Чи зміняться тарифи на газ цього року. Відповідає експерт

Чи зміняться тарифи на газ цього року. Відповідає експерт

Ексклюзивно
Чи зміняться тарифи на газ цього року. Відповідає експерт
УНІАН

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час робочої поїздки на Донеччину заявив, що в Україні вистачить запасів газу для проходження нового опалювального сезону. Водночас за словами радниці міністра енергетики Лани Зеркаль, тарифи на розподіл газу можуть суттєво злетіти.

Чи достатньо в України газу, аби пережити зиму та втримати тарифи для населення в ефірі Українського радіо розповів гендиректор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко.

"У нас технічно достатня кількість газу у сховищах для того, щоб за умови роботи нашої газотранспортної системи в режимі транспортування газу з Росії все було гаразд. Навіть якщо Росія вимкне транзит, все одно ми досить добре готові і катастрофи не буде", — зазначив Харченко.

Водночас за його словами питання цін та тарифів абсолютно непередбачуване.

"Мій прогноз полягає в тому, що цього сезону влада втримає той рівень цін, який штучно виставлений для населення зараз. Хоча я прибічник того, щоб ціни були виключно ринкові, але за маніпуляцій, які відбуваються на європейському ринку, з боку України цей крок є виправданий. Багато європейських країн сьогодні йдуть тією ж практикою і для населення фіксують ціну, тому що інакше населення дуже постраждає від спекулятивної трейдерської гри, яку влаштувала Росія на європейському ринку. Проте далі ціни на газ підуть вниз, і експерти очікують, що наступного року ціни встановляться на рівні 250-400 доларів за тисячу кубів", — пояснив експерт.

Він відзначив, що уряд опиниться у "складній ситуації" наступного опалювального сезону. Урядовці будуть змушені або продовжувати штучно утримувати ціни, або — повернутися до практики, коли люди платять реальний ринковий рівень.

Про ринкову ціну на газ

"Для того, щоб говорити про ринок, має бути велика кількість постачальників і не має бути домінування одного постачальника. Звісно, зараз європейський ринок продемонстрував явним чином, що він так само залежить від постачання газу "Газпромом". І "Газпром", коли у нього виникло таке бажання, дуже просто спровокував зростання ціни, чим ще раз показав, у тому числі всім європейським країнам, небезпеку ситуації, коли Ринок є ринком і коли на ньому є один постачальник, який може здійснювати маніпуляції", — розповів Харченко.

За його словами, в Україні складніша ситуація, тому що є державний постачальник газу "Нафтогаз", який реально контролює цей ринок і може призначити будь-яку ціну за бажанням.

"Тому я прихильник того, щоб ми ринкову ціну все-таки визначали через європейський ринок і при цьому орієнтувалися не на короткотермінові спекуляції, а на середньотермінову, тобто на піврічну чи дев’ятимісячну тенденцію, і відповідним чином дивилися що відбувається", — зазначив експерт.

Про платіжки на розподіл газу

"Я так розумію, що Зеркаль казала про те, що якщо немає зовсім транзиту, то українці будуть вимушені сплачувати ту частину транспортування газу, яку сьогодні фактично компенсує транзит. Себто газ зі сховища або з європейського напрямку з труби має бути прокачаний територією України для того, щоб дістатися споживача. Як я розумію, найбільша дистанція складатиме 500, 700 чи 900 кілометрів", — пояснив Харченко.

Він відзначив, що на сьогодні робота газотранспортної системи компенсується через те, що є транзит і там закладені відповідні кошти, а якщо транзиту немає, то ці кошти сплачуватимуть громадяни. Зокрема, це може бути 15-17 доларів за сто кілометрів прокачки, залежно від дистанції від споживача до тієї точки, звідки він отримуватиме газ.

Що відомо

  • Після підписання газового контракту між Угорщиною та Росією Україна втратила близько 4,5 мільярда кубічних метрів транзиту, однак цей обсяг може зрости до 10 мільярдів кубометрів.
  • 27 вересня представники Угорщини підписали новий довгостроковий контракт щодо організації постачання газу із російською державною компанією "Газпром" в обхід України. У відповідь у Міністерстві закордонних справ України заявили, що "здивовані і розчаровані" рішенням Угорщини. У МЗС також зазначили, що ініціювали перенесення засідання спільної міжурядової українсько-угорської комісії з питань економічного співробітництва, яке мало відбутися 29-30 вересня у Будапешті.
  • 13 жовтня президент РФ Володимир Путін заявив про неможливість нарощування об’ємів транзиту газу територією України через ненадійність української газотранспортної системи. У оператора ГТС назвали це маніпуляцією з метою прискорити запуск "Північного Потоку-2".
  • У РНБО заявили, що Україна готова транспортувати до країн ЄС додатково 55 мільярдів кубометрів газу.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок