У Шумській громаді дві сотні людей прийшли на повстанське кладовище, щоб вшанувати пам'ять загиблих упівців. Про це розповіла працівниця Шумського краєзнавчого музею Світлана Кузьмич. За її словами, подію приурочили до 79-ї річниці створення УПА, яку відзначають сьогодні. Захід відбувся в музеї штабу УПА посеред лісу.
У каплиці, яка побудована на місці церкви, де колись молились повстанці, раз на рік проводять літургію до Дня захисників і захисниць України. Сюди разом із пластунами прийшла 16-річна Катерина Федусь. Дівчина каже, разом з друзями приїздить сюди 5 рік поспіль:
"Мені здається, що зараз, як ніколи, важливо пам’ятати подвиги героїв минулого, щоб плекати їх в теперішньому часі, особливо враховуючи події на сході України. Зараз, деякі мої однолітки забувають про це. Ми Українці, ми нація і нам варто про це пам’ятати".

Після молитви люди пішли до повстанського кладовища. Там священник відправив панахиду.
Працівниця Шумського краєзнавчого музею Світлана Кузьмич розповідає, на цьому кладовищі поховані упівці, які не мали родини у ближніх селах:
"Ці молоді хлопці і дівчата пішли боронити Україну. Вони вели ту боротьбу, щоб країна була вільною. Зі спогадів упівців, які приїжджали сюди, розповідали, що тут поховані побратими. Прізвищ на хрестах немає, було переслідування кожної сім’ї, навіть, з однаковим прізвищем. Сосновим віттям перекладали і по 2-3 людей хоронили. Коли йшов бій, не мали часу копати яму".

Вшанувати загиблих упівців з Рівненщини разом з родиною приїхала Вікторія Олещук. Жінка каже, цей музей "Штабу УПА" відвідує вперше:
"Це наша історія. Ми маємо цим жити, шанувати і пам’ятати. Ми знали, що тут є музей. Просто завжди немає часу, завжди відкладали".
Також з Кременця приїхав фольклорний колектив. Його учасники виконали пісню "Безсмертя", каже керівниця колективу Інна Алкоза.
"Сьогодні ми виконували пісню на слова Ганни Ткачук, яка була очевидцем цих подій. Вона писала багато про УПА. Ми є нащадками цих подій, для нас це дуже велика честь виступати тут. Ми приїжджаємо кожного року, щоб віддати честь і шану героям, які тут полягли. Це були страшні часи. Так само, ми стараємося прививати любов молоді до цього місця", – розповіла Алкоза.

Світлана Кузьмич каже, цей музей створили у 1992 році у лісі неподалік місця найбільшого бою Української повстанської армії проти НКВС.
Штаб УПА Волинь-Південь був єдиним на Тернопільщині. Про це розповів краєзнавець Сергій Синюк. За його словами, штаб координував роботу Антонівецької повстанської республіки. Вона почала формуватися на Шумщині на початку 1942 року і проіснувала до 1944. До неї входило 17 куренів – це майже 13 000 повстанців, каже Сергій Синюк. За його словами, у квітні 1944 року, після найбільшого бою УПА проти НКВС, Анотонівецька республіка втратила своє військове значення і перестала існувати.
Впродовж цього тижня читайте на сайті про УПА. Серію матеріалів на цю тему ви зможете знайти на сторінках Суспільного у соцмережах, на телеканалі UА: Тернопіль та на хвилях Українського радіо: Тернопіль.