На КБ "Південне" та "Південмаші" зберігається токсичне ракетне паливо. Чи є загроза для дніпрян

На КБ "Південне" та "Південмаші" зберігається токсичне ракетне паливо. Чи є загроза для дніпрян

На КБ "Південне" та "Південмаші" зберігається токсичне ракетне паливо. Чи є загроза для дніпрян
Суспільне Дніпро

На КБ "Південне" та держпідприємстві "Південмаш" зберігаються компоненти ракетного палива гептил. Про це йшлося у листі генерального директора Південмашу Сергія Войта до Міністерства стратегічних галузей виробництва та Державного космічного агентства України, який опублікували у мережі. У листі Войт пише: підприємство не має фінансування на зберігання цих компонентів. Терміни придатності збігають, а речовина - токсична. Чи загрожує гептил мешканцям Дніпра - дізнавалися кореспонденти Суспільного.

95 тонн компонентів рідкого ракетного палива, у тому числі 37 тонн некондиційного палива, Міноборони передало до ДП “Південмаш” у 2016 році, - йдеться у листі Сергія Войта.

Що таке гептил

За словами професора, доктора хімічних наук Віктора Варгалюка, гептил це умовна назва. Речовина, про яку йде мова, називається несиметричний диметилгідразин.

Цим паливом важко було займатись і дійсно технологій таких нормальних, які б дозволили позбутись цього такого “монстра”, умовно кажучи, поки що не має. Навіть якщо спалювати його, то будуть утворюватись негативні продукти, які потрібно якось теж утилізувати”, - говорить доктор хімічних наук.

Віктор Варгалюк каже, речовина є летючою. Щоб це уявити, можна згадати ацетон. Але ацетон суттєво менш шкідливий ніж гептил. Максимальна допустима концентрація - приблизно одна десятих міліграма на кубічний метр повітря.

Загроза витоку

Заступник начальника Головного управління з реагування на надзвичайні ситуації Олександр Шевченко каже, у 2020 та 2021 роках вони перевіряли підприємства ДП “Південмаш” та КБ “Південне”, де зберігається гептил, на відповідність правилам пожежної та техногенної безпеки. Також після оприлюднення листа Сергія Войта у мережі була створена комісія, яка досліджувала, як зберігається речовина.

Жодного фактичного підтвердження витоку гептилу в навколишній простір не підтвердилось. Але і комісія відзначала, та це і раніше було відомо, що реальна загроза витоку цього гептилу існує. Це надзвичайно токсична речовина першого класу небезпеки, вище не буває в Україні та загалом по нормативним документам на всі чотири класи небезпеки. Для того, щоб уявити її токсичність, є такий вислів, що відро гептилу може отруїти озеро Байкал на тисячу років”, - говорить Олександр Шевченко.

За словами фахівця, при диханні із повітрям гептил також взаємодіє і розповсюджується в токсичних хмарах. Коли ця речовина потрапляє до організму людини, це летальний випадок.

За попередніми розрахунками, за методиками, які в нас зараз є, то при витоку цього гептилу на Південмаші, якщо взяти наприклад 50 тонн, то радіус ураження може становити в нашому випадку 3,59 кілометрів. І, за попередніми розрахунками, в нас кількість загиблих може сягати 30 тисяч чоловік”, - каже Шевченко.

Заступник начальника Головного управління з реагування на надзвичайні ситуації зауважує, підприємства вживають всі заходи, аби запобігти цьому прогнозу. Один з них - зберігання гептилу у менших місткостях.

Також на території підприємства працює підрозділ — друга пожежно-рятувальна частина. Уразі аварії є технічні методи зменшити можливу зону ураження.

Мінстратегпром створив комісію з питань безпечного зберігання та утилізації компоненту рідкого ракетного палива (гептилу) на території ДП «Південмаш».

Комісія вирішила рекомендувати низку невідкладних та середньострокових завдань і заходів, спрямованих на забезпечення безпечного зберігання високотоксичних компонентів рідкого ракетного палива та безумовну утилізацію їх некондиційної частини до 2023 року”, - йдеться на сайті Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України

Як зберігають гептил на КБ "Південне" та "Південмаші"

Суспільне звернулося за коментарем до заступника головного інженера КБ “Південне” Павла Дегтяренка. Інженер каже, на їхньому підприємстві є сертифікована технологія утилізації.

У полум'ї керосиновому при температурах, які перевищують 1100 градусів, спалюються рештки цього гептилу. На 60 тонн гептилу треба приблизно 300 тонн керосину, і досить довгий час, аби нейтралізувати цю рідину. А ще — кошти, яких не вистачає”, - розповів інженер КБ “Південне”.

За словами Павла Дегтяренка, аби утилізувати гептил з обох підприємств — необхідно понад 300 мільйонів гривень. Нині на підприємстві роблять щоденний ручний моніторинг стану місткостей із гептилом.

Яка ситуація зі зберіганням гептилу на ДП “Південмаші” керівництво підприємства ще не відповіло. 11 жовтня Суспільненадіслалозапит. За словами працівниці канцелярії, він був розписаний на головного юриста Віктора Ковальова. Журналістка Суспільногододзвонилася до пана Віктора, але він не зміг знайти запит. Пізніше зв’язатися з ним не вдалося. Суспільне продовжує чекати на відповідь.

За словами заступника начальника Головного управлінняз реагування на надзвичайні ситуації Олександра Шевченка, на ДП “Південмаш” є недолік у зберіганні.

Відсутня система, яка контролює випаровування цього гептилу, цієї речовини із місць зберігання. Підприємство пояснює це тим, що в них відсутні запасні частини, які вироблялися у свій час у Радянському Союзі та Росії. Тому вони поки що не можуть відновити цю систему”, - зазначив Шевченко.

Суспільне надіслало запити у Державне космічне агентство України та Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України, аби дізнатися, чи дійсно програми по утилізації гептилу не фінансуються та підприємства не отримують фінансування на зберігання компонентів ракетного палива. Чекаємо на відповідь.

Авторка — Олена Ростовцева

Читайте також

- Отрутохімікати у Шостці на Сумщині: чому за шість років їх не утилізували і наскільки це небезпечно

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди