"У поліції нічого не змінилось". Що кажуть експерти та колишні колеги про 100 днів Монастирського

"У поліції нічого не змінилось". Що кажуть експерти та колишні колеги про 100 днів Монастирського

"У поліції нічого не змінилось". Що кажуть експерти та колишні колеги про 100 днів Монастирського
Суспільне, колаж

100 днів тому Денис Монастирський очолив Міністерство внутрішніх справ. Він змінив на цій посаді Арсена Авакова, якого називали “вічним міністром” та який очолював МВС 7 років 4 місяці 16 днів. Одразу після призначення Верховною радою Монастирський заявив, що планує першочергово боротись зі злочинністю та робити все, щоб поліція була ближча до людей. Що змінив новий міністр у поліції за 100 днів своєї каденції, з’ясовувало Суспільне.

Практика оцінювати політика за першими 100 днями має майже 100-річну історію. У 1930-х роках минулого сторіччя президент США Франклін Рузвельт заявив про стоденну програму реформ. За ці 100 днів Рузвельт провів через Конгрес безліч важливих законопроєктів, спрямованих на боротьбу з економічною кризою, відновлення банківської системи та соціальної сфери. Відтоді перші результати роботи політиків традиційно почали оцінювати за 100-денний період.

У 2021 році Міністерство внутрішніх справ очолив Денис Монастирський, якого багато хто називав креатурою Арсена Авакова — з 2014 по 2019 рік він був помічником заступника та близького соратника Авакова Антона Геращенка. Цей факт змусив деяких експертів припустити, що Монастирський — ставленик Авакова, а міністр іде у відставку лише формально і насправді ж неофіційно продовжить керувати МВС.

Читайте також: Україна отримала нового міністра внутрішніх справ. Що про нього відомо

Упродовж останніх трьох років до призначення Дениса Монастирського українці вимагали від Авакова подати у відставку: під МВС неодноразово збирались активісти в столиці та інших областях. Спершу вимагали знайти та посадити до в'язниці справжніх вбивць у справах вбивства журналіста Павла Шеремета, найти і покарати винних у загибелі активістки Катерини Гандзюк, вбивстві п'ятирічного Кирила Тлявова, вимагали також притягти до відповідальності поліцейських, які зґвалтували жінку в Кагарлику.

Експерти, з якими спілкувалося Суспільне, кажуть, що саме через розслідування резонансних справ, будуть оцінювати міністра Монастирського.

"До його приходу реформи вже давно не було"

Із 2019 року Денис Монастирський був народним депутатом у команді "Слуги народу", він очолював комітет ВР з питань правоохоронної діяльності.

100 дней монастирського
Денис Монастирський у Верховній раді очолював комітет з питань правоохоронної діяльності. УНІАН

Коли став міністром, пообіцяв збільшити рівень довіри суспільства до правоохоронних органів, підвищити зарплати поліцейським, розвивати патрульну поліцію. За три місяці роботи Монастирський змінив кадри. У серпні радником призначив Антона Геращенка, який до цього був заступником ексглави МВС Арсена Авакова. До речі, Геращенко буде координатором нового Офісу із питань захисту бізнесу для ефективної комунікації у справі захисту підприємців, повідомив Монастирський.

Першим заступником призначив Євгена Єніна, який до цього був на посаді заступником міністра закордонних справ. Звільнив першого заступника голови Національної поліції Євгена Коваля, який заявив, що причини такого рішення політичні.

"За нашими спостереженнями, кількість рішень, які були прийняті за ці дні (100 днів на посаді, — ред.), — найменша за останні роки. Змінили лише декілька обласних керівників поліції і трьох заступників міністра. На мою думку, особисті рішення Монастирським не приймаються, він виконує чиюсь волю. Він не змінив голову Національної поліції: це свідчить про те, що він або щось готує, або виконує чиїсь рішення. Реформувати він не буде", — вважає експерт харківського Інституту соціальних досліджень Андрій Черноусов.

"У поліції нічого не змінилось". Що кажуть експерти та колишні колеги про 100 днів Монастирського
Андрій Черноусов. Facebook / Andrew Chernousov

Денис Монастирський пообіцяв відновити довіру суспільства до поліцейських, яка суттєво зменшилася останнім часом. Менш ніж два тижні тому про підозру повідомили інспектору тактико-оперативного реагування патрульної поліції Білої Церкви, який побив чоловіка, коли той порушив правила дорожнього руху. Також слідчі ДБР у Хмельницькому розпочали досудове розслідування за фактом побиття поліцейським 41-річного чоловіка у Житомирському районному відділенні поліції. Слідчі зазначають, у постраждалого діагностували закриту черепно-мозкову травму, струс мозку.

Андрій Черноусов говорить, що такі випадки — часте явище в обласних відділках поліції, а нова посада міністра на це не впливає: "Ми вже 20 років говоримо, що кількість випадків насильства з боку поліції однакова. Воно (насильство, — ред.) нікуди не зникло, залишається все на тому ж рівні — близько 600 випадків на рік. Системно Нацполіція, МВС, ДБР не роблять нічого з цим, відповідно, це нормальний ґрунт, щоб воно і далі квітло".

