Конфіденційний спосіб врегулювання конфлікту. Експерт пояснив, для чого потрібна медіація

Конфіденційний спосіб врегулювання конфлікту. Експерт пояснив, для чого потрібна медіація

Верховна рада ухвалила проєкт закону України про медіацію №3504. Про те, що таке медіація і як вона працюватиме в українських реаліях в ефірі Українського радіо розповів медіатор Вадим Лавренюк.

Про актуальність проєкту закону України про медіацію

"Закон про медіацію є новим щаблем, до якого ми всі прямували впродовж не одного року. У прийнятому проєкті закону України про медіацію є чітко встановлено, хто такий медіатор і що таке медіація, і як відбувається процес врегулювання конфлікту шляхом переговорів сторін за допомогою медіатора, завдяки чому людина може ознайомитися і зрозуміти, чи підходить їй такий шлях і метод врегулювання конфлікту і скористатися такою послугою", — розповів Лавренюк.

Про те, які послуги є дешевшими — судові чи медіатора

За його словами студентам та клієнтам від початку своєї медіаторської кар’єри з 2016 року він завжди розповідав про плюси та мінуси медіації й судових процесів.

Наприклад, визначальними факторами під час вибору є час, гроші, конфіденційність процесу. Рішення, які ухвалюються в судовому процесі є загальнодоступними, оскільки вносяться до Єдиного державного реєстру судових рішень, де з ними можуть ознайомитися всі охочі без винятку. Натомість медіація є конфіденційним способом врегулювання конфлікту, але це є альтернативою. У людини є вибір — піти до суду чи скористатися альтернативою — медіацією.

Хто такі медіатори

"Медіаторами є люди, які здобули додаткову освіту у сфері медіації. Курс триває 90 годин, із яких 45 годин — це практичні заняття. Основоположним у медіації є взаємне бажання сторін вирішити конфлікт. Специфіка цього процесу полягає у тому, що медіатор допомагає сторонам домовитися, якщо ж у них немає такого прагнення, то медіація не відбудеться. Для цього в процесі медіації проводяться попередні зустрічі, на яких їм заздалегідь розповідають, що саме собою являє цей процес, як він відбуватиметься, інформують про те, що сторони, як і сам медіатор, мають право вийти з цього процесу. Медіація — не панацея, а екологічна альтернатива", — пояснив Лавренюк.

Експерт зазначив, що є такі ситуації, коли сторони бажають, щоби в процес були залучені два медіатори, а не один. Цю процедуру називають "комедіацією", а таких людей — "комедіаторами". А часом для врегулювання конфлікту запрошують і трьох медіаторів. Наприклад, у суперечки, які пов’язані з представниками різних країн, коли для розв’язання проблеми запрошують медіаторів для кожної зі сторін конфлікту.

Про шляхи фіксації домовленостей за участю медіатора

"Є кілька шляхів для врегулювання домовленостей за допомогою медіації. Якщо домовленість щодо врегулювання конфлікту є встановлена між юридичними особами, то вона фіксуватиметься договором із відповідними печатками та підписами, внесенням в наявні реєстри. Також можна залучити до процесу нотаріуса й нотаріально засвідчити рішення у суперечці, після чого воно набуде юридичної сили. За умови виникнення подальших розбіжностей, завжди можна знову звернутися до процесу медіації", — зауважив медіатор.

Чи допоможе прийнятий закон про медіацію розвантажити судову систему

"Ухвалений закон про медіацію однозначно розвантажить судову систему. Як колишній працівник судової системи, я переконаний у цьому на всі 100%. Навіть маленькі суперечки потребують чимало процесів та часу для вирішення в судовому порядку, що говорити про більш важливі справи, які надходять на розгляд у судові інстанції", — розповів він

На думку експерта, після ухвалення закону про медіацію такі суперечки вирішуватимуться не в судовому порядку, а шляхом переговорів сторін за допомогою медіатора.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди