Обов'язкова вакцинація з 9 грудня. Як не порушити закон

Обов'язкова вакцинація з 9 грудня. Як не порушити закон

Ексклюзивно
Обов'язкова вакцинація з 9 грудня. Як не порушити закон
Суспільне Суми

З 9 грудня в Україні розширився перелік професій, для яких вакцинація проти COVID-19 є обов'язковою. Відтак, йдеться про держслужбовців та працівників соціальної сфери, а також співробітників підприємств стратегічного значення, зокрема "Укрпошти" та "Укрзалізниці". Як нюанси треба знати аби не порушити закон та залишитися на роботі? Більше про це в ефірі Українського радіо розповіла адвокатка Олена Карнаух-Голодняк.

Чому перелік обов'язкових для вакцинації професії розширився у грудні, а не раніше

"Тому що це велике коло осіб, і для того, щоб всі підприємства встигли вакцинувати своїх працівників і щоб не було масового відсторонення роботи, надавали для цього певний час. З точки зору відповідності до закону, то це в принципі відповідає закону", — пояснює захисниця.

Вона додала, що окрім наказу МОЗ та постанови Кабміну, є закон про захист від інфекційних хвороб, який визначає, що може бути визначено обов'язковим щеплення для певних категорій працівників.

Читайте також: "Омікрон": що відомо про новий штам коронавірусу та чи загрожує він Україні

"А чи є справедливим, то тут може кожен вирішувати для себе самостійно", — зазначила пані Олена.

Про судові позови

"Наші суди ще не встигли дослідити ті численні позови, які будуть від відсторонених працівників. Серйозної та сталої позиції поки що немає у судів, тому зарано говорити, як суди будуть реагувати на такі позови, а вони будуть стовідсотково", — розповіла Олена Карнаух-Голодняк.

Адвокатка повідомила, що до суду вже звернулося багато освітян, яких відсторонили. Багато хто з них впевнений, що переможе однозначно. Проте більшість працівників зазначених установ вважають, що краще вакцинуватись, ніж подавати до суду з невідомим результатом.

"Крім того, трудові справи мають вирішуватися протягом місяця, але наші суди не розглядають так швидко справи. У них дуже велике завантаження. Можливо, десь у віддаленому регіоні, де справ небагато, такі рішення вже будуть виносити. Але рішення, які вступлять у законну силу і набудуть масовості, нам доведеться чекати кілька місяців як мінімум", — пояснила Карнаух-Голодняк.

"Щодо рішень, то вони можуть бути різні і, швидше за все, так і буде, бо судді у нас незалежні і кожен вирішує по-своєму, поки не буде позиції Верховного Суду, якою суди будуть зобов'язані керуватися", — розповіла адвокатка.

За її словами, рішення Верховного Суду треба чекати мінімум за пів року.

"Але будуть різні ситуації, зокрема буде різний текст попередження про відсторонення, і будуть різні обґрунтування позиції судів. Крім того, щодо того, чи є таке відсторонення законним, то у цьому питанні крапку теж буде ставити Верховний Суд", — додала правозахисниця.

Читайте також: Коли можна вакцинуватися після того, як перехворів COVID-19. Відповідь МОЗ

Вона зазначила, якщо судом буде визнано, що людину було відсторонено від роботи незаконно та незаконно було не виплачено заробітну плату, то буде зобов'язано виплатити компенсацію за затримку виплати заробітної плати, тобто середній заробіток за весь цей час.

"Я думаю, що надалі правила ставатимуть жорсткішими щодо невакцинованих. Була позиція, що невакцинованих не будуть пускати у приміщення судів, і тому, якщо хочеш захищати свої права щодо невакцинації, наймай юриста з вакцинацією", — підсумувала вона.

Нюанси при відстороненні співробітника

"Той перелік установ, які мали відсторонити працівників відсьогодні, вже виконали вимоги, які вимагає як МОЗ, так і Держпраці, яке надавало роз'яснення, які документи треба оформлювати", — пояснила адвокатка.

Працівник має бути заздалегідь попереджений про те, що він може бути відсторонений і буде відсторонений у разі відсутності вакцинації.

"Причому якщо сьогодні відбулося попередження, а завтра відсторонення, то буде питання, чи мала людина можливість технічно піти зробити вакцинацію", — додала пані Олена.

За її словами, якщо заздалегідь повідомити і надати людині можливість зробити хоча б першу вакцинацію, то роботодавець в принципі виконає всі вимоги.

"Крім попередження про майбутнє відсторонення в разі відсутності хоча б однієї вакцини або довідки про наявність протипоказань, дуже серйозних вимог немає. Звичайно, відсторонення від посади оформлюється наказом і з цим наказом також треба буде ознайомлювати певного працівника або ряд працівників", — підсумувала адвокатка Олена Карнаух-Голодняк.

Що відомо

  • З 9 грудня нещеплені від COVID-19 держслужбовці та соцпрацівники відстороняються від роботи. Набрав чинності наказ Міністерства охорони здоров'я України № 2393 від 1 листопада 2021 року, який розширив перелік організацій, співробітники яких мають обов’язково щепитися проти COVID-19.
  • За добу 8 грудня вакцинувалися 178 796 людей проти COVID-19. Першу дозу отримали 69 267 людей, повністю імунізовані – 109 529 людей.

Читайте також

"Тисяча вакцинованим". У МОЗ закликають остерігатися шахраїв

Як хворіють вакциновані та скільки щеплених дійсно потрапляють до лікарень

Чи можна онкохворим вакцинуватись проти COVID-19. Відповідає лікар

Психологічну допомогу після коронавірусу нададуть без направлення сімейного лікаря — НСЗУ

"Японське диво" або як боротися з пандемією коронавірусу успішно

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок