На Львівщині 32 гірники шахти "Червоноградська" вийшли на поверхню: що відомо

На Львівщині 32 гірники шахти "Червоноградська" вийшли на поверхню: що відомо

Важливо
На Львівщині 32 гірники шахти "Червоноградська" вийшли на поверхню: що відомо
Суспільне Львів

На Львівщині 32 гірники шахти "Червоноградська" вийшли на поверхню, проте продовжують свій протест. Піднялися гірники близько 18:00. Грошей їм наразі не виплатили. Про це Суспільному повідомив голова незалежної профспілки шахти Валерій Бабій.

До протесту також долучилися й інші шахтарі. Гірники шахт "Великомостівська", "Межирічанська", "Степова" відмовилися спускатися у шахту. Всі ці шахти належать Держпідприємству "Львіввугілля". А частина працівників шахти "Лісова" вранці, 8 грудня, перекривали трасу. Працівникам заборгували близько 390 мільйонів гривень зарплати – це борг за три місяці.

Понад добу від землею

Більше доби 32 гірники шахти "Червоноградська" страйкували під землею – на глибині 500 метрів. 7 грудня вранці вони спустилися в шахту і вирішили не підніматися на поверхню. У такий спосіб вони вимагали виплатити їм заробітну плату. Туди їхні колеги передавали воду, їжу і ліки. Також їх оглядала медсестра. Спершу через погане самопочуття, довелося підняти сім шахтарів – у них піднявся тиск.

"Були хворі, медсестра вивозила два рази і раз ми опускали таблетки – цілу пачку, ну і їсти – вранці сніданок також давали, хлопці приносили з їдальні", – розповідає працівниця шахти Надія Лисак.

На Львівщині 32 гірники шахти "Червоноградська" вийшли на поверхню
Шахта "Червоноградська" – тут розпочали протестувати гірники, через заборговану заробітну плату. Суспільне Львів

Шахтарі кажуть без грошей вони уже три місяці, їм заборгували зарплату за вересень, жовтень і листопад.

"Люди в шахті сидять від відчаю, не тому, що немає що робити, в шахті і мокро, і сирість, вологість, повітря немає. В основному сидять, бо немає грошей і вже довели людей до такого, що люди сказали – все, скінчилося, сидимо поки не буде якихось грошей, бо нереально жити так", – каже працівник шахти "Червоноградська" Іван Тарас.

Шахта "Червоноградська" має більше 30 мільйонів тонн запасів вугілля. В місяць тут видобувають 15,5 тисяч тонн. Через підземний страйк видобуток припинили.

"Шахта працює для видобутку вугілля, вугілля не видобувається. Шахта простоює – все простоює, підтримується тільки життєдіяльність шахти, тобто відкачується вода, контроль за станом гірничих вирубок, всі необхідні операції здійснюються", – пояснює директор шахти Вадим Крась.

Інші шахтарі підтримати протест

Працівники шахт "Межирічанська" та "Степова" відмовилися спускатися під землю. Вони зібралися в приміщенні "Львівугілля" – вимагати зарплату.

"В нас є заборгованість із заробітної плати є вересень, жовтень, листопад. Так що тут для того, щоб виплатити, закрити, треба буде 240-250 мільйонів. І ще Центренерго винне 50 мільйонів і Вуглезбутпостач ще 112,5 мільйонів", – розповідає голова обласної профспілки працівників вугільної галузі Олег Турчин.

На Львівщині 32 гірники шахти "Червоноградська" вийшли на поверхню
Працівники шахт "Межирічанська" та "Степова" не спустилися під землю, а зібралися в приміщення "Львіввугілля". Суспільне Львів

А шахтарі "Лісової" у селі Сілець від 9 ранку упродовж двох годин перекривали дорогу Ковель-Жовква, що сполучає Волинську та Львівську області.

Чому заборгованість росте?

Держпідприємство Львіввугілля має 6 шахт. Борги накопичилися через зменшення ціни на вугілля – каже керівник підприємства "Львіввугілля". Зараз підприємство розраховує на допомогу міністерства.

"На жаль, з 20-го року ціна різко помінялася, коли собівартість була ще 2,300, а вона впала на 1650, ми не могли забезпечити себе на заробітну плату. Тому увесь 21 рік проходило накопичення боргів", – каже керівник "Львіввугілля" Олег Акімов.

Вугілля, яке видобувають на ДП "Львіввугілля" купує Центренерго та скеровує на Трипільську ТЕЦ (яка працює на червоноградському вугіллі), також його можуть приймати Бурштинська ТЕЦ, Добротвірська ТЕЦ та Калуська ТЕЦ.

Причиною заборгованості є те, що вугілля у Центренерго відправляють за ціною нижчою за собівартість і цю різницю має покривати своїми виплатами Міністерство.

Що відомо

  • Станом на 7 грудня заборгованість із зарплати на державних шахтах вугільної промисловості досягла 2 млрд 340 млн. Про це повідомив голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець.
  • Як передає Укрінформ, 3 грудня, під час години запитань до уряду, прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що держава повністю виконує свої зобов'язання по виплатах шахтарям.
  • За його словами заборгованість по зарплатах виникає через неналежне виконання керівниками окремих підприємств своїх обов'язків. Він додав, що до директорів підприємств, які не виконують зобов'язання, будуть застосовувати дисциплінарні стягнення.
  • Міністерство енергетики 1 листопада перерахувало 671,4 млн гривень на виплату зарплати працівникам державних шахт. Ще 335,8 млн грн передбачено на виплату заробітної плати гірникам у грудні поточного року.

Читайте нас у Instagram: головні новини регіону

На початок