Як Монастирський розслідує резонансні справи

"За 100 днів у самій поліції нічого не змінилось. Все, що за цей час відбулось, — певне публічне представлення тих речей, якими буде займатись МВС у майбутньому. Реформи, яка б вимірювалась стратегією розвитку чи довгостроковою концепцією, не було. Просто було названо, що МВС концентрується на проєктах, які направлені на роботу з громадами. Це той підхід, який був у 2015 — 2016 роках, це дуже точкові проєкти, наприклад, шкільний офіцер громади, дільничий офіцер громад. До прикладу, переатестації, створення нових підрозділів не було”, — вважає юрист, експерт Центру політико-правових реформ Євген Крапивін.

100 дней монастирського
Юрист Євген Крапівін. Facebook / Євген Крапівін

За три місяці роботи під будівлю МВС приходили люди з вимогою знайти справжніх вбивць загибелі Павла Шеремета. 20 липня учасники акції Суспільному розповіли, що вимоги до Монастирського в активістів залишатимуться ті ж самі, що й до Авакова: справедливе, неупереджене розслідування вбивства Шеремета. Міністр відповів у своєму Facebook, що все вирішує суд.

З приходом міністра не відбулось суттєвих змін і у справі херсонської активістки Катерини Гандзюк, повідомила Суспільному адвокатка Євгенія Закревська.

Вночі 8 жовтня народний депутат Антон Поляков був виявлений мертвим у Дніпровському районі Києва. Денис Монастирський згодом повідомив, що триває розслідування і призначена велика кількість експертиз. Основну версію у МВС досі не назвали. Поляков був виявлений мертвим у Дніпровському районі Києва. Денис Монастирський згодом повідомив, що триває розслідування і призначена велика кількість експертиз. Основну версію у МВС досі не назвали.

Читайте також: Смерть нардепа Полякова: поліція розглядає версію отруєння

Двома тижнями раніше, 22 вересня, поблизу Києва обстріляли автомобіль, у якому їхав перший помічник президента Сергій Шефір. Він залишився неушкоджений, постраждав водій. Тоді Денис Монастирський сказав, що кількість нападників невідома. Їх не знайшли досі.

"Максимум, що може зробити міністр, — провести брифінги по кожній з цих справ. Він виходив і це робив, а питання до слідства. На жаль, резонансні справи в нас довго розслідуються: якісь першочергові дії були зроблені, а говорити про результати зарано", — переконаний Євген Крапивін.

Що кажуть у комітеті Ради з питань правоохоронної діяльності

Суспільне поспілкувалося з членами парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності, де раніше працював Денис Монастирський.

"Денису Анатолійовичу важко починати роботу: попередній міністр довго працював на посаді, була певна стабільність. Сподіваємось, новий міністр принесе нові моменти в роботу МВС, щоб вона стала більш прозорою. Деякі моменти вже робляться, зокрема реалізується проєкт "Прозора поліція". У деяких відділках поліції відкрились відділи, де є спостереження за діяльністю поліцейських, щоб уникнути порушення прав людини. Ми плануємо періодично зустрічатись з міністром, проводити наради", — каже голова комітету Сергій Іонушас ("Слуга народу").

100 дней монастирського
Сергій Іонушас. Facebook

"Ми публічно не бачимо Дениса Монастирського, тому важко робити якісь реакції. Пріоритети, які він на початку озвучував, виглядають притомно, але було б непогано, якби він до преси вийшов з цими пріоритетами", — вважає перший заступник голови комітету Андрій Осадчук ("Голос").

100 дней монастирського
Андрій Осадчук. Facebook / Andrii Osadchuk

Про три місяці на посаді міністра та розслідування резонансних справ ми хотіли запитати й у Дениса Монастирського, але на момент виходу матеріалу відповіді не отримали.

Суспільне також звернулося до трьох заступників міністра внутрішніх справ, щоб дізнатись, як оцінюють його роботу за три місяці. Нам відповів лише один із них: "Не зовсім коректно заступнику міністра коментувати перші 100 днів роботи міністра".

Що відомо про Монастирського

Денис Монастирський закінчив юридичний факультет Хмельницького університету управління та права. У 2007 році був юристом у компанії "Hillmont Partners". У 2009 працював у "Global Ties KC". У 2015—2017 роках обіймав посаду юриста в компанії ТОВ "Лігал Консалтинг". У 2019 році Монастирський був обраний народним депутатом 9 скликання від партії “Слуга народу” під номером 19 у списку. Він також голова Комітету з питань правоохоронної діяльності. Він автор та співавтор 25 наукових публікацій, трьох навчальних посібників, а також близько 70 проєктів законів України, поданих до Верховної ради.

Читайте також: "Йому був час піти": Аваков подав у відставку. Що кажуть політики та експерти

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди