Іпотека та житло в лізинг — вигода чи кабала. Експертка про урядову програму пільгового кредитування

Іпотека та житло в лізинг — вигода чи кабала. Експертка про урядову програму пільгового кредитування

Іпотека та житло в лізинг — вигода чи кабала. Експертка про урядову програму пільгового кредитування
Фото: unsplash.com / Mufid Majnun

Заступник міністра фінансів з питань євроатлантичної інтеграції Юрій Драганчук заявив на брифінгу, присвяченому підписанню тисячного кредитного договору за програмою "Доступна іпотека 7%", що незабаром Міністерство фінансів надасть нову державну програму забезпечення житлом для працівників бюджетної сфери.

Нова програма має дозволити працівникам бюджетної сфери (вчителям, лікарям та іншим працівникам бюджетної сфери), розмір заробітних плат яких є нижчим за ринкові, отримати пільгове житло. Про те, чи вирішать ці державні програми житлове питання українців, Українське радіо дізнавалося у правової експертки з земельних питань та нерухомості Людмили Боровик.

Про те, що таке лізинг в українських реаліях, та як він працюватиме

"Якщо говорити про програму "Доступна іпотека 7%, якою передбачено часткову компенсацію коштів за виплату житла державою, то я б не покладала значних надій на те, що вона одразу розв’яже усі проблеми українців із забезпеченням житлом. Не вирішить. Таке кредитування повинне бути цікавим банку, який безпосередньо надаватиме кредит. Держава також не братиме на себе зобов’язань у відшкодуванні повної вартості житла, оскільки в держави немає змоги взяти на себе відповідальність за всі ризики", – поясняє Боровик.

Експертка вважає, що нова програма уряду не допоможе стимулювати будівельну сферу в країні, оскільки "неможливо за допомогою однієї програми впродовж декількох місяців розв’язати всі проблеми в Україні".

"І насправді підписання тисячного кредитного договору за програмою "Доступна іпотека 7%" не є високим показником. Це дуже мало. Невідомо, в який саме спосіб проводяться виплати за цими договорами, і як на практиці відбувається таке кредитування та компенсація зі сторони держави", — зауважила фахівчиня.

За її словами, держава компенсує свою частину іпотечного кредиту лише після того, як громадянин погасив свою.

"Тому "на дурняк" отримати нічого не вдасться", — каже вона.

Про умови придбання пільгового житла за програмою Мінфіну

Кабінет Міністрів визначив порядок придбання пільгового житла через УкрФінЖитло на умовах лізингу та іпотеки. Відповідно до проєкту відповідної постанови для отримання житла на умовах лізингу чи іпотечного кредитування, заявник повинен бути на обліку в органі забезпечення житлом і відповідати трьом критеріям:

1)  Розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї за останніх пів року не повинен перевищувати десятикратного розміру середньомісячної зарплати в регіоні, де розташоване житло;

2) Вікові обмеження для заявника — вік не повинен перевищувати 70 років;

3) Заявник та члени його сім’ї не мають і не мали впродовж останніх 5 років у власності житлової нерухомості.

За словами експертки, статистику щодо такого кредитування формують, в основному, аналізуючи ситуацію в містах-мільйонниках. Але основна частина людей, які потребують пільгового житла, проживає насамперед в областях України, пояснює Боровик.

"Знайти забудовників, яким було б цікаво зводити об’єкти нерухомості, за якими можна буде укласти такий договір, буде непросто. Є чимало нюансів, зокрема й вимоги до об’єкта нерухомості. Оскільки не за кожним об'єктом нерухомості можна укласти такий договір", – додала вона.

Боровик відзначає, що фахівці проводили опитування серед тих, хто бажає розпочати процедуру отримання такого кредиту. У потенційних заявників хотіли з'ясувати, чи виконують вони усі умови для отримання іпотечного кредитування за програмою.

"Коли ми надсилали розроблений нами опитувальник заявникам, то повертався лише один із п’яти, щоби продовжувати співпрацю. В процесі люди все одно відсіювалися: на етапі, коли ми починали працювати з договорами, шукали забудовника, готового надати житло під кредитування, шукали об’єкт у цього забудовника, детально вивчали умову договору та розповідали людям про приховані відсотки, страхування та додаткові виплати. Кінцева сума щомісячної виплати виявлялася непідйомною і люди йшли", – зазначає експертка.

Фахівчиня пояснює, що здебільшого, українці не розуміють суть подібних договорів, підписуючи їх.

"А потім випливають додаткові витрати, приховані опції та страхування, які людина не готова оплачувати. Великим плюсом є, коли банки детально пояснюють заявникам усі нюанси виплати таких кредитів. Оскільки кінцева відповідальність за невиплату все одно лягає на банк", — каже вона

Про те, чи зможуть українські бюджетники взяти такі пільгові кредити на житло

"Якщо держава візьме на себе відповідальність за будь-яких обставин взяти всі ризики по виплаті цих пільгових кредитів на себе, то вони стануть доступними для наших бюджетників. Заробітна плата бюджетників формується з основної частини та премій. Якби людям дали нормальні заробітні плати, то не потрібними були б всі ці дотації", – критикує програму уряду Боровик.

Вона вважає, що подібні програми свідчать про те, що "в державі немає стабільності", а уряд не може дати можливість людям забезпечити їхні базові потреби.

"Дах над головою є базовою потребою. Це є можливість для державного службовця жити й працювати на державу. І неправильно, коли держава не забезпечує людину, яка своє життя віддає служінню державі та своєму народові, заробітною платою, яка б покрила їй витрати на житло", — підкреслила експертка.

Що відомо

  • Уряд підтримав рішення про надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам шляхом коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови.
  • Верховна рада у першому читанні підтримала законопроєкт №5308 щодо впровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення громадян України житлом, який дає змогу невдовзі видати близько 8 тисяч іпотечних кредитів на житло та передати 12 тисяч квартир у фінансовий лізинг.
  • Підписання перших договорів на отримання кредитів між банками та позичальниками у рамках державної програми "Доступна іпотека 7%" було заплановане на 1 березня.
  • Раніше міністр фінансів Сергій Марченко повідомив, що українці зможуть отримати перші кредити за програмою "Доступна іпотека" під 7% на початку березня 2021 року.
  • 15 лютого Кабінет міністрів ухвалив зміни до Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів, якими, спрощуються критерії для позичальників. Зокрема постановою передбачено виключення визначення категорій осіб, які можуть бути позичальниками.
  • У проєкті держбюджету на 2021 рік грошей на програму пільгового кредитування "Доступне житло" для учасників АТО та переселенців не було передбачено.

Читайте також:

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок