"Україна досягла тригеру для початку локдауну". Інфекціоніст про нову хвилю COVID-19 і карантин

"Україна досягла тригеру для початку локдауну". Інфекціоніст про нову хвилю COVID-19 і карантин

"Україна досягла тригеру для початку локдауну". Інфекціоніст про нову хвилю COVID-19 і карантин
. УНІАН

В Україні зафіксували 8832 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби за добу 10 жовтня. З них госпіталізували понад дві з половиною тисячі. 207 людей померло через СOVID-19 за останню добу. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що найближчими днями декілька областей можуть потрапити до "червоної" зони епідеміологічної небезпеки. 16 областей України вже відповідають показникам "помаранчевої" зони за динамікою поширення COVID-19. Чи будуть ефективними посилення карантинних обмежень, в ефірі Українського радіо розповів інфекціоніст Вадим Арістов. Суспільне наводить пряму мову.

Які карантинні обмеження плануються в "червоній" зоні

Кінотеатри, кафе, ресторани, театри та інші громадські місця зможуть працювати лише тоді, коли 100% персоналу та відвідувачів буде вакциновано двома дозами. Бізнес має сам перевіряти наявність відповідних сертифікатів про вакцинацію. У працівників поліції та інших уповноважених органів є відповідний програмний софт, завдяки якому вони перевірятимуть відвідувачів на наявність COVID-сертифікатів.

Також в "червоній" зоні освітні заклади працюватимуть очно, якщо колектив матиме 100% повністю вакцинованих працівників. Садочки та 1-4 класи продовжать працювати у звичайному очному форматі, так само як і спеціалізовані заклади.

Зараз має бути навіть не "червона" зона, а локдаун

Про необхідність запровадження локдауну

Зараз ми досягли рівня 8 смертей на 1 мільйон населення. Цей рівень за світовим досвідом є тригером для початку національного локдауну. Для України це 300 смертей на день, і цей показник ми досягли ще минулого тижня. Тобто зараз має бути навіть не "червона" зона, а локдаун: суттєве обмеження спілкування людей та зменшення їхнього пересування, задля того, щоб загасити цю хвилю. А ми цього не робимо. Це призведе до того, що не вистачатиме ліжок для пацієнтів із низькою насиченістю киснем крові й збільшиться летальність.

Система охорони здоров’я дуже перевантажена і надаватиме допомогу обмежено

Про готовність лікарень до спалаху епідемії

В Україні практично не працюють протиепідемічні інституції. Ми не гальмуємо спалах епідемії, не проводимо розслідування контактів, не ізолюємо тих, хто контактував з хворою людиною, але сам ще не симптомний. Відповідно, весь час кількість захворювань фактично подвоюється.

Ми беремо важкохворих і кладемо їх на ліжка, кількість яких обмежена. Далі частина пацієнтів рухається до реанімації, а решта — до апаратів ШВЛ, кількість яких ще більш обмежена.

Давайте менше ходити на розважальні заходи, носити респіратори та дотримуватися інших карантинних норм, адже зараз система охорони здоров’я дуже перевантажена і надаватиме допомогу обмежено.

Читайте також: Львів’янка інфікувалася COVID-19 у лікарні. Яких заходів безпеки мають дотримуватися у медзакладах

В чому причина того, що ми не гальмуємо спалах епідемії

Певні розслідування контактів проводяться, але не на такому рівні, як потрібно. Локдаун обіцяли запровадити в листопаді, але це — запізно. За прогнозами, станом на 1 листопада потреба в госпіталізації складатиме близько 22-44 тисяч ліжок. Ми зможемо надати ці місця, але 9-17 тисяч потребуватиме реанімації, а ми маємо лише 3,5 тисяч і більше не створимо, адже це — найбільш негнучкий розширювальний сегмент. Відповідно, зростатиме коефіцієнт летальності.

Про збільшення захворюваності на COVID-19 серед дітей

Ми дуже недотестовуємо кількість хворих. Через це ми раніше не бачили частину хворих дітей, і зараз також спостерігаємо не повну картину. Діти справді зараз частіше з’являються на радарах, особливо в розвинених країнах, адже значна міра дорослих там вже провакцинована. Відповідно, більше уваги тепер приділяємо дітям. Новий штам не рухається виключно в дитячому напрямку, а рівномірно розподіляється серед різних вікових категорій. Але ми маємо захищати дітей, дотримуючись в садочках та школах протиепідеміологічних засобів: не тільки вакцинувати персонал, а й забезпечити вентиляцією, розділити потоки, зменшити групи, налагодити роботу епідеміологів.

Читайте також: "Сатурація кисню різко падає після 7-8 днів симптомів": Ляшко розказав про особливості "Дельта"

Про рівень контролю за дотриманням карантинних вимог

У нас відсутні протиепідеміологічні інституції. Якщо раніше на цю систему працювало близько 30 тисяч людей, то зараз — близько 3-х тисяч, які не маючи потрібних знань, демонструють певну активність.

У кафе, ресторанах, школах, на заводах найчастіше люди не дотримуються епідеміологічних засобів. Відповідно, кожен такий об’єкт стає місцевим спалахом, де одна людина інфікує сотні інших і таким чином хвороба розноситься різними куточками міста. Третина інфікованих отримає постковідний синдром, через пів року імунітет просяде і люди знову почнуть інфікуватися. Тобто це — обрання негативного шляху еволюції.

Читайте також: МОЗ затвердило перелік професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим

Чому медиків немає у списку тих, хто має обов’язково вакцинуватися

Уряд робить все правильно і намагається захистити країну, питання тільки в тому, що цього — недостатньо. Уряд почав з бюджетників, і це — логічно. Однак треба швидше розширювати перелік професій і залучати масово всіх, хто працює з людьми: працівників банківських, поштових відділень, громадського харчування, водіїв тощо.

Стосовно медиків, то їх, звісно, треба залучати до вакцинації, аби захистити, але постає питання громадської думки, оскільки Міністерство охорони здоров’я не має великої підтримки з боку медичної спільноти. Тому запровадження обов’язковості вакцинації для медпрацівників може спричинити вибух незадоволення.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок