Навіщо українцям потрібна фінансова грамотність. Розповідає експертка

Навіщо українцям потрібна фінансова грамотність. Розповідає експертка

Ексклюзивно
Навіщо українцям потрібна фінансова грамотність. Розповідає експертка
Ілюстративне фото, Unsplash

Більшість українців не мають заощаджень або "фінансової подушки". Заступниця керівника проєкту USAID "Трансформація фінансового сектору" Юлія Вітка в ефірі Українського радіо розповіла, чому так сталося на скільки важливо бути фінансово грамотною людиною.

Що таке фінансова грамотність

Коли ми говоримо про фінансову грамотність, йдеться про більш практичні життєві навички, зокрема як правильно заощаджувати, як правильно позичати, як правильно інвестувати і як вміти захищати свої права. І навколо цих чотирьох навичок відбувається навчання з фінансової грамотності.

Наскільки українці є фінансово грамотними

Ми проводили такі дослідження кілька разів по всій Україні. Останнє з наших досліджень 2019 року свідчить про те, що Україна займає останнє місце в рейтингу фінансової грамотності, тобто має найнижчий бал, який обчислюється за певною методикою. Це останнє місце ми розділили з Польщею, хоча у них трошки краща ситуація у плані захисту з боку держави, тобто громадяни там можуть трошки більше дозволити собі бути неграмотними, тому що за них держава подбає.

У нас кожен повинен дбати за себе, тому рівень і є досить низьким. Один із таких показників цього — це незахищеність та відсутність резерву в громадян. І тільки 30% населення мають такий запас міцності. Таким чином багато українців не мають заощаджень, "фінансової подушки", яка б становила хоча б 10% у місяць від доходу.

Цьому є об'єктивні обставини у вигляді низьких доходів населення, а також відсутність фінансової грамотності як такої. Тому у рамках нашого проєкту разом з Міністерством освіти ми запровадили опціональний предмет "Фінансова грамотність" для учнів старших класів. Ми пройшли експериментальний період, зараз це вже як навчальна програма, але єдиний нюанс — школа приєднується сама за бажанням.

Які критерії фінансової грамотності

Загалом перевірити фінансову грамотність можна, якщо людина може дати відповідь на те, що таке інфляція, як відбувається знецінення коштів, як правильно порахувати знижку, що таке складний відсоток і простий відсоток, куди звертатися, якщо мої права будуть порушені, а також що таке реальна процентна ставка за кредитом. Дуже важливо не тільки заощаджувати, але й позичати, і знати, коли це потрібно, а коли не потрібно.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок