"Дєвочки, забрати м'яча!" Репортаж з матчу Україна – Іспанія у відборі на чемпіонат світу-2023 УАФ

Суспільне Спорт побувало в Ковалівці на грі збірної України з найсильнішою командою групи, яка на минулому мундіалі дійшла до стадії плей-оф. Які емоції вирували на полі й на трибунах та як на результат відреагувала тренерка збірної – в репортажі.

"Хто переможе? Ми!" – заводять себе перед матчем футболістки в жовтому. Як виявиться пізніше, цього запалу в них вистачить лише на половину гри.

Попереду на збірну України чекала друга зустріч у відборі на чемпіонат світу-2023. Лише через п'ять днів після легкої й очікуваної перемоги над аутсайдерками групи, Фарерськими островами (4:0), команда мала кардинально переналаштуватися на фавориток – Іспанію. Зовсім не ту Іспанію, з якою востаннє зустрічалася в 1990-х, також у кваліфікації на чемпіонат світу. Тоді українки виявилися сильнішими й перемогли з рахунком 2:1 у обох матчах 1997 і 1998 років. Зокрема, дублем у першому відзначилася Наталія Зінченко.

24 роки по тому вона знову протистояла іспанкам – цього разу в ролі тренерки. Але по той бік були вже зовсім інші іспанки зі значним апґрейдом. Підопічні Хорхе Вільди мали за спиною безпрограшну серію з 13 матчів, що тривала півтора року – з березня 2020-го. За весь це час Фурія Роха не пропустила жодного м'яча й наводила трепету вражаючими 70:0 за голами.

Здавалося, що наведе вона й глядачів на трибуни. Та навіть матч за участі такої потужної команди привабив лише поодиноких уболівальників. П'ятитисячний "Колос" у селі Ковалівка Київської області зібрав менше двох сотень людей, серед яких були й гравчині інших команд, яких не викликали до збірної. Колег, зокрема, підтримували футболістки "Шахтаря" й місцевого "Колоса".

Для порівняння: останній матч УПЛ між чоловічим "Колосом" і "Чорноморцем" (2:1) 2 жовтня у Ковалівці відвідали майже дві тисячі фанів. Жіночий футбол поки збирає вдесятеро менше.

футбол ковалівкаУАФ

Та навіть нечисельні поціновувачі жіночих матчів досить голосно й активно давали про себе знати впродовж усієї гри, незалежно від рахунку на табло. З перших хвилин група підтримки з синьо-жовтими та червоно-чорними прапорами завела: "Ми з тобою, Україно! Гей-гей!". З іншого боку стадіону особливо завзятий уболівальник із шарфом в українських кольорах роздавав поради: "Дєвочки, забрати м'яча!"

Забирати м'яча в іспанок – задача не з простих. Українки почали матч із відбитого штрафного завдяки старанням воротарки Ірини Саніної, для якої ковалівська арена, між іншим, є рідною. Саніна – єдина представниця "Колосу", яка потрапила до лав збірної на перші ігри відбору.

На перших хвилинах у контратаку вирвалася Ольга Овдійчук, нападниця чинних чемпіонок України "Житлобуду-1", проте під пресингом суперниць зробила удар, яким нічим не завершився.

Натомість рахунок досить швидко став на користь гостей і надалі невтомно зростав. Українки пропустили на дев'ятій хвилині від гравчині Алексії Путельяс. Або "гравця", за версією диктора, який оголошував рахунок на арені. У другому таймі він, щоправда, виправився й почав уживати фемінітиви, але головна арбітриня матчу, болгарка Галія Єчева, все ж залишилася в оголошеннях "арбітром".

Путельяс, до слова, – одна з восьми футболісток "Барселони" й одна з чотирьох цьогорічних претенденток на "Золотий м'яч", які стартували за Іспанію в матчі проти України. Решта три – капітанка Ірене Паредес, Дженніфер Ермосо та голкіперка Сандра Паньос. Всі вони також із "Барселони", що в минулому сезоні вперше перемогла в Лізі чемпіонів.

Під викрики "Ковалівка хоче гол!" продовжували забивати іспанки. На 33-ій хвилині у ворота "синьо-жовтих" закотився ще один м'яч – цього разу від топбомбардирки групи Амаюр Сарр'єґі, яка представляє "Реал Сосьєдад". Пізніше вона оформить у цьому матчі дубль.

У першому таймі українкам вдалося зупинити не одну атаку опоненток і непогано тримати оборону. "Спокійно!" – намагалася вгамувати нерви підопічних тренерка після чергового батлу на українській половині поля.

Та й й трибуни провели спортсменок на перерву підбадьорливим "Не здаємося!" А на початку другому тайму нагадували "контролірувати м'яч", на що з поля їм упевнено відповіли: "Контроліруєм!"

Тим не менше, стежити за м'ячем у другій половині матчу в українок виходило набагато гірше: оборона зовсім посипалася. До того ж не вийшло скористатися моментом, поки Іспанія булав в меншості після того, як у Марії Леон пішла кров носом, і її намагалися зупинити одразу кілька членів штабу біля лави запасних.

Натомість дійшло не до гольових моментів, а до серйозного фолу на Ользі Бойченко, яка забивала в попередньому матчі фареркам. Арбітриня довго не зупиняла гру, поки Ольга лежала на полі. Після того, як їй надали допомогу медики, півзахисниця відіграла ще близько десяти хвилин.

Невдовзі, на 68-ій хвилині, українкам прилетів гол від Нереї Ейсаґірре із "Сосьєдада", яка вийшла на заміну.

Попри велику кількість пропущених голів, воротарка Саніна змусила арену скандувати її ім'я, коли успішно пережила вихід віч на віч від Альби Редондо та відбила її удар зблизька. Довго святкувати порятунок від чергового голу не довелося: на 82-ій українкам знову забила Сарр'єґі, збільшивши рахунок до 0:4. Майже моментально залетів і п'ятий – причому автогол – від капітанки Дар'ї Апанащенко.

Тут уже точно настав "полон печалі", про який співали трибуни, завівши "Червону руту". У їхньому репертуарі впродовж гри також було чути стрілецьку пісню "О Україно, о люба ненько", а під завісу матчу – традиційне фанатське виконання гімну України.

"Розізліться – трохи лишилося!" – тим часом налаштовували одна одну гравчині за шість хвилин до завершення основного часу.

Авторку голу в минулому матчі Роксолану Кравчук та іменинницю Анну Петрик випустили на поле лише за хвилину до кінця. Про порятунок ситуації вже мова не йшла, але погіршити її вдалося, пропустивши ще один гол від Редондо, яка все ж прорвалася до воріт у доданий час.

Зароблений кутовий наостанок не приніс українкам голу престижу. Вердикт – 0:6. Не така безжальна поразка, що її зазнали від Іспанії Фарерські острови (0:10) та Угорщина (0:7), але це сумнівна втіха. Проте від початку було зрозуміло, що з такими іспанками найреалістичнішим для України буде боротися за друге місце в групі, і на це шанси ще далеко не втрачені.

Ні холод, ні нищивна поразка демотивувати вболівальників не змогли. Вони все одно проводжали українських футболісток з вигуками "Молодці!" та оплесками.

футбол ковалівкаRFEF

Як на результат відреагували тренери збірних

Тренер іспанок Хорхе Вільда подякував "за те, як нас прийняли, за ту підтримку, яку надали нашій команді в Україні" та поділився враженнями від гри суперниць.

"Це не був легкий матч, незважаючи на результат, – вважає Вільда. – Україна добре захищалася. Ми забили два м'ячі в першому таймі, але коли Україна вийшла після перерви, у неї був небезпечний штрафний. Думаю, наша перемога – це заслуга Іспанії в першу чергу, а не слабкість України. Україна – дуже організована збірна, і вона може створити труднощі будь-якій команді в цій групі".

Після серії розгромних перемог Іспанії, які не дають сумніватися, що збірна відбереться на мундіаль із першого місця, команда все ж не розслабляється. "Я поки що не думаю, що ми вже вийшли на чемпіонат світу, – зупиняє передчасні вітання тренер. – Залишається ще вісім матчів, і треба багато працювати, поки ми остаточно не пройдемо відбір".

Натомість тренерка української команди Наталія Зінченко, після матчу зізналася, що, попри старання підопічних, коментувати подібну поразку важко. Та все ж за гарячими слідами наставниця припустила, що ключовим став перший пропущений гол у другому таймі. Хоча план на гру не вдавалося реалізувати від початку.

Футболістки демонстрували хорошу швидкість переміщення в боротьбі з "практично шістьма нападницями в іспанок", які були добре зіграні завдяки змагальній практиці й у збірній, й у Лізі чемпіонів, але українки "втратили концентрацію й пропустили нескладний гол".

"Ми налаштовували дівчат на те, щоб у перші хвилин 15-20 збити темп команди-суперника, але не вийшло, – пояснила тренерка. – Нелогічний гол пропустили, втратили гравця всередині. Другий м’яч також поки що не зрозумілий, тому що нам було погано видно. У перерві хотіли зробити корективи. У другому таймі вийшли начебто цілеспрямованими, агресивними, створювали моменти. Але третій гол, думаю, все вирішив".

Проте тренерка відзначила, що футболістки "не кидали грати, було видно бажання, байдужості не було".

"Були хороші виходи, не було завершення. Я думаю, це через психологію, страх. Бажання є багато, дівчата налаштовуються. Але коли виходиш на поле, бачиш, що перед тобою всі топфутболістки, десь [з'являється] невпевненість у тому, що ми можемо обіграти їх один на один, пробити, забити, втекти, виграти боротьбу. На жаль, поки що вони мають велику перевагу [в єдиноборствах]".

Велика складність, на думку Зінченко, була у "швидкості мислення" й нестачі "технічного оснащення, щоб віддати точний пас у вільний простір і виходити на швидкості в атаку". Зокрема, наставниця вказала на різницю в результативності передач: "Якщо в іспанок із 30 неточна лише одна, то в нас – 10 із 15. Це дуже важлива складова, оскільки без м’яча важко грати".

За словами Зінченко, у наступних – листопадових – матчах проти Шотландії та Угорщини на виїзді команда прагне "брати максимум очок, щоб у нас була така весна, аби ми моги боротися за друге місце".

Шотландія наразі обходить Україну в турнірній таблиці завдяки трьом перемогам, які принесли їй 9 очок. Тим часом Угорщина того ж дня, що українки билися з іспанками, зіграли з Фарерськими островами. Фарерки у себе вдома вдруге за цей відбір забили гол, але врешті знову розгромно поступилися – 1:7.

Для Угорщини це стало першою перемогою у кваліфікації. Після чотирьох матчів команда має стільки ж очок, що й Україна після двох, – три.

Кваліфікація на чемпіонат світу-2023. Групова стадія (Європа). Другий тур

• Україна – Іспанія 0:6

Голи: Путельяс, 9, Сарр'єґі, 33, 82, Ейсаґірре, 68, Апанащенко, 84 (автогол), Редондо, 90+2

Склад збірної України: Саніна – Кравець, Апанащенко, Шматко – Корсун, Басанська (Петрик, 89) – Бойченко (Куніна, 72), Панцулая (Хаванська, 72), Хімич, Овдійчук (Кравчук, 89) – Козлова (Шевчук, 82)

• Чемпіонат світу-2023. Кваліфікація (Європа). Група B
  1. Іспанія – 9 очок (3 матчі), 23:0 (різниця м'ячів)
  2. Шотландія – 9 (3), 11:2
  3. Україна – 3 (2), 4:6
  4. Угорщина – 3 (4), 8:12
  5. Фарерські острови – 0 (4), 2:28

На чемпіонат світу відберуться переможниці групи, а команди, що посядуть другі місця, зіграють у додатковому раунді плей-оф кваліфікації.