У закритих центрах реабілітації б’ють і зв’язують людей скотчем — розслідування

У закритих центрах реабілітації б’ють і зв’язують людей скотчем — розслідування

У закритих центрах реабілітації б’ють і зв’язують людей скотчем — розслідування
Суспільне

У частині приватних закритих закладів для реабілітації нарко- і алкозалежних силою утримують людей, застосовують фізичне та психологічне насильство. Нерідко хворих привозять силоміць.

Про це йдеться у новому фільмі-розслідуванні Суспільного "Бити. Молитися. Тримати".

Декілька місяців журналісти вивчали тему закритих центрів реабілітації, яких в Україні діє щонайменше декілька сотень. Під час роботи над розслідуванням опитали десятки колишніх реабілітантів, а також їхніх рідних.

У фокус журналістів потрапили дві великі мережі реабілітаційних центрів. Одна з них тісно пов’язана з релігійною організацією "Царство Бога". Інша, що називається "Міжнародна антинаркотична асоціація", мала зв’язки з "Царством Бога" раніше.

Ексреабілітанти цих закладів розповіли про те, що їх викрадали в центри з власного будинку співробітники організацій. Їх місяцями утримували в закритих будівлях, з яких майже не було доступу до вулиці.

На вікнах таких помешкань були або грати, або зламані ручки, аби не можна було покинути заклад через вікно. Новини, книги чи телебачення їм не дозволяли. Контакти з рідними були обмежені. Серед дозвілля — лише примусові молитви.

"Утруднєнія"

У центрах також були так звані "утруднєнія" — це, зі слів ексреабілітантів, покарання за недотримання правил чи непокору. До прикладу, людей змушували тягати п’ятилітрові бутлі в руках цілий день, а особливо неслухняних зв’язували скотчем і клали в окреме приміщення.

Інколи людей зв’язували мотузкою одне до одного і змушували так ходити цілий день. Бували випадки, коли людей лупцювали й примушували вживати невідомі медикаменти, які спричиняють уповільнену реакцію, розповіли журналістам свідки тих подій.

У фільмі розповідається також про ситуації, коли реабілітанти намагалися покинути заклади утримання через вікно і отримували серйозні травми ніг і хребта.

Журналісти також відшукали випадки, коли перебування в таких закритих закладах завершувалося смертю. Виявили розслідувачі також випадки утримання людей без залежності — з приватних майнових мотивів.

Проблема залежних в Україні

Зазначимо, що в Україні, за офіційною статистикою, від наркоманії і алкоголізму страждає більш як пів мільйона людей. Ідеться лише про тих осіб, які звернулися до наркологів.

Сім’ї залежних віддають своїх рідних до центрів реабілітації, щоб врятувати їм життя. Однак, як правило, заклади, які широко рекламуються, є закритими, працюють в тіні й не реєструються як надавачі соціальних чи медичних послуг. А отже, контролювати їхню діяльність і виявляти такі порушення, як викрадення і катування, дуже складно.

Міжнародна антинаркотична асоціація

"Міжнародна антинаркотична асоціація", або МАА, раніше працювала під брендом "Центр здорової молоді". Щодо цієї організації в судовому реєстрі є низка кримінальних проваджень. Вони стосуються методів, які застосовують в центрах мережі.

Нинішній заступник міністра внутрішніх справ Олександр Гогілашвілі раніше працював у МАА. Він прийшов до влади із командою чинного президента. Власне, президент України Володимир Зеленський теж багато років підтримує цю організацію, ідеться в розслідуванні.

Представники влади, як і мережі МАА, проігнорували звернення журналістів щодо їхніх коментарів.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок