Політична криза в Болгарії. Чому у країні проводять треті за рік парламентські вибори

Політична криза в Болгарії. Чому у країні проводять треті за рік парламентські вибори

Політична криза в Болгарії. Чому у країні проводять треті за рік парламентські вибори
AP

У Болгарії 14 листопада відбудуться треті за рік вибори до парламенту країни. Президент Румен Радев розпустив Народні збори після того, як депутати затвердили зміни до держбюджету на 2021 рік.

Цього ж дня, 14 листопада, у Болгарії також відбудеться перший тур президентських виборів. Радев, який балотується на переобрання, заявив, що об’єднання двох голосувань заощадить час і гроші платників податків.

Чого чекати від виборів у Болгарії розповів в етері "Українського радіо" завідувач відділу досліджень Придунайсько-Чорноморського регіону "Національного інституту стратегічних досліджень" Артем Філіпенко.

Про тривалу політичну кризу

Виходу із "глухого кута", у якому опинилася Болгарія після двох парламентських виборів, не видно, каже фахівець.

"Соціологія показує, переможцем, як і в попередніх виборах, буде колишня правляча партія "Громадяни за європейський розвиток Болгарії" (ГЕРБ). Також свої відсотки отримає партія турецької меншини "Рух за права та свободи", яка має стабільний електорат і вільно проходить до парламенту, і Болгарська соціалістична партія. Це так звані системні партії. Але з іншого боку, хороший результат партії "Громадяни за європейський розвиток Болгарії" (ГЕРБ), швидше, не велике здобуття, а утримання наявного електорату", – пояснює Філіпенко.

Він підкреслює, що є і протестні партії, які сформувалися на тлі тогорічних мітингів – через таке різноманіття політичних сил є велика ймовірність, що за результатами парламентських виборів не вийде сформувати уряд.

"Політична невизначеність у Болгарії не дозволяє їй використовувати кошти ЄС для відновлення економіки, що дуже сильно постраждала внаслідок пандемії коронавірусу. Крім того, Болгарія перебуває на останньому місці щодо рівня вакцинації населення серед країн ЄС. На передвиборчих дебатах ключовою була тема пандемії коронавірусу, набагато менше політики обговорювали питання внутрішніх реформ чи зовнішнього курсу. Є сподівання, що здоровий глузд візьме гору, і Болгарія матиме уряд. Інакше потрібно буде проводити вже четверті парламентські вибори наступного року", – каже експерт.

Про вплив Росії на ситуацію в Болгарії

Філіпенко зазначає, що Росію влаштовує політична невизначеність Болгарії.

"З цієї невизначеності отримує певні дивіденди чинний президент Болгарії Румен Радев, який не приховує своєї симпатії до Кремля і має всі шанси бути переобраним на другий термін. Для Росії перемога Радева і збереження ним серйозних повноважень вигідна, оскільки в умовах неформування уряду президент організовує тимчасовий уряд і має вплив на ситуацію в країні. Нині Радев використовує цей вплив, щоб послабити позиції свого основного опонента – партії "Громадяни за європейський розвиток Болгарії" (ГЕРБ) і колишнього прем’єра Бойко Борисова", – говорить спеціаліст.

Як пояснює фахівець "Національного інституту стратегічних досліджень", в листопаді Болгарія отримала велику цінову знижку від російського "Газпрому" і замість подорожчання газу на 32% ціна на паливо була суттєво знижена.

Про електоральні настрої

"За Радева збирається голосувати досить широкий електорат: соціалісти, які також є прихильними до Росії, радикальні ліберальні та протестні партії. Ключова теза у передвиборчій кампанії: "Хто завгодно, лише не БорисовБорисов був прем'єром Болгарії у період 2009 року по 2021 рік з перервами.". Широка підтримка забезпечує Радеву перемогу, якщо не в першому турі, то в другому", – вважає він.

Про об’єднання двох голосувань

За словами Філіпенка, для чинного президента Радева об’єднання парламентських і президентських виборів вигідно.

"Президентські вибори змістилися і на перший план вийшли вибори Народних зборів. Радев уникає у зв’язку з цим дискусій з кандидатами у президенти. Спостерігачі відзначають, що президентська виборча кампанія відбувається досить мляво і відчувається певна втома суспільства, яке розраховувало на зміни", – каже він.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок