Як COVID-19 впливає на пам'ять та увагу. Відповідає експертка

Як COVID-19 впливає на пам'ять та увагу. Відповідає експертка

Ексклюзивно
Як COVID-19 впливає на пам'ять та увагу. Відповідає експертка
Єлизавета Серватинська, Суспільне

Після будь-якої форми СOVID-19, навіть легкої, протягом 6-8 місяців спостерігається зниження когнітивної функції. Що це означає пояснює в інтерв’ю кореспондентці Суспільному завідувачка відділу діагностики та лікування метаболічних захворювань, професорка кафедри діабетології національного університету охорони здоров’я імені Шупика, Надія Жердьова.

Ці наслідки вже можна назвати системними? Як вони проявляються у ваших пацієнтів?

Так у наших пацієнтів ми спостерігаємо зниження пам’яті, зниження уваги, зниження виконавчих здібностей. Тобто, пацієнт не може виконувати звичайні настанови у вигляді до прикладу, прийому препаратів, кількості прийомів препарату. Розвиваються депресивні розлади, тривожні розлади. Це вже порушує якість життя пацієнта в майбутньому.

Уже зараз національна наука веде які дослідження оцих наслідків? Ми вже вивчаємо довгостроковий вплив СOVID-19 на життя людей?

Саме в Україні поки що ні, але у світі є уже багато досліджень присвячених саме цьому і наскільки я знаю, сьогодні є дослідження по світу, де набирається близько 50 тисяч пацієнтів які перенесли коронавірус і вивчається саме стан когнітивної функції, тобто стану пам’яті та інше. Це дуже важливо, тому що якщо у пацієнта виникає когнітивна дисфункція, надалі можуть бути важчі наслідки — деменція. Це вже значніше ураження мозку з подальшим розвитком навіть інсульту у цих пацієнтів.

До Вас уже звертаються Ваші пацієнти які перехворіли, ви їх спостерігаєте?

Так, на жаль я бачу своїх пацієнтів які свого часу відмовилися від вакцинації, перехворіли на СOVID-19 і у багатьох уже пів року є зниження когнітивних функцій, депресивні розлади, з якими нам потрібно окрім основного захворювання боротися.

Наскільки такий стан впливає на основне захворювання?

Безумовно це впливає, бо якщо у пацієнта розвиваються депресивні розлади, тобто це небажання лікуватися зазвичай, немає радості у житті, немає цілі у житті. Зазвичай ці пацієнти пропускають прийом препаратів, через що підвищується рівень цукру і це підвищує ще наслідки з приводу депресії. Виникає, на жаль замкнене коло у наших пацієнтів.

Що відомо

  • В Україні минув пік захворюваності на COVID-19, однак для того, щоб запобігти наступному спалаху, мешканці країни повинні активніше вакцинуватися.
  • Станом на ранок 19 листопада українські медики виявили 20 050 нових випадків COVID-19, жертвами захворювання стали 725 людей.
  • Протягом доби 18 листопада українські медики провели 294 320 щеплень від COVID-19, загалом від захворювання вакцинувались 12,657 мільйона українців.
  • За добу 15 листопада в Україні зафіксували черговий рекорд смертей від коронавірусу – померло 838 людей.
  • 15 листопада Володимир Зеленський у своєму відеозверненні повідомив, що українці, які пройшли повний курс вакцинації, тобто отримали два щеплення, зможуть отримати тисячу гривень. За його словами, гроші можна буде отримати через застосунок "Дія" і витратити на кіно і подорожі.

Читайте також

Коли можна вакцинуватися після того, як перехворів COVID-19. Відповідь МОЗ

Як хворіють вакциновані та скільки щеплених дійсно потрапляють до лікарень

Чи можна онкохворим вакцинуватись проти COVID-19. Відповідає лікар

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок