Легалізація медичного канабісу: що кажуть тернопільські експерти

Легалізація медичного канабісу: що кажуть тернопільські експерти

Легалізація медичного канабісу: що кажуть тернопільські експерти
Канабіс. Фото: AP

В Україні триває громадське обговорення законопроєкту щодо легалізації медичного канабісу. Про легалізацію медичного канабісу у програмі "‎‎Дебати. Тернопіль" розповіли Денис Гузар, представник ГО "Українські студенти за свободу" та Олег Коган, адміністратор реабілітаційного центру.

"В Україні є більше 2 млн потребуючих медичного канабісу, серед яких є діти. Це рослинний препарат, який досить непогано допомагає людям з різними хворобами, наприклад: епілепсія, хвороба Паркінсона, Альцгеймера, посттравматичний стресовий розлад у військових, які повернулися з війни. Також це є хороший стимул для нашої економіки, виведення тіньового наркотичного бізнесу на законний рівень, а це додаткові податки для нашої країни", – каже Денис Гузар.

"Це площадка для легалізації канабісу у нас в країні. Наша країна не готова до таких моментів, бо наша система корумпована. Беремо 15 країн по смертності наркоманії, США, Уругвай, Канада – це країни де легалізований канабіс. Чомусь в них смертність на даному етапі сама вища серед наркозалежних. Україна знаходиться на 65 місці. Серед країн де нелегалізований канабіс Україна на 34 місці", – каже Олег Коган.

Міністерство охорони здоров’я винесло на громадське обговорення проєкт закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання обігу рослин роду коноплі в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності".

Документом пропонується дозволити в Україні вирощування та обіг сортів конопель з допустимою кількістю тетрагідроканабінолу – фітоканабіноїду, що має психоактивний вплив на людину, за умови його регулярного вживання у високій концентрації. "Лікарські коноплі з низьким вмістом тетрагідроканабінолу – це сорти рослин роду коноплі (Cannabis), вміст тетрагідроканабінолу у сухій масі яких становить від 0,2 відсотка до 1 відсотка.

Ольга Якубенко використовує для лікування дитини препарат з канабісом

Жінка розповідає, що протиепілептичні ліки не допомагали дитині, тому погодилася на введення препаратів з канабісом. Це була порада лікарки.

"У мене теж жили в голові стереотипи, що канабіс – це для наркоманів. Коли ми кололи "Сібазон" – вона була як лялька, не тут і не з нами. З канабісом я довго впиралася, не хотіла це пробувати, а потім був момент, коли був серйозний напад з затримкою дихання і я зрозуміла, що протисудомні не працюють, треба щось робити. Ми спробували канабіс, напевно, це було найкраще рішення в моєму житті. Вона почала рухатися, дивитися в очі, почала видавати звуки, якщо порівняти, яка вона була в січні місяці цього року і зараз, за 11 місяців – це зовсім друга дитина", – розповіла Ольга Якубенко.

Що кажуть лікарі

Єдиний медзаклад на Тернопільщині, де роблять хіміотерапію онкохворим дітям – Тернопільська міська дитяча лікарня. Її директор Андрій Артимович розповідає, що наразі цим пацієнтам немає необхідності вводити ліки з вмістом канабісу:

"Якщо говорити про тих, хто належить до онкологічної групи пацієнтів, то вони мали би отримувати стаціонарну паліативну допомогу. За цих умов не виникає питань, весь арсенал препаратів які є – вони є в стаціонарі. На сьогодні я не бачу тої групи серед дитячого населення, які би могли споживати такий препарат", – каже лікар.

Андрій Артимович каже, що канабіс у лікувальних цілях потрібен, але важливо, щоб над продажем і розповсюдженням цієї речовини був особливий контроль:

"Звичайно, препарат потрібен для тих, хто потребує цього і хто не може іншим чином отримати компенсацію того, що є, але треба розуміти, що цей препарат є з тих, до якого звикають, то потрібний суворий контроль за його розповсюдженням. Лікарів відповідальних призначати і все буде добре", – розповів Артимович.

Лікар-нарколог Олег Фітькало каже, медичний канабіс не є наркотиком на відміну від коноплі.

"Медичний канабіс не можна використати не в благих цілях, тому що підкреслюю, в ньому немає ейфоризуючої дії. Тобто немає стану сп’яніння, а є тільки ті ефекти, які ми чекаємо, як від медичного препарату. Це покращення апетиту, полегшення больового синдрому і покращення сну", - каже нарколог Олег Фітькало.

В Україні канабіс у переліку особливо небезпечних наркотиків

Для легалізації медичної коноплі не потрібно приймати окремих законів, каже юрист Олег Мицик. І пояснює – зараз канабіс є у переліку особливо небезпечних наркотичних засобів, їхній обіг заборонено в Україні.

А от в переліку тих наркотиків, обіг яких лише обмежено, препарати, як, до прикладу, трамадол (опіоїдний синтетичний анальгетик - ред.). Тож юрист каже, треба лише внести зміни до офіційних переліків наркотичних засобів.

"У нас конопля – медична назва "канабіс", абсолютно не пропорційно віднесена до переліку наркотичних засобів особливо небезпечних. Так званий список номер 1. Який покарання має зразу – частина друга будь-якої статті кримінального кодексу, як особливо небезпечний наркотик. І в той же час ми пам’ятаємо – вся Україна чула – про трамадол. Який є в списку наркотичних засобів, обіг яких обмежено", - каже юрист Олег Мицик.

Законопроєкт легалізації медичного канабісу

2 червня 2021 року у Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт № 5596. Він передбачає легалізацію медичного канабісу. Депутати запропонували дозволити продаж цієї речовини, бо вона є складником ліків, які в Україні нелегальні. А лікарі вважають, що ці медпрепарати ефективні у лікуванні важкохворих. 13 липня 2021 року у Верховній Раді голосували за легалізацію медичного канабісу. Законопроєкту не ухвалили, оскільки за нього проголосували 184 народних депутати, а потрібно було щонайменше 226 голосів.

"Ми говоримо про медичний канабіс, який вкрай необхідний онкохворим дітям, це потрібно нашим ветеранам, які пройшли війну з Росією, це потрібно багатьом людям. За попередніми підрахунками, це не менше 2-3 мільйонів громадян України. Ми 100% не дозволимо цим законом застосування чогось не для медичних цілей. Кожен кущ буде мати GPS-трекер і національна поліція зможе відслідковувати шлях від виробника до хворого. Він не буде відпускатися без електронного рецепту. Це буде подвійний контроль МВС і МОЗу", – каже депутат Верховної ради Михайло Радучький.

Проти легалізації канабісу виступила народна депутатка Юлія Тимошенко.

"Постанова уряду 2000 року, ще премєр-міністром був Ющенко, тут перелік всіх преператів наркотичних і психотропних, які можна використовувати для лікування хворих, які в тому числі важкохворі. Для медичних цілей канабіс – марихуана, додаток 1 таблиця 2 – повністю легалізована. Лікуйте людей, ліцензуйте, завозьте препарати, для медичних цілей це легалізовано. Те, що поставили це питання – це зовсім про інше. Вони знають, що для медичних цілей це можна використовувати. Вони поставили питання, бо є план, який не раз був озвучений – легалізація наркотиків. Це акція, яка діє проти української нації. Існує референдум для цього", – каже депутатка Верховної ради Юлія Тимошенко.

Що відомо

  • 13 липня Верховна рада відправила на доопрацювання законопроєкт №5596 про легалізацію медичного канабісу, авторами якого стали понад 80 народних депутатів від різних фракцій.
На початок