Тарифи та новий транспорт: що змінюють у системі перевезень в Рівному

Тарифи та новий транспорт: що змінюють у системі перевезень в Рівному

Тарифи та новий транспорт: що змінюють у системі перевезень в Рівному
Суспільне

Кількість пасажирів у громадському транспорті Рівного за час карантину зменшилась на понад 40%. Про це в ефірі Сьогодні.Головне на Суспільному повідомив начальник міського управління транспорту і зв'язку Іван Фурлет. Він розповів про те, що хочуть змінювати у системі перевезень та які напрацювання співпраці з міжнародними банками щодо кредитування нового транспорту місту.

Нічний тариф

У Рівному планують впровадити тариф на проїзд у маршрутках у вечірні години. Чинний тариф покриває лише поточні видатки на рухомий склад, а про заробітки перевізників, які б дозволили оновити маршрутну мережу, не йдеться, розповів Іван Фурлет.

"В осінній і зимовий період традиційно знижується кількість людей, які їздять. Часто перевізники, з якими ми зараз спілкуємося про підвищення нічного тарифу, говорять, що якщо це буде 3-4-5 людей, це буде невигідно. Але ключовим параметром є — прогнозованість, що ми й пояснюємо перевізникам: якщо ми запроваджуємо такі заходи, то потрібно, щоб у маршрутках був графік, кількість рейсів, щоб це був транспорт прогнозований", – сказав чиновник.

Він зазначив, що за таких умов пасажири будуть очікувати на маршрутку, якщо розумітимуть, що вона точно приїде. У цих перевізників будуть пасажири.

Певна частина перевізників підтримує введення у місті нічого тарифу, бо це забезпечить дохід від роботи. Дехто не підтримує, аргументуючи, це тим, що вигідно буде їздити лише на прибуткових маршрутах, – уточнив він.

"Я з цим не погоджуюсь, адже система побудована так, що перевізники мають кілька вигідних і кілька не дуже вигідних маршрутів, що дозволяє балансувати доходи перевізника", – зазначив Іван Фурлет.

Вплив карантину

Графіки руху транспорту у місті були побудовані, коли був нормальний пасажиропотік і розрахунки. Від перевізників, відповідно, могли вимагати виконання вечірніх рейсів, оновлення авто. Але останні два роки система громадського транспорту працює в "не надто нормальних умовах", заявив Фурлет.

"Згідно з дослідженнями, які ми проводили спільно з Національним університетом водного господарства (НУВГП - авт.), за останні два карантинні роки кількість людей, які пересуваються громадським транспортом, зменшилась більш ніж на 40%", – уточнив він.

Якщо у 2018 році нормативи маршрутної мережі міста передбачали роботу 300 автобусів, то зараз у години пік на маршрути виходить 220-230 автобусів.

Перспективи змін у перевезеннях

Іван Фурлет озвучив дві системні речі, які, на його думку, повинні змінити ситуацію з громадським транспортом у місті.

"Перше – є куди оптимізовуватись. Бракує водіїв і для цього потрібно, щоб один водій перевозив більше пасажирів, потрібен більш місткий транспорт. Щоб ці передумови з'явились, потрібно оптимізувати транспортну мережу. Це необов'язково, що якісь мікрорайони залишаться без сполучення. Це означає, що з двох може стати – один і на ньому буде їздити не 20 маленьких автобусів, а 10-12 більш містких, з більшим інтервалом. Але це дозолить зробити перевезення більш комфортним і одиниця витрат на одного пасажира буде меншою", – пояснив він.

Очільник управління транспорту також акцентував на змінах, які передбачені законодавством, щоб "відв'язати" перевізника від системи, коли він сам повинен на маршруті зібрати гроші. Натомість місто буде платити йому з кілометраж.

"Тоді перевізнику стає все одно, скільки пасажирів він возить. Його задача – їздити визначеним графіком, автомобілем, забезпечити водія, і щоб це було регулярно. А місто бере на себе ризики щодо оплати йому цієї послуги й збору тих коштів з пасажирів, чи частково, які збирає сам перевізник на цьому маршруті", – роз'яснює він.

Іван Фурлет зауважив, що комунальне підприємство "Рівнеелектроавтотранс" і зараз працює за цією моделлю. У Рівному донедавна вартість роботи тролейбуса становила в межах 50 грн на кілометр. Відтак, економічно обґрунтований тариф у тролейбусі – не 6 грн, який діє зараз, а понад 12 грн. Цю різницю покривають з міського бюджету.

"Маршрутки у нас з'явились на фоні того, що у міському бюджеті не було коштів для оплати цієї послуги. На щастя, ми приходимо до розуміння, що має все цивілізовано працювати й маршрутки не мають існувати виключно на тих умовах, що їхні доходи не оподатковуються й вартість оплати тримається на тому рівні, якраз, завдяки тому, що це необлікована готівка. Всі хочуть прозорості й в тому числі перевізники в цьому зацікавлені", – каже він.

Вибудовування нової системи громадського транспорту в Рівному розпочали з досліджень, які проводили з НУВГП. У місті дослідили пасажиропотоки, а зараз – на фінальному етапі цих досліджень й розробки маршрутної мережі, уточнив Фурлет.

"Це основа, щоб зрозуміти, скільки насправді коштує ця маршрутна мережа, який у неї пробіг – ми до цього планомірно рухаємось. Наступний етап – впровадження системи, як ми плануємо – доплати за кілометр. Не компенсації за пільгові перевезення, а за планомірну роботу перевізника на маршруті, відповідно до його графіка", – пояснив він.

Кредитні гроші на транспорт

У серпні цього року в Рівнераді зареєстрували проєкт рішення, щодо затвердження угоди про підготовку кредитного фінансування між міською радою, Європейським банком реконструкції та розвитку та КП "Рівнелектроавтотранс". Як уточнив Іван Фурлет, зараз йдеться не про взяття конкретного кредиту, а про початок співпраці.

"Зараз ми спілкуємось паралельно з іншими установами: з Європейським інвестиційним Банком, Світовим Банком про співпрацю щодо оновлення, зокрема, рухомого складу, або транспорту інфраструктури. Це, без сумніву, буде відбуватися. Єдине, що це не швидкі рішення. Ніхто не дає грошей вже завтра. Це кредит і потрібно виважено підходити до оцінки: яку суму брати й на який строк", – зазначив він.

Місто зараз визначається, збирає пропозиції, сказав Фурлет. Припустив, що після голосування за бюджет буде розуміння можливостей міста на наступний рік і процес прискориться.

Що відомо

  • У маршрутках Рівного планують запровадити нічний тариф. Проїзд з 20:00 до 23:00 може коштувати 12 гривень, заявив 29 листопада міський голова Олександр Третяк. Проєкт такого рішення – на стадії фінальних узгоджень, тариф можуть запровадити в грудні.
  • У травні 2021 року мер заявив, що Рівне домовляється з Європейським банком реконструкції та розвитку про кредитування на новий громадський транспорт. Суспільне з'ясувало, що йдеться про тролейбуси, які місто планує придбати кілька десятків.
  • Суспільне писало, що Рівне не брало участі у транспортному проєкті Європейського інвестиційного банку, який реалізовують в Україні з 2016-го року. Але шанс є – зазначили тоді в Мінінфраструктури.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Вибір редакції

На початок