Перейти до основного змісту
Як українцям отримати та витратити "ковідну" тисячу. Розповідають спеціалісти з Мінцифри

Як українцям отримати та витратити "ковідну" тисячу. Розповідають спеціалісти з Мінцифри

Як українцям отримати та витратити "ковідну" тисячу. Розповідають спеціалісти з Мінцифри
. Мінцифри

19 грудня в Україні офіційно стартує програма "єПідтримка", в рамках якої повністю вакциновані громадяни зможуть отримати тисячу гривень від держави. Керівник команди електронних послуг Міністерства цифрової трансформації Денис Іванов та керівник з розвитку фіксованого інтернету Міністерства цифрової трансформації Андрій Набока в ефірі Українського радіо розповіли, як оформити заявку на гроші, навіщо відкривати новий рахунок в банку та що робити людям, які не мають ID-картки або біометричного паспорта.

Коли починає працювати програма

Як пояснили експерти, програма "єПідтримка" вже розпочала свою роботу у режимі бета-тестування.

"Пілотний запуск програми вже відбувся, й на сьогодні на бета-тестування вже записалося 2 мільйони 800 тисяч українців, які у застосунку "Дія" отримали запрошення і підтвердили участь у виплатах по програмі", – зазначили вони.

При цьому в повному обсязі програма запрацює з 19 грудня 2021 і завершиться 18 грудня 2022 року. Заяву для участі в ній можна подавати протягом цього періоду, але зробити це буде можливо лише в застосунку "Дія".

При цьому банки, які є партнерами програми, зможуть пропонувати відкрити у них рахунки, на які здійснюватимуться виплати. Водночас відкриття рахунку в банку ще не є достатньою підставою для того, щоб мати право на отримання цієї виплати.

Читайте також: Тисяча за вакцинацію: інструкція

Які умови участі у програмі

Для того, щоб долучитись до програми, треба бути громадянином України віком понад 18 років й отримати дві дози щеплення вакцини від COVID-19. Також потрібно мати смартфон, встановити на нього застосунок "Дія" і згенерувати "зелений" сертифікат про вакцинацію. Четвертим критерієм є відсутність заявки на відповідну програму заздалегідь. Тобто подати заявку можна лише один раз, підкреслили фахівці.

"На сьогодні у нас за статистикою 8 мільйонів 200 тисяч сертифікатів, серед яких 7 мільйонів — це "зелені" сертифікати, і близько 1 мільйона 100 тисяч — це "жовті" сертифікати громадян, які зробили одне щеплення. Прогнозуємо, що до кінця року цей показник зросте на 2-3 мільйони громадян, які вакцинуються і згенерують сертифікати в "Дії", – зауважили вони.

На що можна витратити гроші

Гроші, які надає держава, можна буде витратити на культуру, подорожі й спорт. Зокрема, йдеться про купівлю абонентських квитків в спортзал, музеї, концерти, внутрішні авіа- або залізничні подорожі та книжки.

При цьому наступного року українці літнього віку зможуть витратити гроші, зокрема, й на ліки.

Від дня, коли кошти будуть зараховані на рахунок у банку, учасник програми матиме рівно 4 місяці, щоб витратити їх. Після того, як сплине цей час, кошти, які залишилися на рахунку, будуть перераховані до державного бюджету.

Де можна відкрити "віртуальну" картку

Наразі є п’ять банків, які офіційно запустили картки для програми "є Підтримка", тобто надають громадянам можливість відкрити спеціальний рахунок, на який буде зарахована виплата по програмі. Зокрема, йдеться про ПриватБанк, Монобанк, Альфа-банк, А-Банк та Укргазбанк. Найближчим часом до них має доєднатися Ощадбанк. При цьому уряд співпрацює з десятьма іншими банками, які також дуже скоро приєднаються до програми.

Зазначені банки вже почали випускати картки та відкривати спеціальні рахунки через застосунки. Однак подавати заявку на виплату все одно треба через застосунок "Дія".

Навіщо відкривати додаткову картку

За словами експертів, відкриття окремого рахунку в банку є обов'язковою умовою щодо програми "єПідтримка", тому що існують певні обмеження стосовно сфер і категорій бізнесу, на які можна витрачати ці кошти. Окрім того, їх неможливо отримати в готівковій формі та неможливо зняти через банкомати.

Наразі такі віртуальні картки доступні в мобільному застосунку обраного банку. Водночас обговорюється питання щодо випуску фізичної карти.

Чи можна витратити гроші в інтернеті

Витрачати "ковідну тисячу" на інтернет-замовлення можливо, але є одна обов'язкова умова: категорії бізнесу, на які можна витратити кошти, отримані за програмою "єПідтримка", мають відповідати так званим MCC-кодам, які видають банки суб'єктам бізнесу.

"Коли ви сплачуєте через інтернет за будь-який товар чи будь-яку послугу, то завжди можете побачити у виписці або квитанції, на що це було витрачено. Категорії бізнесу, компанії чи підприємства, в яких ви плануєте купувати послуги чи товари, мають відповідати зазначеним кодам. Наприклад, якщо ви спробуєте купити книжку в торговельному центрі або на заправці, то, скоріш за все, вам буде відмовлено, тому що такий платіж буде проходити по MCC-коду "заправка" або "торговельний центр", – пояснили у Мінцифрі.

Відтак посадовці радять купувати книги в книгарнях, займайтеся спортом у відповідних спортивних закладах, а квитки на літаки або для внутрішніх перевезень купувати у відповідних організацій.

Що робити за відсутності ID-картки

Наразі програма передбачає, що долучитись до неї зможуть користувачі, які авторизувались у додатку "Дія" або завдяки ID-картці, або завдяки закордонному біометричному паспорту, або завдяки NFC-чіпу, який є у відповідних документах. Власники паспорту-"книжечки" наразі не можуть скористатися цією послугою для онлайн-оформлення заявки. Водночас у міністерстві обіцяють, що вони зможуть реалізувати цю послугу вже у другому етапі, тобто у 2022 році, коли буде можливість оформити все офлайн.

Що відомо

  • Станом на ранок 16 грудня в Україні виявлено понад 9 тисяч нових випадків COVID-19.
  • Міністр охорони здоров'я  Віктор Ляшко підписав наказ щодо введення додаткової дози вакцини від COVID-19, який передбачає щеплення бустерною (третьою) дозою, але наразі окремих категорій населення.
  • 19 грудня починається виплата 1000 гривень для повністю вакцинованих українців.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Топ дня

Вибір редакції

На початок