29 січня Кабінет міністрів на засіданні затвердив постанову про "доступну іпотеку" в межах 7% річних. Це фіксована ставка у національній валюті, а початковий внесок становить від 15%. Чи стане житло для українців доступнішим та чи вирішить це житлове питання українців – в ефірі Українського радіо розповіла правова експертка із земельних питань та нерухомості Людмила Боровик.
На що розрахована ініціатива
За постановою уряду, в іпотеку можна буде придбати лише житло, побудоване після 2015 року, а також те, що знаходиться на етапі будівництва. До осіб, які потребують поліпшення житлових умов, віднесено: мешканців гуртожитків або аварійних будинків, внутрішньо переміщених осіб, науково-педагогічних, медичних і працівників бюджетної сфери та молоді сім’ї.
За словами Людмили Боровик, це не перша подібна ініціатива щодо розв'язання житлового питання.
"Таких пропозицій завжди багато, але для їх реалізації потрібне фінансування. Тому важко робити прогнози у цій ситуації, адже все залежить від держави, чи матиме вона кошти на цю програму. Важливим є і той факт, що банк буде аналізувати, чи має право громадянин отримати кредит на житло. Зрозуміло, що це будуть акредитовані банки, які й будуть вирішувати, надавати людям гроші чи ні. Адже жоден банк не візьме на себе відповідальність кредитувати громадян, які, на їхню думку, є недостатньо платоспроможними та самотужки не зможуть сплатити таку суму", – пояснила Боровик.
На думку експертки, це хороша ініціатива, адже в Україні дуже багато людей, які не можуть придбати достойне житло.
"Був карантин, і тепер багато хто має проблеми з фінансуванням, деякі будівельні компанії не пережили цей період і зупинили свою діяльність. Тому те, що буде фінансуватися первинний ринок і недобудовані об’єкти — це чудово", – розповіла вона.
Чи буде ініціатива вигідною для банків
"Я не хочу робити негативних висновків, але ви маєте розуміти, що банки ніколи не працюють на шкоду собі. Ніколи не бачила жодного кредитного договору, який був би невигідним для банку. Бачила приховані відсотки, ризики, які банк не хотів нести та перекладав їх на плечі відповідної фізичної особи. Тому мені не хотілося б, щоб люди побігли до банків з думкою про те, що їм хтось дасть щось дармове. Такого не буде", – розповіла Боровик.
На думку експертки, банки прискіпливо перевірятимуть людей, які плануватимуть взяти іпотеку.
"По-перше, почнеться серйозна перевірка фізичних осіб, щоб упевнитися в тому, що люди можуть отримати такі кредити. По-друге, тим, хто хоче отримати такі кредити, вже сьогодні треба йти та ставати на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Крім того, там є ще маса обмежень, на які треба зважати. Урешті-решт, вам доведеться довести, що ви зможете виплатити цей кредит", – пояснила експертка.
Також Боровик радить, на що саме варто звернути увагу при оформленні іпотеки.
"Коли будете оформлювати кредит, то зверніть увагу на перелік документів, які чітко передбачені для цього, але варто пам’ятати, що там є примітка “та інші документи на розсуд банку”. Я завжди звертаю увагу на цей момент, оскільки в документах є такий маленький і непомітний рядок. Банк, щоб захистити свої інтереси, буде вимагати більше документів, щоб упевнитися у платоспроможності громадянина", – додала вона.