"Жовта" зона: як Івано-Франківськ адаптується до нових умов карантину

"Жовта" зона: як Івано-Франківськ адаптується до нових умов карантину

"Жовта" зона: як Івано-Франківськ адаптується до нових умов карантину
Фото: Суспільне Карпати

З 7 грудня Івано-Франківщина перейшла у "жовту" епідемічну зону. Наскільки змінилися карантинні обмеження та як франківці ставляться до зміни правил, – у репортажі Суспільного.

Згідно з оновленими правилами "жовтої" зони відвідувати заклади культури, спорту чи харчування, а також масові заходи можуть люди, щеплені принаймні однією дозою вакцини проти COVID-19. Міністерство охорони здоров'я дозволяє перевозити пасажирів у громадському та міжобласному транспорті у кількості не більшій, ніж сукупна кількість місць для сидіння та 50% місць для стояння.

Читайте також: Вісім областей і Київ виходять з "червоної" зони карантину

Олексій Козак через день їздить на роботу громадським транспортом. Чоловік розповідає, що коли Прикарпаття було у "червоній" карантинній зоні, доводилося чекати від 30 хвилин до години на зупинці. Тоді пасажири їздили лише на місцях для сидіння, тому було складно потрапити у маршрутку. Зміні карантинних заходів франківець радіє, адже від 7 грудня у міському та транспорті, який курсує у межах області, пасажири можуть додатково займати 50% місць для стояння.

"Я — за таке рішення. Підтримую його повністю. 50% — це цілком нормально, бо 100% — забагато "стоячих", — каже франківець Олексій Козак.

"Жовта" зона: як Івано-Франківськ адаптується до нових умов карантину
від 7 грудня у міському та транспорті, який курсує у межах області, пасажири можуть додатково займати 50% місць для стояння. Фото: Суспільне Карпати

Іванофранківець Михайло Перепічка каже, що під час дії "червоної" зони карантину йому також не завжди вдавалося потрапити у громадський транспорт з першого разу. Тепер, сподівається, швидше добереться до місця призначення.

"Люди сварилися з водіями, бо вони не впускали їх у тролейбус. Хотіли їхати, бо запізнювалися. То було строго: не пропускали, рахували, ходили тролейбусом. 50% – це нормально. Це — не небезпечно, це — нормально", — каже Михайло Перепічка.

"Жовта" зона: як Івано-Франківськ адаптується до нових умов карантину
Франківець Михайло Перепічка тепер, сподівається, швидше добереться до місця призначення. Фото: Суспільне Карпати

Водій міської маршрутки Володимир Боднар каже, що 7 грудня було небагато пасажирів. Рахувати людей на місцях для стояння ще не доводилося.

"Рахувати 50% "стоячих", то я не можу цього вам сказати, бо в мене "сидячих" сьогодні не було. Ну як 50% порахувати? Думаю, що це — неможливо", — каже водій.

"Жовта" зона: як Івано-Франківськ адаптується до нових умов карантину
Відвідувати заклади культури, спорту чи харчування, а також масові заходи можуть люди, щеплені принаймні однією дозою вакцини проти COVID-19. Фото: Суспільне Карпати

Згідно з новими правилами адаптивного карантину у межах "жовтої" зони заклади освіти не працюватимуть, якщо на самоізоляції через COVID-19 перебуває більш ніж половина учнів і вчителів. Також навчальні заклади будуть закриті, якщо у когось із персоналу не буде довідки про вакцинацію однією або двома дозами вакцини, каже директорка ліцею № 3 Світлана Долгова.

За її словами, у цьому закладі всі педагоги мають зелений COVID-сертифікат, за винятком двох працівників, які тимчасово не можуть щепитися. Із запровадженням "жовтої" зони, каже директорка, можна проводити батьківські збори та шкільні заходи із дотриманням маскового режиму та соціальної дистанції.

"Жовта" зона: як Івано-Франківськ адаптується до нових умов карантину
З запровадженням "жовтої" зони, каже директорка ліцею № 3, можна проводити батьківські збори та шкільні заходи. Фото: Суспільне Карпати

"Ми зраділи виходу з "червоної" зони, тому що нарешті минулого тижня, у п’ятницю, змогли провести загальношкільні батьківські збори. По одному представнику від класів зібрали. 41 клас означає 41 людину з батьківської громадськості. І це дає вже можливість взаємодіяти з батьками. Ми не збираємо велику кількість дітей у залі, великі групи, але, якщо батьки хочуть, за бажанням, то можуть скористатися нашою актовою залою з ялинкою і відсвяткувати цілим класом. Але родичів ми просимо не приходити", – каже Світлана Долгова.

Відповідно до постанови Кабміну, у "жовтій" карантинній зоні можуть працювати кінотеатри, театри та інші заклади культури, спортивні та заклади харчування, якщо усі їхні співробітники й відвідувачі будуть мати зелений чи жовтий COVID-сертифікати. Кабмін скоротив термін дії жовтого сертифіката до 30 днів з моменту щеплення. Також можна показати негативний результат ПЛР чи експрес-тестування, або сертифікат про одужання від COVID-19.

"Жовта" зона: як Івано-Франківськ адаптується до нових умов карантину
Кабмін скоротив термін дії жовтого сертифіката до 30 днів з моменту щеплення. Фото: Суспільне Карпати

Комерційний директор одного з франківських кінотеатрів Ярослав Кабин каже, що працівники перевіряють на вході наявність і чинність цих документів через QR-код у застосунку "Дія".

"Жовта" зона: як Івано-Франківськ адаптується до нових умов карантину
Працівники кінотеатру перевіряють чинність сертифікатів через QR-код у застосунку "Дія". Фото: Суспільне Карпати

"Серед таких важливих змін можна виокремити тільки дві. Перше, що можна відвідувати кінотеатр уже з першою дозою, жовтим сертифікатом, який тепер діятиме 30 днів, замість 120. Працівники так само можуть працювати вже із жовтим сертифікатом, тобто з однією дозою. Ну, і друга важлива зміна – це те, що заповнювати зали можна повністю. Тобто розсадження 50% на 50% вже не буде", – каже Ярослав Кабин.

Керівниця одного із ресторанів міста Світлана Пилип'юк говорить, що 7 грудня половина усіх відвідувачів закладу мали "жовтий" сертифікат про вакцинацію. З ним вони б не змогли прийти у ресторан у "червоній" зоні карантину. Чи збільшилася загалом кількість клієнтів у закладі, Світлана Пилипюк поки не може сказати.

"Жовта" зона: як Івано-Франківськ адаптується до нових умов карантину
7 грудня половина відвідувачів франківського ресторану мали "жовтий" сертифікат про вакцинацію. Фото: Суспільне Карпати

"У нас на обід все одно була повна наповненість. Оскільки ми половину столів у закладі забрали на час "червоної" зони, тому це, звичайно, була зменшена кількість гостей. Зараз у ресторані є майже повна посадка, проте так і було в обідній час за "червоної зони" карантину. Як буде – це, напевно, треба дивитися уже ближче до вихідних і робити статистику по декількох днях", – каже Світлана Пилипюк.

Як розповів під час наради в облдержадміністрації директор управління Держпродспоживслужби в області Роман Гурський, МОЗ розширило перелік професій, представники яких мають обов’язково вакцинуватися. Цей наказ вступить у дію 9 грудня.

"З 9 грудня обов’язковій вакцинації підлягають працівники підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади; установ та закладів, що надають соціальні послуги; закладів соцзахисту дітей і реабілітаційних центрів; підприємств та установ, організацій, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави", – розповів Роман Гурський.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок