Українці можуть очікувати на здешевлення нафтопродуктів не раніше, ніж за 4-5 місяців після падіння цін на нафту. Можливо, цього і не станеться, прогнозують експерти ринку.
В ефірі Українського радіо експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пензин прокоментував ситуацію з цінами.
"Нафта вже почала рух вгору. Вчора (9 березня — ред.) був 31 долар за барель, сьогодні — вже 37. Ринки запанікували, вчора були значні коливання, проте я не думаю, що вони триватимуть довго. Ці коливання, які створені штучно, комусь принесли чималі доходи, а комусь завдали великих збитків", — сказав Пензин.
Щодо цін на нафтопродукти він пояснив, що з моменту купівлі нафти для переробки до моменту виходу продуктів минає щонайменше 4-5 місяців.
"Навіть якби нафта зачепилася за цифру в 35 доларів за барель, українці побачили б дешеві нафтопродукти не раніше, ніж за 4-5 місяців. А якщо ціна зараз поповзе вгору, то ми не відчуємо цього здешевлення взагалі. Це без умови зміни курсу гривні до долара", — озвучив свій прогноз Пензин.
У свою чергу, експерт ринку нафтопродуктів Леонід Косянчук пояснив деякі нюанси "нафтової війни".
"Там відбувається своя нафтова війна між Саудівською Аравією, Росією і США, які вже вийшли на передові позиції щодо видобутку нафти. Тому Росія не пішла на ці домовленості", — вважає він
Косянчук зазначив, що це не єдина причина зниження ціни на нафту вперше за 29 років, адже до спаду промислового виробництва призвів спалах коронавірусу, внаслідок чого люди стали менше пересуватись і зменшилося споживання.
"Тому ціни на нафту впали. З одного боку, це гарна новина, тому що, можливо, в майбутньому здешевіють нафтопродукти — а саме ця позиція цікава Україні, оскільки ми імпортуємо не саму нафту, а нафтопродукти і орієнтуємося на ціноутворення європейського ринку", — оцінює ситуацію експерт.
З іншого боку, за його словами, процес рецесії світової економіки призводить до падіння цін і на інших сировинних ринках. "Для України це зернові, соняшник і метали. Це означає зменшення надходжень валюти в країну. У такі періоди напередодні світової кризи інвестори йдуть з ринків, що розвиваються, тож це дуже потужний удар по піраміді ОВДЗ (облігації внутрішнього державного запозичення — ред.)", — каже експерт.
Він додав, що здешевлення гривні може призвести до того, що навіть якщо на зовнішніх ринках нафтопродукти подешевшають, українці цього не відчують.
"Тобто ціни зовнішнього ринку впадуть — гривня знеціниться. Буде девальвація гривні. Тому ті надзвичайно позитивні очікування, що на тлі спаду цін на нафту й енергоресурси знизяться і роздрібні ціни, можуть не справдитися", — допускає Косянчук.
Що відомо
- 9 березня ціни на нафту знизилися на 30% — це падіння стало найбільшим за останні 30 років, коли американці почали операцію "Буря в пустелі".
- Падіння цін стало наслідком розвалу угоди ОПЕК+, з якої Росія вийшла 6 березня.
- Влада Саудівської Аравії заявила про встановлення рекордних знижок до відпускних цін на нафту, в уряді поділилися планами різко наростити видобуток.
- Американські фондові біржі 9 березня обвалилися після азійських і європейських. Це сталося на тлі розвалу угоди ОПЕК+, з якої минулого тижня вийшла Росія, падіння цін на нафту та поширення коронавірусу COVID-19. Це рекордне з 2008 року падіння.
- Причиною стали одразу кілька факторів, зокрема, гальмування світової економіки через зниження виробництва у Китаї та пасажирських перевезень внаслідок епідемії коронавірусу. Додатковим фактором, що спровокував напруження у світовій економіці, стало загострення протиріч між США, країнами ЄС і Китаєм щодо дотримання правил торгових операцій і стимулювання своїх економік, зокрема, нещодавнє рішення ФРС США знизити базову відсоткову ставку.