Замість будинку з грифонами: у Черкасах планують звести чотири багатоповерхівки

Замість будинку з грифонами: у Черкасах планують звести чотири багатоповерхівки

Замість будинку з грифонами: у Черкасах планують звести чотири багатоповерхівки
Колаж - Суспільне Черкаси

Кілька багатоповерхівок в історичному центрі Черкас планує звести будівельна компанія "Надія". Дозвіл на це надала міська рада, втім, за словами старшого наукового співробітника інституту археології Дмитра Куштана, територія – пам’ятка історії і без розкопок жодного будівництва проводити там не можна.

Колись за парканом, що розташований на вулиці Гагаріна, вирувало життя. Нині цю частину міста можна назвати "серцем середньовічних Черкас", зауважив старший науковий співробітник інституту археології Дмитро Куштан.

"Це таке серце середньовічних Черкас. Саме його нижньої частини. Біля підніжжя замкової гори – сучасного Пагорбу Слави у 18 столітті знаходився ринок. На місці цієї ділянки у 17 столітті була збудована дерев’яна Троїцька церква".

Забудова замкового узвозу
Старший науковий співробітник інституту археології Дмитро Куштан. Суспільне: Черкаси

Поруч будинок кінця 19-го століття підприємця Куперштейна, відомий своєю оздобою у формі грифонів, зауважив краєзнавець Сергій Ганницький. З його слів, таких історичних будівель у Черкасах одиниці:

"Історичного залишилося дуже мало, а ці будівлі, для тих людей, які приїздили до Черкас з туристичними цілями таким був елементом…Коли ти спускаєшся до Дніпра, він показував, що в Черкасах є. У нас не залишилося практично нічого із минулої сивої давнини".

Забудова замкового узвозу
Будинок з грифонами. Суспільне: Черкаси

Втім, доля цього, сусіднього будинків, як і історичних знахідок, що можуть бути в землі, нині під питанням. Бо територія належить одній із черкаських фірм-забудовників. І та має намір звести тут житлові будинки, розповідає заступник міського голови Віктор Беззубенко.

"Усі зміни в генеральному плані міста, які затвердила сесія міської ради – всі зміни абсолютно були узагальнені по зверненню громадян, по зверненню підприємців, які розглядалися не один раз розширеною радою".

Забудова замкового узвозу
План–візуалізація забудови. Суспільне: Черкаси

Власник компанії-забудовниці Андранік Казарян розповів, що на території планують чотири будинки.

"Враховуючи всі висоти та оглядовий майданчик поруч, на мій погляд, те що ми плануємо побудувати – це чотириповерхові будинки. Восьмиповерховий буде за рестораном «Чайка». Він за оглядовим майданчиком".

Квартири в будинку з грифонами компанія вже викупила, що робити з приміщенням далі — поки не знають.

"Із землі будувати дешевше, ніж робити реконструкцію. Це обійдеться дорожче утричі. Починаючи із фундаменту та завершуючи дахом та каналізацією. Бачу я цей будинок чи не бачу? Я бачу, щоб цей кут був вільний. Для розширення дороги", — додав Казарян.

Забудова замкового узвозу
Вид на Долину троянд та будинок з грифонами зі скверу Богдана Хмельницького. Суспільне: Черкаси

Будинок на Замковому узвозі – нововідкрита пам’ятка архітектури, а на ділянці, перед забудовою, мають бути проведені розкопки, пояснила начальниця відділу охорони культурної спадщини Наталія Осипенко.

"Без дослідження, наукового дослідження, роботи проводитися там не можуть", — зауважила пані Наталія.

Забудова замкового узвозу
Перехрестя Замкового узвозу та вулиці Гагаріна. Суспільне: Черкаси

Старший науковий співробітник інституту археології Дмитро Куштан зауважив, що археологам на тому місці є чимало роботи:

"Як археологу мені б хотілося, щоб культурний пласт оцей зберігся для майбутніх поколінь археологів, які володітимуть більш новітніми методами досліджень.

Та зауважив, що розкопки слід проводити на цих місцях без поспіху, а не так, як передбачається.

Забудова замкового узвозу
Краєзнавець Сергій Ганницький. Суспільне: Черкаси

Краєзнавець Сергій Ганницький додав, що важливо, аби новобудови не заважали милуватися долиною троянд та Дніпром із Замкового узвозу.

"Тут краще будувати не вище трьох поверхів – це максимум що є. Руйнувати залишки того, що залишилося – це є неподобством, на мою думку".

Що відомо

  • У Черкасах "Житловий будинок пристава Табачнікова (Особняк Вацлава Кринського)" у квітні внесли до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Втім у липні будівельники розпочали демонтувати там вікна.
  • На місці будинку по вулиці Байди Вишневецького, 2 планували звести багатоповерхівку. Скасувати містобудівні умови, аби не допустити знищення цього будинку у Черкасах, 30 квітня вирішили на засіданні виконавчого комітету міськради. Через те, що територія, де розташований будинок – частина заповідних Черкаських берегових схилів.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Читайте також

На початок