Чорнобиль-хаб та хостели. Як розбудовується найвідоміше місто зони відчуження ЧАЕС

Чорнобиль-хаб та хостели. Як розбудовується найвідоміше місто зони відчуження ЧАЕС

Чорнобиль-хаб та хостели. Як розбудовується найвідоміше місто зони відчуження ЧАЕС
Фото: Андрій Стасюк, Суспільне

Фонд державного майна уперше за часів аварії на ЧАЕС здав в оренду приміщення площею 82 м2 у Чорнобилі (Київська область). За користування нежитловими приміщеннями орендар платитиме 4200 грн в місяць, також можлива суборенда. За кілька місяців планують виставити на торги й інші будинки у місті, яке стало відомим через одну з наймасштабніших техногенних катастроф в історії людства. Суспільне з‘ясувало, що планують будувати в Чорнобилі та наскільки це безпечно.

Чорнобиль — живе місто

Попри розташування у зоні відчуженняЗаборонена для вільного доступу територія, що зазнала інтенсивного забруднення довгоживучими радіонуклідами внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Зона встановлена у 1986, після евакуації населення із 30-кілометрової зони навколо станції. Площа території — 2576,9 км, Чорнобиль — не безлюдний. З 1986 року тут незмінними залишились назви вулиць (Радянська, Карла Маркса), вивіски на магазинах, продаж радянської символіки та пам‘ятник Леніну на центральній площі.

Оренда в Чорнобилі
Ленін у Чорнобилі зберігся на центральній площі. Фото: Андрій Стасюк, Суспільне

Нині у Чорнобилі живуть близько ста самоселів та до трьох тисяч робітників, які працюють вахтовим методом. Для них, однак більше для туристів, працюють кілька магазинів, готелів та кафе.

Оренда в Чорнобилі
Комуністична символіка продається в Чорнобилі для іноземних туристів. Фото: Андрій Стасюк, Суспільне

Власник двох магазинів у Чорнобилі Віктор Яцук скаржиться, що тримати бізнес важко, адже продукти привозять із Києва, а ціни подекуди, нижче столичних. Туристи ж купують, зазвичай воду. А от алкоголь дозволено продавати лише місцевим після 19 години.

Оренда в Чорнобилі
Кафе в Чорнобилі. Фото: Андрій Стасюк, Суспільне

"Ці бідні туристи ходять, плачуть. Літом жарко і пива не можна купити. Поляки люблять пиво і німці теж", — розповідає підприємець.

Дефіцит готельно-ресторанних закладів

Цьогоріч зону відчуження відвідали понад 60 тисяч людей. До пандемії, у 2019 році, коли вийшов серіал “Чорнобиль” від НВО, сюди приїхало вдвічі більше туристів. У пікові періоди бракує готелів та кафе, розповідає представник одного із туроператорів у Чорнобильську зону Дмитро Денисенко.

Оренда в Чорнобилі
Кафе "Десятка" у Чорнобилі. Фото: Андрій Стасюк, Суспільне

Кілька місяці тому на території ЧАЕС закрили столову, де харчувались як робітники станції, так і туристи.

“В Чорнобилі є єдине кафе, “Десятка”, але там мало місць. І тому люди, дуже часто, якщо це великі групи, беруть їжу із собою", — розповідає Дмитро Денисенко.

Оренда в Чорнобилі

Частина будівель у Чорнобилі належить Фонду державного майна. Зокрема і колишній гуртожиток на вулиці Леніна. Фонд держмайна за кілька місяців виставить його на торги. Начальник відділення ФДМ по Київській, Черкаській та Чернігівській областях Вадим Курило вважає, що орендар може зробити там хостел.

Читайте також: Електричка через Білорусь та Прип'ять, що розсипається. Чим живе Чорнобильська зона

"Є асфальтне покриття, окремі кімнати для проживання однієї людини, декількох людей, душ, всі гігієнічні кімнати. Потрібні невеликі вкладення, провести косметичний ремонт і можна розміщувати тут людей", — розповідає Вадим Курило.

Оренда в Чорнобилі
Будівля, яку планують виставити на торги. Фото: Андрій Стасюк, Суспільне

Упродовж наступних 2-х місяців Фонд держмайна планує виставити на аукціон ще кілька приміщень. Зокрема колишні 2-поверхові житлові будинки. Вартість оренди не перевищуватиме 10 000 грн на місяць.

Оренда в Чорнобилі
Будинки, які планують виставити на аукціон. Фото: Андрій Стасюк, Суспільне

Одне приміщення вже здали, каже Вадим Курило. Це — нежитлові приміщення в АПК-2 КВ "Вектор" площею 82 кв. м, за адресою Чорнобиль, вулиця Кірова 52. Вони перебувають на балансі державного спеціалізованого підприємства "Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами". Майно може бути використано за будь-яким цільовим призначенням. Орендар платитиме 4200 гривень на місяць, що саме там облаштують, поки не відомо.

Усі об’єкти попередньо перевірили дозиметристи, запевняє представник фонду. Біля одного із майбутніх лотів виміряли радіаційний фон. Показник не перевищує норму в 0.3 мЗв.

Оренда в Чорнобилі
Дозіметр. Фото: Андрій Стасюк, Суспільне

Чорнобиль Хаб

Окрім здачі будівель в оренду, у 2023 році планують побудувати Чорнобиль Хаб. Це будівля площею 3000 м2, де будуть розміщуватись культурні проєкти, виставки, розповідає член команди ревіталізації зони відчуження Лала Тарапакіна.

Оренда в Чорнобилі
Так зараз виглядає будівля майбутнього Чорнобиль хабу. Фото: Андрій Стасюк, Суспільне

Окрім цього в будівлі будуть приміщення для конференцій, а також фудкорт. Базуватиметься Чорнобиль Хаб у будівлі колишнього автотранспортного підприємства, яке під час ліквідації використовувалось як столова.

"Зараз у зоні відчуження немає де зібратись, переговорити, послухати, поспілкуватись і поїсти також немає де", — каже Лала Тарапакіна.

Проєкт коштуватиме не менше 50 млн гривень, його спільно фінансуватиме держава та приватні спонсори. Нині тривають технічні дослідження та підготовчі роботи по документації.

Чи безпечно в Чорнобилі

Нині повноцінне проживання в Чорнобилі заборонене. У самому місті, а також в приміщеннях, регулярно проводять дозиметричний контроль, каже генеральний директор ДП "Екоцентр" Сергій Кірєєв. Та попри це, збільшення людей може призвести до виносу забруднення за межі зони.

"Якщо потік туристів збільшується, то ми потенційно збільшуємо винос радіонуклідів із зони. Так, потроху. У нас же є випадки, що відвідувачі не дотримуються правил радіаційної безпеки й відхиляються від встановленого маршруту. Абиде в Чорнобилі заборонено ходити", — пояснює Сергій Кірєєв.

За словами Сергія Кірєєва, в оренду здають лише приміщення в Чорнобилі, у Прип’яті це робити неможливо, адже рівень радіації там вищий, а спроби деактивації були невдалими.

Читайте також

Славутич — місто без громадського транспорту або наймолодше місто України

35 років після аварії на ЧАЕС. Історії евакуйованої, ліквідатора, екскурсовода та львів’янки

Майже половина українців не знають точної дати аварії на ЧАЕС – опитування

Держархів створив онлайн-виставку до роковин Чорнобильської катастрофи

Застосунок Chornobyl App дозволяє відвідати зону відчуження, не виходячи з дому

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок