5 міфів про вакцинацію проти грипу та COVID-19

5 міфів про вакцинацію проти грипу та COVID-19

5 міфів про вакцинацію проти грипу та COVID-19
.

Україна очікує 1 мільйон 250 тисяч доз вакцин від чотирьох штамів грипу. За даними Центру громадського здоров'я, від грипу можна щепитися вакцинами трьох виробників: французькою вакциною “VAXIGRIP TETRA”, нідерландською "INFLUVAC TETRA" та корейською вакциною "GC Flu quadrivalent".

Суспільне зібрало міфи про вакцинацію від грипу та коронавірусу. Їх спростували голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій, завідувачка відділу організації епіднагляду Центру громадського здоров'я МОЗ України Оксана Кошалко та голова Аптечної професійної асоціації України (АПАУ) Володимир Руденко.

1. "Одночасно вакцинуватися від грипу та коронавірусу – небезпечно"

27 вересня відбулось засідання Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, де розглядали питання зміни інтервалу між вакциною проти коронавірусу й іншими вакцинами. Так, з 1 жовтня, каже Лапій, МОЗ затвердили нову рекомендацію – робити щеплення без інтервалу, але в різні руки.

“Людина може прийти на вакцинацію проти COVID-19, але в іншу кінцівку ми можемо провести вакцинацію проти грипу, або з будь-яким інтервалом. Головне —зазначити, в яку руку ми ввели вакцину проти COVID-19”, – каже голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики.

2. "Вакцину від грипу, як і від коронавірусу, неможливо купити в аптеці"

Вакцину від грипу можна придбати в аптеках. Цього року в Україні очікують 1 мільйон 250 тисяч доз. Це вакцини французького, нідерландського та корейського виробника. Також зробити щеплення вакциною від грипу можна у приватних клініках. Середня ціна в Україні – 600 гривень за щеплення.

"650 гривень – це ціни з медичною послугою. (ред. – з консультацією лікаря). Якщо вакцина у якомусь лікувальному закладі коштує 600 гривень, то в аптеці вона буде значно нижче", – каже Володимир Руденко.

В українських аптеках вартість вакцини починається від 300 гривень.

3. "Вакцина від грипу не захистить від усіх його штамів"

Щороку весною на основі даних за минулий епідемічний сезон ВООЗ видає прогноз по штамовому складу вірусів грипу, які мають бути включені до вакцини на майбутній епідемічний сезон.

Оксана Кошалко повідомила, що цьогоріч ВООЗ прогнозує циркуляцію таких вірусів грипу:

  • вірус, подібний A/Victoria/2570/2019 (H1N1)pdm09;
  • вірус, подібний A/Cambodia/e0826360/2020 (H3N2);
  • вірус, подібний В/Washington/02/2019 (лінія B Victoria);
  • вірус, подібний B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata)

"Саме ці штами увійшли у чотирьохвалентну вакцину від грипу", говорить Оксана Кошалко.

4. "Вакцинація від COVID-19 рятує від грипу"

Щеплення від коронавірусу не захищає від грипу. Карантині заходи вплинули на зниження захворюваності на грип, каже Федір Лапій, тому сезон 2020/2021 був доволі спокійним, проте грип не зник, і від нього, як від будь-якого іншого інфекційного захворювання, треба вакцинуватися.

"Грип – це сезонна інфекція, і, коли у нас літо, у південній півкулі зима і сезон грипу. Вже ми бачимо по літу 2021 року, по сезону грипу, що вірус нікуди не зник, він поширюється, він передається. Ніхто не може сказати, як він себе поведе зараз", каже Лапій.

5. "У грудні вже пізно вакцинуватись від грипу"

Епідемічний сезон захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції триває з 40 тижня поточного року (4 жовтня 2021) по 20 тиждень наступного року (16 травня 2022). Проте хвиля захворюваності може розпочатися у будь-який час, тому вакцинація актуальна упродовж усього сезону.

"Перша хвиля може бути зумовлена, наприклад, вірусом грипу Б, а друга – вірусом грипу А або навіть різними типами вірусу грипу А. Ви можете за сезон перехворіти двічі. Хвиля може прийти у березні місяці, то навіть, якщо ви будете вакциновані в січні або на початку лютого, то у вас буде достатньо часу, щоб сформувати імунну відповідь і таким чином до березня місяця підготуватися до зростання захворюваності на грип”, повідомив Федір Лапій.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок