Третя доза вакцини проти COVID-19: чи потрібна вона

Третя доза вакцини проти COVID-19: чи потрібна вона

Третя доза вакцини проти COVID-19: чи потрібна вона
. УНІАН

Головний інфекціоніст США доктор Ентоні Фаучі 5 вересня заявив, що третю дозу вакцини Pfizer можуть схвалити до 20 вересня. Раніше в адміністрації президента США заявили, що повністю щепленим вакцинами Pfizer та Moderna людям знадобиться третя доза-підсилювач за вісім місяців після того, як вони отримали другу дозу. Водночас у Pfizer заявляли, що третя доза вакцини збільшує захист від штаму "Дельта" у 5 разів.

Попри те, що групи дослідників, які вивчають ефективність третього щеплення, ще не оприлюднили остаточних висновків, проміжні дані свідчать про доцільність додаткової дози. Суспільне розповідає, навіщо деякі країни впроваджують третю дозу вакцин проти коронавірусу, яка позиція ВООЗ щодо цього і чи буде доза-підсилювач в Україні.

4 серпня Всесвітня організація охорони здоров’я запровадила мораторій на застосування третьої дози вакцини проти COVID-19 принаймні до кінця місяця. Це було пов’язано з тим, що у багатьох менш економічно розвинених країнах більшість населення досі не отримала і першої дози. А в деяких країнах навіть лікарі, які працюють із тяжкохворими на коронавірус, ще не змогли щепитися. Водночас США, Ізраїль Велика Британія, Франція вже вакцинували більшість своїх громадян і почали вести перемовини щодо закупівлі вакцин для масового щеплення населення третьою дозою. Ба більше, у США вже майже мільйону людей вдалося отримати третю дозу м-РНК вакцини (від Moderna або Pfizer), а Ізраїль розпочав щепити третьою дозою Pfizer людей, старших за 50 років. Рішення про третю дозу уряди здебільшого ухвалювали через штам "Дельта", який поширювався серед людей і через який знов доводилось запроваджувати більш жорсткі карантинні обмеження.

Як і чому виникла ідея вводити підсилювальну дозу вакцини від COVID-19

У квітні 2021 року на тлі повідомлень про поширення штаму "Дельта" незалежні групи науковців оголосили, що з часом у щеплених вакцинами Moderna та Pfizer дещо знижуються рівні антитіл. Тоді ж генеральний директор корпорації Pfizer Альберт Боурла вперше публічно заявив про можливість запровадження масової вакцинації населення підсилювальною дозою. Він сказав, що люди імовірно потребуватимуть третього щеплення через 12 місяців після другого. Далі вакцинація може стати щорічною, як у випадку з грипом, але це припущення ще потрібно буде детально дослідити.

Падіння рівня антитіл через деякий час після вакцинації – звичайна річ. Тому щеплення від деяких захворювань робиться у три прийоми. Зокрема вакцинація від гепатиту В проходить за подібною схемою: друга доза через місяць після першої, а третя – через пів року після другої. Третя доза дозволяє суттєво збільшити рівень клітин пам’яті в тілі людини, що пришвидшує реакцію під час наступного контакту зі збудником та підвищує ефективність антитіл.

Дослідження, які перевіряли ефективність третьої дози вакцини від COVID-19, підтверджують цю гіпотезу. Дані протестованих Moderna, Pfizer-BioNTech, Oxford-Astra Zeneca та Sinovac свідчать про доцільність застосування дози-підсилювача. Ба більше, результати дослідження щеплених вакциною Pfizer-BioNTech продемонстрували значно нижчу відповідь на імунізацію у людей віком від 65 до 85 років у порівнянні з молодшими. Тому третя доза може суттєво підвищити імунітет у цієї верстви населення.

Чи можна поєднувати різні типи вакцин

У світі все ще існує дефіцит вакцин проти COVID-19. Додаткова третя доза загострює цю проблему. Наразі кілька груп науковців намагаються з’ясувати найбільш безпечні та ефективні поєднання вакцин, які можна буде комбінувати у разі відсутності інших варіантів.

Водночас уже відомо, що застосування кількох видів вакцин навіть може бути корисним. Це стало зрозуміло із серії досліджень, які проводили навесні 2021-го після призупинення кількома європейськими країнами щеплення вакциною Oxford AstraZeneca. Тоді намагалися підібрати оптимальний варіант для заміни другої дози AstraZeneca. У травні дослідники з Інституту Карлоса ІІІ у Мадриді оприлюднили результати дослідження Combivac. Їм вдалося виявити посилену реакцію імунітету у людей, яким вводили Pfizer через 8 – 12 тижнів після Oxford AstraZeneca. Ці дані підтвердили ще кілька груп науковців із різних країн Європи.

Однак, щодо комбінацій вакцин для підсилювальної дози ще проводяться дослідження. До оприлюднення остаточних результатів медики та науковці намагаються не оприлюднювати передчасних висновків.

Читайте також: "Наступні місяці будуть критичними". ВООЗ прогнозує восени нову хвилю коронавірусу

12 серпня Управління з продовольства і медикаментів США дозволило застосовувати третю дозу м-РНК вакцини від Pfizer-Biontech та Moderna для людей із ослабленим імунітетом. Зокрема для людей після трансплантації органів, які змушені приймати препарати для пригнічення імунітету. Третє щеплення можна робити щонайменше через 28 днів після другого особам, старшим від 12 років. У разі дефіциту Pfizer-Biontech і Moderna можна замінювати одна на іншу. Поки що дозвіл не поширили на вакцину від Johnson & Johnson (це також м-РНК вакцина, яка діє, як дві названі вище).

Дані були отримані із рандомізованого дослідження людей, які були вакциновані Moderna після трансплантації органів і мали низькі рівні антитіл до ковіду після першої дози. Додаткове третє щеплення допомогло значно посилити їхній імунітет.

Чому ВООЗ проти

Дані наукових досліджень вказують на ефективність та доцільність підсилювальної третьої дози вакцини від COVID-19. Однак, поки що більшість вакцин залишаються ефективними через місяці після закінчення курсу із двох щеплень, а вакцинація в першу чергу захищає від важкого перебігу захворювання та від смерті. Тобто вакцинована людина може захворіти, але найпевніше не потрапить до лікарні й не помре. Це розв’язує першочергову проблему, яка виникла під час пандемії коронавірусу, – відсутність вільних місць у шпиталях та перевантаженість медиків. Залишається інша проблема – нові штами у місцях швидкого поширення вірусу, що можна було спостерігати минулого року в Південній Африці та Індії.

В Індії влаштовували крематорії на вулицях через спалах COVID-19

Бідні країни досі мають обмежений доступ до вакцин. У ВООЗ наголошували, що нові штами можуть виникати у регіонах із низьким рівнем вакцинації і швидко ширитися по різних країнах та континентах. Ба більше, є ймовірність того, що доведеться розробляти нові вакцини проти нових штамів.

Забезпечення усіх охочих стандартними двома дозами вакцини має залишатися головним пріоритетом.

ВООЗ закликає країни "першого світу" почекати з вакцинацією населення підсилювальною дозою і обмежитися лише надзвичайно вразливою групою. Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адхан Ґебреєсус також закликав США та країни Європи допомогти вакцинувати принаймні медиків у менш економічно успішних країнах.

Подібного висновку дійшли експерти з Європейського центру попередження та контролю за захворюваннями у звіті, який було опубліковано 1 вересня. Вони стверджують, що забезпечення усіх охочих стандартними двома дозами вакцини має залишатися головним пріоритетом теперішньої програми вакцинації.

Яка позиція України в цьому питанні

Головний санітарний лікар України Ігор Кузін у інтерв’ю "Радіо Свобода" заявив, що Україна чекатиме на остаточний висновок наукових досліджень щодо доцільності введення третьої дози вакцини від COVID-19. В Україні можна буде отримати підсилювальну дозу лише після офіційної заяви ВООЗ.

Станом на початок вересня в Україні повністю щепили понад 4,2 млн людей.

Читайте також: Спрощення в'їзду до Італії та ускладнення — до Албанії. Що змінилося для туристів

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок