Для вивчення ймовірних поховань на артскладах у Полтаві планують спрощену процедуру закупівлі

Для вивчення ймовірних поховань на артскладах у Полтаві планують спрощену процедуру закупівлі

Для вивчення ймовірних поховань на артскладах у Полтаві планують спрощену процедуру закупівлі
Суспільне Полтава

Для дослідження території Пушкарівського яру у Полтаві планують влаштувати переговорну процедуру закупівлі. Вона передбачає укладення договору із підрядником не за результатами аукціону, а після переговорів із кандидатами. Про це Суспільному розповіла заступниця директора обласного департаменту культури Інна Шерстюк. За її словами, такий варіант обрали тому, що два попередні тендери на дослідження місцевості не відбулися. Роботи з виявлення поховань планують влаштувати до кінця року.

Неподалік центру Полтави розміщена ділянка землі, яку називають Пушкарівським яром. Територію збираються дослідити на наявність поховань різних часів.

Для вивчення ймовірних поховань на артскладах у Полтаві планують спрощену процедуру закупівлі
Пам'ятний знак жертвам холокосту. Суспільне Полтава

За історичними даними, 1808-го на місцевості відкрили цвинтар. Він діяв понад 60 років, однак і після закриття на кладовищі продовжували хоронити місцевих. Це було приблизно до 30-х років ХХ століття, каже історик Олег Скирда.

"Під час сталінських репресій сюди також ховали тих людей, які були розстріляні під час цих репресій. І пізніше, під час гітлерівської окупації вже, 1941-й – 1943-й рік, проводилися на цьому місці масові розстріли мирних жителів Полтави, в основному єврейської національності", - говорить історик Олег Скирда.

Крім того, каже історик, у раніше засекречених архівах збереглися свідчення про те, що за часів окупації на території був табір для радянських військовополонених.

Парк на артскладах
Парк на місці тсраого кладовища. Суспільне Полтава

"Їх у цих бараках утримували. А умови були нестерпні. За день помирало від 100 до 150 осіб. І, відповідно, за період з вересня 1941-го до вересня 1943-го померло близько 15 тисяч. І вони десь там же поховані", - розповідає історик Олег Скирда.

За словами історика, скільки саме поховань може бути на території, достеменно не відомо. Місцевість до кінця року хочуть дослідити. Для цього з літа двічі оголошували тендери, каже заступниця директора обласного департаменту культури.

"І перший, і другий раз ці відкриті торги пройшли без подачі учасників. Після двох разів, коли не заходять учасники, – це передбачено законом безпосередньо – є два варіанти залежно від суми і коду дослідження. Якщо дозволяє сума, яка планувалася, це можуть бути прямі договори. У нас сума, яка передбачає, і дослідження самі по собі досить серйозні, вона передбачає, що все ж таки ми будемо проводити переговорну процедуру", - каже заступниця директора обласного департаменту культури Інна Шерстюк.

"Скорботна матір" у Полтаві
Пам'ятник "Скорботна матір". Суспільне Полтава

Це передбачає не проведення аукціону, а укладення договору після переговорів з потенційними виконавцями робіт. Створювати та публікувати тендерні документи не потрібно, а строки проведення процедури закупівлі є мінімальними.

"Оголошується переговорна процедура, вона триває десять календарних днів, всі бажаючі, хто хочуть, вони можуть так само подавати документи. Все відбувається на платформі «Prozorro»електронна система публічних закупівель, де державні та комунальні замовники оголошують тендери на закупівлю товарів, робіт і послуг, а представники бізнесу змагаються на торгах. Знову розіслали лист по пошукових організаціях, щоб вони звернули на це увагу. Також ми зверталися і порушували це питання перед Міністерством культури й інформаційної політики, оскільки інститут археології, який видає дозволи і реєструє ці організації, можливо, поширить цю інформацію, залучить інші організації", - говорить заступниця директора обласного департаменту культури Інна Шерстюк.

Для вивчення ймовірних поховань на артскладах у Полтаві планують спрощену процедуру закупівлі
Переговорно процедура закупівлі. План дій. Суспільне Полтава

Загальна площа Пушкарівського яру – майже 70 гектарів, але вивчатимуть лише її частину. Попередні дослідження на території були наприкінці 2019-го, каже В’ячеслав Шерстюк.

"Крім досліджень історико-архівних, проводилися одні безпосередньо пошукові роботи. Їх здійснювала група під керівництвом Юрія Коваленка. Вони приїхали робити це все на волонтерських засадах, багато зробити не могли. Вони зробили зйомку, невеликі пошукові роботи. Головним результатом цих робіт і не могла бути локалізація цих місць, тим паче всіх", - говорить директор обласного «Центру охорони та досліджень пам’яток археології» В’ячеслав Шерстюк.

Для вивчення ймовірних поховань на артскладах у Полтаві планують спрощену процедуру закупівлі
План дослідження території колишніх артскладів. Суспільне Полтава

Умови для нових пошуково-дослідницьких робіт лишаться такими ж, як і в оголошених раніше тендерах, каже Інна Шерстюк. Зокрема, виконавці мають визначити, чи є поховання на місці колишніх артскладів, окреслити їхні межі, влаштувати ймовірну ексгумацію, перепоховати останки, а ще – впорядкувати місця поховань на території. На це з обласного бюджету передбачено 200 тисяч гривень.

"Працюємо по бюджетному кодексу. І все те, що виділяється за рахунок місцевих бюджетів і навіть державних субвенцій, має бути або освоєно, або повернуто в бюджет до кінця року. Якщо у нас не з’являться потенційні учасники, то ми змушені будемо повернути ці кошти і далі розглядати це наступного року", - розповідає заступниця директора обласного департаменту культури Інна Шерстюк.

Що відомо:

  • Людські останки на території колишніх артскладів у Полтаві знаходили, зокрема, 2017-го. Тоді виявили рештки близько десяти людей – черепи, фрагменти ребер та інших кісток.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди