Якщо є сумніви. Як вакцинуються люди з інвалідністю – історії дніпрян та роз’яснення лікарки

Якщо є сумніви. Як вакцинуються люди з інвалідністю – історії дніпрян та роз’яснення лікарки

Ексклюзивно

За даними опитування ЮНІСЕФ, майже чверть українців не хочуть вакцинуватися від COVID-19, бо вважають, що мають медичні протипоказання. Насправді, за даними Міністерства охорони здоров’я, з протипоказаннями – менш ніж 1% від дорослого населення України, бо щеплення повністю протипоказане лише тим, хто мав важку алергічну реакцію на першу дозу вакцини або на один з її компонентів. Навіть інвалідність не є протипоказанням.

Як у Дніпрі вакцинуються люди з інвалідністю та як діяти, якщо у людини є сумніви щодо протипоказань до щеплення, – з’ясовували журналісти Суспільного Дніпро.

Коли маленький зріст і вага

Дніпрянка Олена Осадча має інвалідність з дитинства. У неї – генетичне захворювання. Через хворобу в жінки маленький зріст та вага. Медичні препарати лікарі їй завжди призначають у половину дозування.

Якщо є сумніви. Як вакцинуються люди з інвалідністю – історії дніпрян та роз’яснення лікарки
Олена Осадча. Фото з особистого архіву Олени Осадчої

Коли настав час робити щеплення, то виникло питання, чи можна вводити Олені цілу ампулу вакцини.

"Я дуже довго думала, чи потрібно мені вакцинуватись? Але дивлячись на те, як у цьому році ускладнилась ситуація із захворюваністю на коронавірус, я вирішила, що маю зробити щеплення. Я багато читала про вакцинацію, радилась із близькими та друзями й вирішила, що це потрібно, аби не було так складно переносити хворобу", – розповідає Олена Осадча.

Спочатку Олена звернулася до свого сімейного лікаря, щоби дізнатися, чи можна їй вакцинуватись. Одразу вона почула ствердну відповідь. Однак через діагноз у лікарки, за словами Олени, з’явились питання про дозування вакцини. Їй запропонували почекати, коли з'являться якісь вакцини або рекомендації для її випадку.

Втім Олена продовжила шукати можливість зробити щеплення.

"Я телефонувала у МОЗ та на номер 1545, але там лінії постійно зайняті. Додзвонилася у департамент охорони здоров'я нашої області, вони не змогли мені нічого порадити, адже вперше стикаються із діагнозом недосконалий остеогенез. Мені відповіли, що дізнаються та передзвонять. Але так і не передзвонили", – розказала вона.

Рішення знайшлося

Олена звернулася до директорки Дніпровського центру первинної медико-санітарної допомоги №9 Галини Одинцової. Та повідомила, що знайшла рішення для її ситуації.

"У жовтні вийшов наказ з рекомендаціями щодо вакцинації дітей 12-15 років. У наказі зазначено, що вакцина Comirnaty від Pfizer підходить для щеплення підлітків. Тобто вакцина Pfizer може підійти й Олені, оскільки вона має маленький зріст та вагу", – розповіла Галина Одинцова.

Проте вакцинацію Олена поки відклала, оскільки зараз захворіла на коронавірусну інфекцію та очікує повного одужання.

"Вакцинувався, щоб захистити своє здоров'я та оточуючих"

Дніпрянин Ігор Черніков уже зробив щеплення. Він має інвалідність з дитинства, пересувається на колісному кріслі.

"Я вирішив вакцинуватися, тому що хотів захистити своє здоров'я та оточуючих. Я не консультувався з лікарем перед вакцинацією. З дитинства, на щастя, не маю жодного алергічного захворювання. Добре переношу ліки та антибіотики", – сказав він.

Якщо є сумніви. Як вакцинуються люди з інвалідністю – історії дніпрян та роз’яснення лікарки
Ігор Черніков. Фото з особистого архіву Ігоря Чернікова

Вакцинацію, розказує Ігор, переніс добре. Каже, що два дні боліла голова та трохи піднялася температура. Після другої вакцини симптоми були такі самі, але менш виражені та минули швидше.

"Зараз, через три місяці після вакцинації, я почуваюсь добре, ніяких побічних ефектів не відчуваю", – додав він.

Що робити, якщо є сумніви, пояснює лікарка

Якщо у пацієнта виникають питання або сумніви перед вакцинацією, директорка центру первинної медико-санітарної допомоги №9 Галина Одинцова рекомендує звернутися до сімейного лікаря. У випадку відсутності декларації з "сімейником" в усіх пунктах вакцинації є лікар який може проконсультувати щодо можливих протипоказань.

"Перед вакцинацією кожен пацієнт заповнює докладну анкету з питаннями про його стан здоров'я, про наявні хвороби або алергічні реакції. Якщо виникають якісь питання, кваліфікований лікар є в усіх пунктах вакцинації, він відповість на усі питання та надасть необхідні рекомендації. Бувають випадки, коли пацієнт хоче вакцинуватися певною вакциною, але лікар, дивлячись на його показники, рекомендує іншу вакцину", – розповіла лікарка.

Єпідемія невакцинованих

Як повідомив заступник Міністра охорони здоров'я Олександр Комаріда під час конференції в Українському кризисному медіа-центрі, за статистикою останніх трьох місяців, - 98.1% госпіталізовних із COVID-19 в Україні були невакциновані, 99.2%% померлих від коронавірусу за цей же період також не були вакциновані.

Олександр Комаріда зазначив: щеплення проти COVID-19 ефективно запобігають тяжкому перебігу хвороби, госпіталізації й рятують життя людей.

Що відомо

  • За даними Міністерства охорони здоров’я України, зовсім не можна щепитись лише при абсолютних протипоказаннях. Але й вони бувають постійними або тимчасовими.
  • Тимчасовими протипоказаннями до щеплення від COVID-19 вважають гострі захворювання з температурою вище 38°C, введення вакцин проти інших інфекційних хвороб, COVID-19 в анамнезі тощо. Вакцинацію відкладають на той час, поки проблеми зі здоров’ям будуть вирішені. Після цього можна отримати щеплення.
  • Протипоказання до вакцинації може встановити тільки сімейний або лікуючий лікар. Він також визначає, чи є протипоказання тимчасовими або постійними. За потреби – для отримання додаткової інформації та уточнення діагнозу – лікар може направити пацієнта до профільного спеціаліста, за висновком якого остаточно ухвалює рішення. Втім бувають ситуації, коли лікар повинен знайти нестандартне рішення для конкретного пацієнта із рідкісним діагнозом.
  • У Дніпрі 29 жовтня провели масову вакцинацію пацієнтів з алергією. До щеплення готували 55 осіб, з них 53-х цього дня провакцинували. Ще двом не змогли зробити щеплення через додаткові протипоказання.
  • Станом на 30 листопада понад 1 млн 42 тис. мешканців Дніпропетровщини зробили два щеплення від коронавірусу та повністю завершили курс вакцинації. В Україні щепились від СOVID-19 майже 13,5 млн людей.

Авторка Ліка Толорая

Читайте також

  • За добу в Україні — понад 6600 нових випадків COVID-19
  • На Дніпропетровщині тривають «карантинні» рейди в закладах: що виявили
  • "Омікрон": що відомо про новий штам коронавірусу та чи загрожує він Україні

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок