Якщо проти "Півнчного потоку-2" не буде санкцій, Україна втратить на імпорті газу з ЄС — Коболєв

Якщо проти "Півнчного потоку-2" не буде санкцій, Україна втратить на імпорті газу з ЄС — Коболєв

Якщо проти "Півнчного потоку-2" не буде санкцій, Україна втратить на імпорті газу з ЄС — Коболєв
Колишній голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв. Фото: Кабінет міністрів України

Нині зарано говорити, що Україна перебуває на межі втрати незалежності від Росії в плані енергоресурсів. Про це на Київському безпековому форумі сказав ексголова правління “Нафтогазу України” Андрій Коболєв, який керував компанією з березня 2014 року по кінець квітня 2021 року.

За його словами, з 2016 року Україна зробила декілька проривів в енергетичній сфері. Один із них — це інтеграція українського газового ринку в європейський.

“Цей крок фактично зняв Україну з газової голки. Багато експертів та проросійських фанатів сперечаються, що ми купуємо російський газ дорожче у Європі — це не правда. Ми купували газ дешевше ніж нам пропонували росіяни”, — сказав колишній очільник “Нафтогазу”.

На додаток до незалежності, за словами Коболєва, Україна отримала ще більш високу економічну ефективність.

Цей здобуток зараз перебуває під великим ризиком, сказав Коболєв.

“Тому що після певних успішних дій росіян, які були пов’язані, по-перше, з відміною санкцій щодо “Північного потоку-2”, їм вдалося на додаток запустити "турецький потік". І ми почали потроху втрачати джерела з Європи”, — пояснив він.

Першою, за словами Коболєва, є Угорщина. Звідти йде тільки той газ, який Україна експортує, і він фактично повертається українській стороні, пояснив він.

“Якщо Україна припинить викачку газу з Угорщини, потік фізичний буде нульовим. Тобто ми втратили суттєву частину нашого імпортного балансу з Європи”, — сказав колишній очільник “Нафтогазу”.

За його словами, під великим питанням — що буде з Польщею. Найбільшим ризиком Коболєв називає Словаччину.

“Там відбувалася найбільша війна і конфлікт у 2013 році. Ми тисли через західних партнерів на словаків. Словаки погодились відкрити спочатку малий, потім великий реверс. Зараз це скорочується до малого реверсу”, — пояснив Коболєв.

Також нині, за його словами, відбувається підключення польського газопроводу до українського газогону. Фактично, це буде означати ще більше зменшення здатності імпортувати газ Словаччині, сказав Коболєв.

“Простий математичний розрахунок нашою здатності імпортувати газ, яка залишається, говорить про те, що особливо з пустою підземкою, з якою Україна вийде наступного року з зимового сезону, закачати достатній обсяг газу математично дуже складно або, можливо, й теоретично неможливо”, — припустив ексголова правління “Нафтогазу”.

За його словами, якщо це станеться, то “вся незалежність і інтеграція в Європу стане знову залежною від РФ”.

Коболєв також сказав, що з наступного року, якщо не будуть застосовані санкції чи інші заходи міжнародної дипломатії, росіяни спробують запустити “Північний потік-2”.

“Це ще більше ускладнить нашу здатність імпортувати газ з ЄС”, — додав він.

Що відомо

  • Фінансові втрати України через запуск проєкту російського газогону "Північний потік-2" складуть до 1,2 мільярда доларів США на рік унаслідок падіння обсягів транзиту блакитного палива українською територією. Відповідна оцінка міститься у матеріалах першого перегляду програми stand by для України, здійсненого Міжнародним валютним фондом.
  • Росія не хоче вести перемовини з Україною щодо транзиту газу після 2024 року. "Ми обговорюємо це з американцями й німцями, що кожна сторона хотіла би продовження угоди про транзит, але росіяни не хочуть навіть починати розмову", — заявив голова НАК "Нафтогаз" Юрій Вітренко, передає Reuters.
  • Німеччина тимчасово призупинила процедуру сертифікації компанії-оператора російського газопроводу "Північний потік – 2" Nord Stream 2 AG через невідповідність її юридичного оформлення німецькому законодавству. Відповідне рішення 16 листопада ухвалило Федеральне агентство мереж.
  • 22 серпня під час візиту до Києва канцлерка Німеччини Ангела Меркель попередила російського президента Володимира Путіна про нові європейські санкції, якщо Кремль використовуватиме газогін "Північний потік-2" як зброю проти України.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок