Російська Федерація продовжує стягувати особовий склад та техніку до кордонів з Україною, зокрема, концентруючи війська в азово-чорноморському регіоні. Імовірність масштабної ескалації з боку Росії існує, її готовність до ескалації – кінець січня
Про це під час виступу у Верховній раді 3 грудня заявив міністр оборони Олексій Резніков. За його словами, зокрема, протягом тижня Росія посилила танками та бронетехнікою угруповання у Брянській та Смоленській областях.
"У разі входження двох десантних кораблів Балтійського флоту до Чорного моря, їхня загальна кількість в регіоні збільшиться до дев’яти. Разом із катерами це дозволить противнику одночасно перекидати до 3 тисяч військовослужбовців і до 250 одиниць бойової броньованої техніки", – додав міністр.
За його словами, це свідчить про збереження напруженості в азово-чорноморському регіоні.
"За цими маневрами спостерігаємо не тільки ми, і тому жодних сюрпризів не буде. Навпаки, наші військові зміцнюють напрямки за найбільшими ризиками", – наголосив Резніков.
Скільки військ зібрала Росія на кордоні
Як зазначив посадовець, у квітні та вересні Росія стягнула до українських кордонів понад 50 батальйонно-тактичних груп. Нині навколо України та в тимчасово окупованому Криму у постійній бойовій готовності перебуває 41 така група, 8 з яких були додатково перекинути до Криму.
"Загальна кількість військ на території Російської Федерації, а також на тимчасово окупованих територіях, які можуть бути задіяні для ескалації, сьогодні оцінюється в 94,3 тисячі осіб", – підкреслив міністр.
Він зауважив, що російські війська розпочали навчання поблизу кордонів України, активізували розвідку, перевіряють зв’язок та здійснюють заходи з маскування. При цьому Росія впродовж року застосовує тактику хвиль, під час якої після концентрації сил поблизу українського кордону за певний час відводила особовий склад у місця постійної дислокації, проте залишала техніку на місці.
"Це дозволяє противнику скоротити час на розгортання", – пояснив Резніков.
Що робить Україна
Як розповів міністр, за оцінкою розвідки, ймовірність масштабної ескалації з боку Росії існує. Найбільш імовірним її часом вважається кінець січня, зазначив посадовець. При цьому він наголосив, що Україна готова дати відсіч агресору.
"Шлях умиротворення агресора не розглядається. У разі потреби Україна дасть відсіч", – заявив Резніков.
Водночас він запевнив, що Україна не вдаватиметься до жодних провокацій. При цьому Резніков наголосив, що нещодавнє застосування ударних безпілотників "Байрактар" на Донбасі було вимушеним та не порушувало Мінські домовленості.
"Ми не порушуємо Мінські домовленості. Ми не атакуємо в зоні проведення операції Об'єднаних сил. У разі, якщо окупаційні війська вчиняють порушення режиму тиші, вбивають наших військових, ми попереджаємо через СЦКК через СММ ОБСЄ, щоб вони припинили порушення мінських домовленостей, режиму тиші" – зазначив він.
Міністр підкреслив, що Україна співпрацює із партнерами щодо питань протидії російській агресії.
"Наше бачення чергових приготувань Російської Федерації збігається із оцінками іноземних партнерів. Розвідки взаємодіють дуже інтенсивно", – повідомив він.
Резніков зазначив, що відмінність позицій полягає у сприйнятті ситуації.
"Для нас ця війна триває майже вісім років. І ми вдячні нашим партнерам, які почали говорити про російську агресію і загрозу від Криму. Проте коли її зафіксовано і визнано ними, ми пропонуємо сконцентруватися на формуванні спільної відповіді", – наголосив міністр.
Що було раніше
- На початку листопада американські ЗМІ повідомили про скупчення російської техніки на кордоні з Україною, однак тоді у Міноборони та РНБО заперечили цю інформацію.
- 21 листопада Голова української розвідки заявив, що Росія сконцентрувала біля кордонів з Україною понад 92 тисячі військовослужбовців і готується до нападу до кінця січня-на початку лютого 2022 року.
- 30 листопада президент Росії Володимир Путін заявив, що "справа не в тому воювати чи ні", а в тому, щоб налагодити відносини. Так він відповів на запитання щодо введення військ на територію України.
- Невизнаний низкою країн президент Білорусі Лукашенко заявив, що у разі загострень на кордоні Білорусь буде "на боці" Росії. Також він уперше заявив, що Крим де-факто та де-юре став російським. Раніше Білорусь не визнавала анексії Криму Росією.
- Президент України Зеленський вважає ситуацію на кордоні не гіршою, аніж навесні 2021-го.
Читайте також: Воєнна тривога 2021: чи відбудеться вторгнення Російської Федерації на територію України
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!