Бюджет-2022. Експерт про те, як виглядатиме економічне життя України наступного року

Бюджет-2022. Експерт про те, як виглядатиме економічне життя України наступного року

Ексклюзивно
Бюджет-2022. Експерт про те, як виглядатиме економічне життя України наступного року
. УНІАН

2 грудня Верховна рада ухвалила в другому читанні державний бюджет на 2022 рік. Також днями було проголосовано податковий закон 5600, який вводить нові правила у низці сфер, зокрема й земельній. Як законодавчі нововведення вплинуть на життя середньостатистичного українця в ефірі Українського радіо пояснив експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Бюджет: яким буде наступний рік

"Те, що бюджет вже прийнятий - це позитив. Адже він має маяки для місцевих рад, аби вони до нового року також встигли свої бюджети сформувати. Для цього необхідний певний час, тому Бюджетний кодекс й передбачає, що друге читання має відбутися не пізніше кінця листопада, а третє (за необхідності) - не пізніше перших чисел грудня. Бюджет в цілому має бути прийнятий в першій декаді грудня для того, щоб місцевим радам залишилося 20 днів для того, щоб прийняти бюджети на наступний рік”, — розповів Пендзин.

Водночас за словами експерта, в бюджеті на 2022 рік перевищені граничні цифри бюджетної декларації, яка була прийнята на три роки. Це свідчить про те, що Україна її не виконує.

“У цивілізованих країнах, коли приймається бюджетна декларація на три роки, тобто здійснюється середньострокове бюджетне планування, влада дає сигнал, чого бізнесу чекати три роки. Тобто влада бере на себе гарантії того, що вона не буде переглядати умови ведення бізнесу, податкового законодавства. Гарантує, що найближчі три роки будуть такі правила гри. Ми ж радісно приймаємо бюджетну декларацію і тут же починаємо приймати 5600 (про внесення змін до Податкового кодексу - ред.), який докорінно змінює правила гри в економіці, податковій системі і збільшує очікувані надходження від бізнесу на 50 млрд гривень. І збільшення дохідної частини - це і є наслідок вчорашнього прийняття проєкту закону” — пояснив експерт.

За його словами, у податковому законодавчі є вимога неможливості зміни податкових умов раніше, ніж за пів року від моменту їх прийняття. Натомість зміни, які проголосували депутати, набудуть чинності з 1 січня, а новий бюджет вже передбачає додаткові 51 мільярд гривень надходжень.

Що змінює закон 5600

“Депутати повністю поміняли підхід до другого читання. Йдеться про встановлення китайських індексів цін на руди. Це достатньо активно обговорювалося і було підтримано комітетом. Відтак при розрахунку ренти не буде враховуватися вартість логістики від українських портів до китайських. Це мало би зменшувати десь на 10 % вартість бази нарахування ренти. Але в процесі другого читання було прийнято рішення повернути цю норму. По суті сьогодні ця норма однозначно збільшує рентні платежі до державного бюджету від видобувних підприємств, в основному з видобутку руд. Йдеться про Ахметова і Живаго”, - пояснив економіст.

Також законопроєктом 5600 повністю змінено порядок оподаткування виробництва курятини і яєць. Як пояснив експерт, тепер такий бізнес позбавлений права оподатковуватися за спрощеною системою і тепер ці виробники будуть вимушені платити податок на прибуток.

“Проте якщо говорити про аграрну переробку, то ми заплатимо за всі підвищення в кінці-кінців з власної кишені, йдучи в магазин. Це опосередковано стосується й бізнесів інших олігархів в енергетичному напрямку. Попри те, що населенню сьогодні тарифи по електриці регулює держава, встановлюючи надвисокі тарифи для української промисловості, все це опиняється в ціні товару, який ми купуємо в магазинах”, - зазначив Пендзин.

Про прогалини бюджету на 2022 рік

“У бюджеті немає економічного паспорту українця. Закон на сьогоднішній день не прийнятий і коли він буде проголосований, мабуть, будуть внесені зміни до державного бюджету на наступний рік. Також там немає грошей і по енергореконструкції багатоповерхових будинків, про що говорив президент. Також поки що там немає й грошей на кредити під 5 % на нерухомість”, - наголосив він.

На думку Пендзина, основним поясненням депутатів буде те, що вони не встигли внести свіжі ініціативи президента в бюджет.

“Також в бюджеті зашита надзвичайно велика проблема, яка називається “прожитковий мінімум”. Від нього залежать 150 інших платежів з державного бюджету. Йдеться й про допомогу на дітей, допомогу по безробіттю, інвалідності. Прожитковий мінімум в бюджеті складає 2500 гривень, при тому що в Мінсоцполітики для працездатного населення його встановлено на рівні 5300 гривень. Тобто в бюджеті закріплено вдвічі менший прожитковий мінімум. А це надзвичайно погано, адже тоді про соціальну спрямованість говорити не доводиться”, - пояснив експерт.

Які оновлення закону 5600 торкнуться не лише олігархів

“Законом вводиться мінімальне податкове зобов'язання, яке визначається по кожному гектару землі. Коли ви користуєтесь землею, у вас складаються певні платежі, які ви сплачуєте. Тепер по кожній землі буде встановлено мінімальне податкове зобов'язання. Якщо це мінімальне податкове зобов'язання буде більшим, ніж те, що ми платите, ви маєте доплатити цю різницю”, - розповів експерт.

Також, як додав Пендзин, буде оподатковуватися й кожна третя квартира, продана протягом року фізичними особами. Ставка складатиме 18 %: “Тобто якщо ви продаєте три-чотири квартири, то третя і четверта будуть оподатковуватися під 18 %”.

Що відомо

  • У ніч на 2 грудня бюджетний комітет Ради погодив зміни до проєкту державного бюджету на 2022 рік.
  • 1 липня Верховна рада у першому читанні ухвалила законопроєкт № 5600 про внесення змін до податкового кодексу.
  • Власник холдингу "СКМ" та енергетичної компанії ДТЕК Рінат Ахметов прокоментував законопроєкт №5600. "Закони не мають бути "проти або за Ахметова", закони мають бути на користь кожного українця і відповідати найкращим світовим практикам", – сказав Ахметов.

Читайте також

Рада схвалила бюджет на 2022 рік. Що він передбачає

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок