На Тернопільщині відкрили пам’ятну дошку воїнам УПА

На Тернопільщині відкрили пам’ятну дошку воїнам УПА

На Тернопільщині відкрили пам’ятну дошку воїнам УПА
Володимир Мосейко

До Дня Революції Гідності у Великих Дедеркалах в Шумській громаді відкрили пам’ятну дошку воїнам УПА. Про це Суспільному розповів керівник ГО "Інститут дослідження національної спадщини", доктор історичних наук Леонід Кравчук.

За його словами, пам’ятну дошку встановили на стіні єзуїтського костелу. Біля якого виставляли тіла загиблих воїнів.

На Тернопільщині встановили пам’ятну дошку воїнам УПА
Біля дошки відбулась панахида. Володимир Мосейко

"Починаючи з 1939 року радянські війська особливо уважно слідкували за Південною Волинню. Це була колиска повстанського руху. Багато жителів села не сприймали ратифікацію. У селі розміщувався центр комуністичної влади, багато селян не сприймали колгоспи. Під час проголошення Української держави відбувся вибух вольності. Так почалася боротьба за незалежність. Починаючи з 1944 по 1945 рр. відбувався сплеск патріотизму. 100 чоловік були страченими, їх тіла виставляли біля стіни, де встановили пам’ятну дошку. А селяни проходили і дивились, чи немає когось із рідних. Згодом тіла закопували у кар'єрі", – каже Кравчук.

На Тернопільщині встановили пам’ятну дошку воїнам УПА
Вшанувати воїнів УПА прийшли волонтери, жителі села. Володимир Мосейко

Пам’ятну дошку встановили за гроші меценатів, а саме: Михайло Корда, Ігоря Кочмарського, Святослава Лебонтова. Скільки витратили коштів на встановлення дошки не повідомили.

За період з 1944 до 1953 року в західних областях України радянська влада заарештувала 103 тисячі учасників підпілля та 31 тисячу людей, які допомагали повстанцям. 155 тисяч людей вбили та 203 тисячі вислали. Загалом репресій зазнали майже пів мільйона жителів Західної України. Про це розповіла заввідділу Тернопільського історико-меморіального музею політв'язнів Уляна Рикун.

Що відомо

  • На Тернопільщині у громаді 200 людей вшанували пам’ять воїнів УПА
На початок