже високий ризик тромбозів саме при коронавірусній інфекції. Це не співмірно і не треба боятися.

Перед вакцинацією людям, у яких є фактор ризику, не рекомендовано припиняти антитромболітичну терапію – препарати, які зменшують в’язкість крові. З віком ризик тромбозу при вакцинації знижується. Для людей, старших 50 років ризик дорівнює нулю. Після оперативного втручання теж показана вакцинація, щоб уникнути тяжчих ускладнень.

Що відомо

  • Станом на 19 грудня загалом на Дніпропетровщині – 240 314 лабораторно підтверджених випадків COVID-19. Подолали хворобу 226 607 мешканців області. Померли 8 634 людини.
  • У Дніпропетровській області зробили понад 2 млн 470 тис. щеплень від коронавірусу. Двома дозами імунізувалися більш ніж 1 млн 160 тис. людей.

Читайте також

  • Дніпровські студенти винайшли «розумну» крапельницю
  • Якщо є сумніви. Як вакцинуються люди з інвалідністю – історії дніпрян та роз’яснення лікарки
  • За добу в Україні – понад 7,5 тисяч випадків COVID-19

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок