Ціни на нафту стрімко обвалюються. Що це означає

Ціни на нафту стрімко обвалюються. Що це означає

Ціни на нафту стрімко обвалюються. Що це означає

9 березня ціни на нафту знизилися на 30%, це падіння стало найбільшим за останні 30 років.

Його причиною вважаються невдалі переговори між нафтовидобувними країнами щодо додаткового скорочення обсягів видобування нафти.

Вартість бареля нафти (159 літрів) марки Brent, яку видобувають у Північному морі, 9 березня складала $32,83. Це - на 12,44 доларів нижче, ніж ціна на цю ж саму нафту станом на 6 березня. Ціна американської сирої нафти сорту WTI також знизилася на 12,44 долара до 28,84 долара.

Ціна марки Brent на 11:30 9 березня
Ціна марки Brent на 11:30 9 березня.

Так швидко вартість нафти останній раз падала майже 30 років тому, коли американці почали операцію «Буря в пустелі».

Падіння цін стало наслідком розвалу угоди ОПЕК+, з якої Росія вийшла минулої п'ятниці. Видання The Bell і агентство Bloomberg називають натхненником цього рішення главу "Роснєфті". За їхніми даними, Ігор Сєчин з самого початку вважав, що умови угоди щодо стримування видобутку невигідні для Росії, а "Роснєфть" зможе дозволити собі помітне здешевлення. В результаті з 1-го квітня у країн-членів ОПЕК не буде зобов'язань обмежувати видобуток.

Влада Саудівської Аравії на цьому тлі заявила про встановлення рекордних знижок до відпускних цін на нафту, в уряді поділилися планами різко наростити видобуток. На думку експертів, своїми агресивними діями саудівці зможуть незабаром повернути Росію за стіл переговорів.

Слідом за падінням ціни на нафту, на відкритті Лондонської біржі також стався обвал російських цінних паперів. Акції "Новатек" просіли на 27,5%, "Лукойлу" - 25,6%, "Сбєрбанку" - 25,2%, "Роснєфті" - 23,5%, "Газпрому" - на 20,1% і т. д.

У результаті падіння цін на нафту вартість американського долара по відношенню до російського рубля наближається до 74 рублів, а євро до 85. Однак курс долара в Росії може сягнути і куди більших значень, написав у своєму блозі російський економіст Володимир Левченко.

"Що зараз коїться? Зараз вже наші нафтові компанії збираються боротися за частку ринку нафти і робити це під санкціями без нових технологій. Цікаво, що Америці зараз теж потрібна дешева нафта! У нафтовій галузі США почався період консолідації. Великі нафтові компанії хочуть поглинути дрібніших. Для того, щоб ті були готові продати свій бізнес вони повинні довгий час працювати собі в збиток! А це означає, що ціни на нафту тепер будуть довгий час перебувати нижче рівня собівартості видобутку сланцевої нафти, не вище $ 30 за барель. Курс рубля, пробив свої ключові позначки і сьогодні вранці впав до мінімуму за 5 років. При поточному рівні цін на нафту рубль буде прагнути до історичного мінімуму в 86 рублів за долар", - написав Левченко.

На думку російського економіста Владислава Іноземцева, на РФ може чекати економічна і соціальна криза.

"Нова нормальність" при цінах на нафту в $ 30 за барель і послідовній політиці Саудівської Аравії щодо цілеспрямованого витіснення Росії з її експортних ринків - це висока інфляція, крах споживчого кредитування і зав'язаних на ньому секторів економіки, знецінення пенсій та державної допомоги, бюджетний дефіцит і емісія. Це економічна війна, яку Кремль вважав "легкою прогулянкою", але яка може обернутися катастрофічною поразкою", - зазначив економіст.

Аналітики Goldman Sachs прогнозують падіння цін на нафту до 20 доларів за барель протягом найближчих тижнів.

На початок