Законопроєкти Зеленського щодо громадянства не пропонують радикальних змін — політолог

Законопроєкти Зеленського щодо громадянства не пропонують радикальних змін — політолог

Законопроєкти Зеленського щодо громадянства не пропонують радикальних змін — політолог
Офіс президента

Президент Володимир Зеленський вніс на розгляд Верховної ради законопроєкт про множинне громадянство, а також ще 5 документів, що стосуються теми громадянства. Йдеться про зміну підстав і порядку набуття та припинення громадянства України, змін до Митного, Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів, зміни до закону "Про судоустрій та статус суддів", а також про проєкт закону "Про запобігання та протидію загрозам національній безпеці України у сфері громадянства".

Про те, що передбачають запропоновані нововведення, хто саме і в який спосіб зможе отримати українське громадянство, в ефірі Українського радіо розповів Сергій Назаренко, експерт з політико-правових питань Аналітичної групи "Левіафан".

Що передбачає "єдине громадянство"

"Я є адептом теорії, яка є закріпленою в чинному законі "Про громадянство України". Де чітко прописано, що "наявність іншого громадянства є підставою для втрати українського громадянства". Але термін "єдине громадянство" також передбачає заборону на наявність громадянства конкретних адміністративно-територіальних одиниць. Тобто я підтримую двозначність цього терміну.

Зміни, які пропонує сьогодні президент, враховують заборону на наявність громадянства конкретних адміністративно-територіальних одиниць також", — зауважив Сергій Назаренко.

За словами експерта, хоче Зеленський заявив, що "назріло питання щодо введення подвійного та множинного громадянства", проте, ці питання не порушуються у внесених на розгляд Верховною Радою 5 президентських законопроєктах.

Як президент пропонує регулювати множинне громадянство

"Питання про можливість наявності в українців громадянства іншої країни, порушеним було вже давно. Зважаючи на сучасний швидкий розвиток світу та темпи інтеграційних процесів, ініціатива щодо введення можливості для громадян України наявності громадянств інших країн, а також громадянам інших країн мати громадянство України, може бути цілковито правильною. Цю проблему слід просто унормувати", — відзначив політолог.

Однак, за його словами, внесені Зеленським законопроєкти не стосуються цього питання. Натомість вони вносять нову редакцію закону "Про громадянство України", а також містять низку уточнень до інших нормативно-правових актів, зокрема до Митного, Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів, зміни до закону "Про судоустрій та статус суддів", а також проєкту закону "Про запобігання та протидію загрозам національній безпеці України у сфері громадянства.

Експерт наголосив, що законодавчі ініціативи Зеленського радикально не змінюють ситуації з набуттям громадянства в Україні й громадянами України, а лише уточнюють уже наявні закони та нормативно-правові акти.

Зокрема ці уточнення стосуються підстав до припинення українського громадянства та введення інституту декларування відсутності громадянства іншої держави. Тобто, коли людина бажає отримати українське громадянство, вона зобов’язана декларувати відсутність громадянства чи підданства іншої держави, або ж, якщо таке є наявним, то вона підтверджує свій обов’язок вийти з нього.

Насамперед ці законодавчі нововведення стосуватимуться держслужбовців та працівників на виборних посадах, які перш ніж пропонувати свою особу на зайняття посади, вимушені будуть подати декларацію про відсутність громадянства чи підданства іншої, крім України, країни.

За несвоєчасне подання декларації, особа нестиме адміністративну відповідальність, а за неправдиві відомості щодо наявності громадянства іншої країни — навіть і кримінальну.

Про "перелік країн міграційного ризику" та передбачені підстави для втрати українського громадянства

"В одному із внесених на розгляд президентом законопроєктів є згаданий термін про "перелік країн міграційного ризику", якого не існувало досі в українській нормативно-правовій базі. А в іншому законі регулюються ситуація з власниками громадянства країни-агресора", — відзначив політолог.

Так, згідно з нововведеннями, наявність громадянства країни-агресора, є підставою для втрати українського громадянства. А також служба в збройних силах тієї країни, яка визнана ВРУ — країною-агресором. Другою — подання свідомо неправдивих відомостей. А третьою підставою для втрати громадянства України є використання паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу закордонної країни, проти інтересів України, що створює загрозу національній безпеці.

Що відомо

  • Пакет законопроєктів про запровадження множинного громадянства в Україні, ініційований президентом Володимиром Зеленським, не передбачає змін до Конституції.
  • 22 вересня президент Володимир Зеленський запропонував надати подвійне громадянство українцям, які проживають за кордоном.
  • Під час виступу у Раді 2 грудня Зеленський заявив, що для українців, які мешкають у США, Канаді, ЄС, є важливим питання множинного громадянства. Таким чином, за його словами, українці з усього світу відчуватимуть себе "не діаспорою, не просто людьми українського походження, а людьми українського громадянства, рівними українцями".
  • Верховна рада зареєструвала ініційований президентом проєкт закону про множинне громадянство і відповідальність за його приховування.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок