Зеленський підписав бюджет на 2022 рік. Що він передбачає

Зеленський підписав бюджет на 2022 рік. Що він передбачає

Важливо
Зеленський підписав бюджет на 2022 рік. Що він передбачає
. Єлизавета Серватинська, Суспільне

Президент України Володимир Зеленський 10 грудня підписав бюджет на 2022 рік. Верховна рада схвалила 2 грудня у другому читанні та в цілому проєкт державного бюджету на 2022 рік. Після внесення правок ухвалений документ передбачає понад 50 мільярдів гривень додаткових доходів та видатків.

Відповідний законопроєкт за номером 6000 на засіданні 2 грудня підтримали 268 народних обранців.

Рада схвалила бюджет на 2022 рік. Що він передбачає
Рада схвалила бюджет на 2022 рік. Що він передбачає. Телеканал "Рада"

Напередодні голосування бюджетний комітет Ради погодив зміни до проєкту, які передбачають збільшення доходів та видатків на більш як 50 мільярдів гривень. Комітет завершив обговорення змін по третій годині ночі.

Як пояснив під час виступу у Раді перед голосуванням за документ міністр фінансів Сергій Марченко, збільшення розміру бюджету стало можливим, зокрема, завдяки перегляду макроекономічного прогнозу.

"З часу підготовки проєкт бюджету відбулися суттєві зміни у частині перегляду макроекономічних припущень та намітились основні тренди та ризики, які впливатимуть на бюджет наступного року", – зазначив він.

Рада схвалила бюджет на 2022 рік. Що він передбачає
Рада схвалила бюджет на 2022 рік. Що він передбачає. Суспільне, колаж

Надходження до загального фонду держбюджету передбачається внаслідок зростання рентної плати за користування надрами природного газу та нафти на 24 мільярди гривень, податку на прибуток підприємств – на 21 мільярд гривень, вітчизняного ПДВ – на 13 мільярдів гривень, імпортного ПДВ – на 6,5 мільярда гривень, акцизного податку – на 2,7 мільярда гривень, екологічного податку – на 1,7 мільярда гривень. Водночас на 11 мільярдів зменшений прогнозований прибуток бюджету від податків з доходів фізичних осіб відповідно до меморандуму, підписаного з органами місцевого самоврядування щодо врегулювання проблем у сфері електропостачання.

Загалом доходи до держбюджету до другого читання визначені у сумі 1 трильйон 332 мільярди гривень. При цьому видатки сягають 1 трильйона 521 мільярда гривень. Граничний обсяг дефіциту був збережений на рівні 3,5% ВВП.

"Урядом підготовлений збалансований та реалістичний проєкт головного фінансового документа держави. Пріоритети, які були визначені президентом, Верховною радою та урядом, збережені. Це – зростання зарплат медикам, забезпечення житлом ветеранів, збільшення стипендій студентам, зростання видатків на інклюзивну освіту, продовження масштабної цифровізації населення та підготовка до всеукраїнського перепису населення, розвиток інфраструктури забезпечення потреб сектору безпеки та оборони", – додав міністр.

Читайте також: "Інфраструктура, вода, зарплата медиків. Депутатка розповіла, як збільшилися видатки у бюджеті-2022

Марченко пояснив, що близько 25 мільярдів додаткових коштів мають бути спрямовані на інфраструктуру – реконструкцію та будівництво нових закладів охорони здоров’я та освіти, спортивних майданчиків та палаців спорту (9 мільярдів), розбудову аеропортів і створення національного авіаперевізника (4,4 мільярда), підтримку залізничного транспорту (4,3 мільярда), облаштування державного кордону (1,1 мільярда), розвиток туристичної інфраструктури, національних природних парків та заповідників (500 мільйонів).

Понад 8 мільярдів гривень буде спрямовано на розвиток окремих галузей економіки, зокрема на виплати сертифікатами по тисячі гривень вакцинованим українцям (3 мільярди), компенсацію відсоткових ставок за кредитами та договорами в галузі машинобудування (1 мільярд), реконструкцію та відновлення системи меліорації (1 мільярд), реалізацію загальнодержавної програми "Питна вода України" (1 мільярд), технічне переоснащення та модернізацію державних вугільних підприємств (400 мільйонів), стимулювання розвитку індустріальних парків (400 мільйонів), створення центрів креативної індустрії (200 мільйонів) та на запуск роботи Фонду часткового гарантування кредитів сільському господарству (200 мільйонів).

На 3,1 мільярда гривень зростуть видатки на охорону здоров’я – підвищення зарплат медпрацівникам, які не підпадають під право медичних гарантій (2 мільярди), надання високоспеціалізованої медичної допомоги закупівлю лікарських засобів (300 мільйонів), централізовану закупівлю медичного обладнання (244 мільйони) та виплати медпрацівникам у зв’язку з переїздом на нове місце роботи та перекваліфікацію (100 мільйонів).

2 мільярди гривень буде додатково спрямовано на потреби освіти і науки. Серед них – забезпечення освітніх закладів підручниками (понад 500 мільйонів), створення президентського університету (400 мільйонів), реалізацію програми "Здорова Україна" (150 мільйонів), розвиток матеріально-технічної бази закладів освіти, проведення досліджень науковими установами (200 мільйонів), розвиток наукової інфраструктури – 190 мільйонів.

Додатковий 1 мільярд надійдуть на розвиток фізичної культури та спорту – зокрема, створення спортивних комплексів для проведення Євробаскету, розвитку баз олімпійської підготовки та реабілітацію дітей з інвалідністю.

Ще 5 мільярдів буде спрямовано на підтримку культури – зокрема, на проєкт "Велика реставрація" (2,8 мільярда), кіноіндустрію (1 мільярд), книговидавничу справу та популяризацію української літератури (183 мільйони).

Сума, передбачена в бюджеті на фінансову підтримку Національної суспільної телерадіокомпанії України у 2022 році залишилася незмінною з першого читання — 1 млрд 871 млн 276,7 тис. гривень. Це — не дофінансування. Відповідно до закону "Про Суспільне телебачення та радіомовлення", фінансова підтримка має становити 0,2% видатків загального фонду Державного бюджету України за попередній рік. Таким чином, фінансовий план НСТУ на 2022 рік передбачав фінансування на рівні близько 2,4 мільярда гривень. З обсягів даної суми поточні видатки мали б становити 2224,7 мільйона гривень, капітальні видатки – 170 мільйонів.

Видатки на цифровізацію будуть збільшені на 1,8 мільярда гривень. На підготовку до проведення Всеукраїнського перепису населення буде виділено 416 мільйонів гривень.

На підтримку місцевої влади щодо теплопостачання буде додатково виділено близько 1,5 мільярда гривень. Видатки на національну безпеку та оборону зростуть на 3,7 мільярда гривень.

Що відомо

  • У ніч на 2 грудня бюджетний комітет Ради погодив зміни до проєкту державного бюджету на 2022 рік.
  • 1 липня Верховна рада у першому читанні ухвалила законопроєкт № 5600 про внесення змін до податкового кодексу.
  • Власник холдингу "СКМ" та енергетичної компанії ДТЕК Рінат Ахметов прокоментував законопроєкт №5600. "Закони не мають бути "проти або за Ахметова", закони мають бути на користь кожного українця і відповідати найкращим світовим практикам", –сказав Ахметов.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок