Про вже колишнього заступника міністра внутрішніх справ Олександра Гогілашвілі заговорили з 11 грудня після того, як у мережі виклали відео з блокпосту в Краматорську. Гогілашвілі звинувачував правоохоронців на блокпосту в порушенні субординації. За два дні на тлі резонансу у ЗМІ заступника глави МВС звільнили. Суспільне зібрало все, що відомо про Гогілашвілі.
Робота в сумнівній організації
Офіційна біографія майже 48-річного Гогілашвілі на сайті МВС доволі скупа. Народився в Грузії. Закінчив Львівський університет бізнесу і права у 2019 році за спеціальністю "Облік та аудит", а у 2020 році – за спеціальністю "Право". Майже рік працював соціальним працівником у міжнародній громадській організації "Центр Здорової Молоді".
На Facebook-сторінці Центру вказано, що він входить до складу Міжнародної антинаркотичної асоціації (МАА). Вона понад 10 років надає платні послуги з лікування наркотичної та алкогольної залежності в Україні, Грузії та Молдові. Гогілашвілі відповідав у МАА за зв’язки з урядом. Про цю організацію йшлося у фільмі-розслідуванні Суспільного "Бити. Молитися. Тримати".
За даними журналістів, МАА за гроші ув'язнює і катує людей. Їх тримають за ґратами, зв'язують скотчем, годують невідомими препаратами, б'ють, залякують і принижують під прикриттям "реабілітації" від алкоголізму та наркоманії. Згідно з оприлюдненими даними, щодо МАА в судовому реєстрі є низка кримінальних проваджень через "методи реабілітації".
Читайте також: У закритих центрах реабілітації б’ють і зв’язують людей скотчем — розслідування
"Я став дуже товстошкірим до цих питань. Ось ви журналіст, а завтра хтось напише, що ви торгуєте наркотиками. Я нікого не відправляю в центри. Коли вийшов з організації – перестав отримувати там зарплату, не беру гроші в конвертах, хабарі, і робити цього не збираюся. У мене є виховання і принципи, які я не порушую", – так коментував ці звинувачення сам Гогілашвілі в лютому 2021 року в інтерв’ю "Бабелю".
У вересні 2019 року Гогілашвілі перестав працювати в МАА і був призначений до Міністерства внутрішніх справ на посаду заступника міністра Арсена Авакова. У березні 2020-го, під час перестановок в уряді й призначенні нового прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, він зберіг посаду за собою. У жовтні того ж року – отримав від Зеленського орден "За заслуги" III ступеня "за самовідданість і високий професіоналізм, виявлені у справі боротьби зі злочинністю, сумлінне та бездоганне служіння Українському народові".
Якщо судити з офіційних повідомлень на сайті МВС, Гогілашвілі займався боротьбою із наркозлочинністю. Зокрема Аваков у червні 2020 року доручив йому координувати протидію незаконного обігу наркотиків у Дніпропетровській області, коли стало відомо, що поліція Павлограда "кришувала" наркобізнес.
Знайомство із Зеленським
Як Гогілашвілі потрапив до МВС? За його словами, посаду йому запропонували. "Спочатку я відмовився: це велика відповідальність, а в мене фактично немає досвіду. Потім я радився з друзями, людьми з різних правоохоронних органів. Одна з моїх мотивацій – мінімізувати наркотики в цій країні і прибрати їх із вулиць настільки, наскільки можливо", – розповідав він в інтерв’ю "Бабелю".
Хто саме запропонував посаду, Гогілашвілі не уточнив. Але він підтвердив, що був знайомий із Володимиром Зеленським до його обрання президентом. За словами Гогілашвілі, Зеленський був серед знаменитостей, із якими співпрацювала МАА для привернення уваги до проблеми наркозалежності.
"Володимир Олександрович… був одним із тих, кого я просив брати участь у наших заходах, мотивувати хлопців, які проходили реабілітацію, на одужання. Так ми познайомилися. Коли (після перемоги Зеленського – ред.) виникло питання про наркозлочинність, вибір припав на мене. До цього я три роки приїжджав (в МВС – ред.) і давав багато інформації про наркозлочинців і лабораторії, де виготовляють наркотики. Я її приносив і бачив, що в роботу її не брали, а злочинці продовжували торгувати", а – казав ексзаступник глави МВС.
За словами самого Гогілашвілі, він займався передусім боротьбою з вуличним продажем наркотиків і перевіркою центрів, які пропонують замісну терапіюЗамісна підтримувальна терапія (ЗПТ) є визнаним у світі та найбільш економічно ефективним методом лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання наркотичних речовин. наркозалежним: частина з них, мовляв, видає рецепти не наркозалежним, які на їхній основі купують препарати й потім збувають його на наркоринку. Крім того, колишній заступник глави МВС виступав проти легалізації медичного канабісу, але підтримав дозвіл медичних препаратів із канабіноїдами.
Читайте також: В Україні обговорюють проєкт про медичний канабіс. Що варто знати про канабіноїди
Дружина в Офісі президента
Із Зеленським Гогілашвілі пов'язує не лише знайомство. Дружина колишнього заступника МВС – Марія Левченко – тривалий час працює особистим помічником президента, ще за його роботи в "Студії Квартал-95". Сам Зеленський в інтерв’ю журналістам у червні 2019 року показував робоче місце Левченко біля свого кабінету. А на пресконференції у травні 2020 року називав її однією з двох помічників (окрім Сергія Шефіра), яким довіряє.
При цьому, згідно з декларацією Гогілашвілі за 2020 рік, основним місцем роботи його дружини є "Студія Квартал-95", де вона отримала майже 144 тисячі гривень зарплати за рік. Декларації самої Левченко у відкритому доступі немає, це може опосередковано вказувати на те, що вона офіційно не оформлена на роботі в Офісі президента.
За інформацією головного редактора "Цензор.нет" Юрія Бутусова, Марія Левченко була присутня на нараді, де Зеленський заслуховував доповідь начальника Головного управління розвідки Василя Бурби про так звану операцію із захоплення "вагнерівців" у 2020 році.
"Але не менш резонансно, що, за даними джерел у ГУР МО, для пересування Гогілашвілі використовується автомобіль, наданий посольством США для забезпечення безпеки співробітників військової розвідки України. А конкретно ця Toyota (яка фігурує у відео з блокпосту в Краматорську – ред.) перевозила раніше командира спецназу ГУР МО Юрія Семенюка – розвідника, який виступив щодо "вагнергейту" з розвінчуванням про наявність "російських кротів" в Офісі президента і якого звільнили після провалу спецоперації із затримання "вагнерівців", – стверджує Бутусов.
Ми звернулися до Офісу президента з проханням прокоментувати інформацію про роботу Марії Левченко та її можливу присутність на нараді щодо "вагнерівців".
Російське громадянство
Уже після того, як у мережі з’явилося відео із сутичкою Гогілашвілі на блокпосту на Донеччині, одразу кілька видань – зокрема "Цензор.нет" і "Центр журналістських розслідувань", – а також колишній народний депутат і блогер Борислав Береза повідомили з посиланням на джерела, що в Гогілавшілі є російське громадянство. Це ж підтверджують дані Федеральної податкової служби РФ.
Про роботу в Росії побіжно свідчить і сторінка Гогілашвілі в соціальній мережі "Одноклассники" (заблокована в Україні). Там журналісти Liga.net знайшли фото чоловіка з депутатом Державної думи Росії Олексієм Валуєвим. Гогілашвілі пояснював "Бабелю", що познайомився з Валуєвим, коли був продюсером російського каналу "Улыбка ребенка".
"Я взагалі давно займаюся соціалкою — це не робота, це частина мого життя, саме життя. Микола запропонував займатися соціалкою в просуванні його безкоштовних шкіл боксу в Ленінградській області, плюс я займався спортом, на тому, власне, і зійшлися. Разом займалися онкохворими дітками, я привозив до них зірок спорту і кіно", – розповідав колишній заступник міністра внутрішніх справ.
Крім того, стверджує "Цензор.нет", Гогілашвілі у 1998 році був засуджений у Росії до п’яти років в’язниці за статтею про підробку документів. Цю ж інформацію підтверджує і журналістка-розслідувачка Катерина Лихогляд, яка працювала над фільмом "Бити. Молитися. Тримати".
Суспільне намагається отримати коментар в Олександра Гогілашвілі. На телефонні дзвінки на момент публікації він не відповів.
Читайте також: Родину звільненого заступника міністра внутрішніх справ Гогілашвілі охороняє СБУ — Bihus Info
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!