Усі РНК-віруси змінюються. Що варто знати на порозі третьої хвилі коронавірусу в Україні

Усі РНК-віруси змінюються. Що варто знати на порозі третьої хвилі коронавірусу в Україні

Усі РНК-віруси змінюються. Що варто знати на порозі третьої хвилі коронавірусу в Україні
. Фото: AP Photo/Oded Balilty

13 вересня Кабмін України вніс зміни до постанови № 1236, що встановлюють нові карантинні обмеження для запобігання поширенню COVID-19. У ній йдеться про те, що вакциновані українці навіть під час повного локдауну зможуть відвідувати громадські заклади. Для цього слід мати "жовтий" або "зелений" "Жовтий" можна буде отримати після щеплення першою дозою будь-якою з доступних в Україні вакцин проти коронавірусу, а "зелений" – після завершення повного курсу вакцинаціїсертифікат про вакцинацію.

Це відбулося на тлі поступового збільшення кількості нових випадків інфікування коронавірусом у різних регіонах України. Головний санітарний лікар України Ігор Кузін заявив, що Україна входить у третю хвилю пандемії коронавірусу. Восени можуть запровадити жорсткі карантинні обмеження "червоної зони", але це станеться не раніше, ніж у листопаді.

Україна дещо відстає від решти світу, у звіті ВООЗ від 14 вересня 2021 року йдеться про тенденцію до зменшення кількості нових випадків зараження SARS-COV-2. Тобто, у більшості країн світу третя хвиля поступово виходить на спад. Лише невелика кількість регіонів, включаючи Україну та Індію, починають входити у третю хвилю.

Суспільне пояснює основні аспекти, які слід знати про коронавірус на початку третьої хвилі пандемії.

Чому виникають різні хвилі пандемії

Співробітниця університету Джона Гобкінса доктор Ліза Локер Мараґакіс стверджує, що "хвилястість" перебігу пандемії викликана карантинними обмеженнями. Спочатку рівень захворюваності зростає, потім вводять жорсткий карантин. Кількість нових заражень падає і карантин послаблюють. Через деякий час кількість інфікованих починає збільшуватися, що свідчить про початок нової хвилі. Тобто пандемію більшою мірою провокує поведінка людини, ніж поява нових варіантів коронавірусу. Адже навіть дуже заразні та небезпечні штами можна зупинити жорстко дотримуючись правил:

  • Одягаючи маску так, щоб вона прикривала рот і ніс;
  • Дотримуючись соціальної дистанції у півтора метри;
  • Часто миючи руки з милом як мінімум протягом 12 секунд.

Варіанти SARS-COV-2

SARS-COV-2 є РНК-вірусом. Тобто усі його гени існують у вигляді РНК, яка є нестабільною і схильною до мутацій. Усі РНК-віруси поступово змінюються. У випадку коронавірусу це відбувається швидко, адже одночасно хворіє велика кількість людей у віддалених регіонах планети. Ймовірність того, що коронавіруси в Індії та коронавіруси в Бразилії чи Британії накопичуватимуть мутації в різних ділянках РНК дуже висока. Це значить, що рано чи пізно виникатимуть нові мутантні форми.

Вони і з’являються. Існує багато різних генетичних варіантів вірусу SARS-COV-2. Вчені та медики намагаються відстежувати та ідентифікувати ті штами, які викликають інтерес і занепокоєння. Іншими словами – виокремлюють лише тих мутантів, які сприяють швидшому поширенню вірусу, або впливають на тяжкість перебігу захворювання і смертність.

Скільки існує варіантів коронавірусу і чим вони відрізняються

Від початку пандемії SARS-COV-2 науковцям вдалося ідентифікувати чотири різні штами. Спочатку варіанти називали відповідно до місця, де їх було вперше зафіксовано, але потім їм вирішили присвоїти назви літер грецького алфавіту аби не породжувати додаткових проявів агресії або расизму стосовно мешканців того чи іншого регіону.

Штам “АЛЬФА” – В.1.1.7

Його перше виявили у Великій Британії восени 2020 року. Цей варіант мав одразу незвично велику кількість мутацій і призвів до сплеску захворюваності на коронавірус серед британців починаючи з листопада 2020 року.

На той час він поширювався швидше ніж усі інші штами за рахунок специфічної мутації (N501Y), яка підвищувала його заразність. Штам “Альфа” сам собою не є більш смертельним, ніж інші. Його поширення призвело до більшої кількості смертей опосередковано: чим більша кількість інфікованих, тим більше ускладнених випадків коронавірусної хвороби та більша кількість померлих.

Штам “БЕТА” – B.1.351

Штам вперше виявили у Південній Африці в жовтні 2020 року. Він теж виник у результаті великої кількості мутацій та спричинив другу хвилю коронавірусної інфекції у цій країні. На відміну від варіанту “Альфа”, “Бета” має три різних зміни в спайковому білкуЗовнішній білок коронавіруса, за допомогою якого він потрапляє у клітини людини коронавірусу, що полегшує його проникнення в клітини людини, роблячи вірус більш заразним ніж інші раніше відомі варіанти. У Південній Африці смертність під час другої хвилі SARS-COV-2 була на 20% вищою, ніж під час першої. Можливо, цьому сприяла більша небезпечність поширеного штаму “Бета”.

Штам “ГАММА” – P.1

“ГАММА” – P.1 з’явився в Бразилії у місті Манаус. Цей варіант передається більш стрімко, ніж Альфа і Бета. Він має три мутації у спайковому білку, які допомагають йому швидше і ефективніше інфікувати клітини людини. На відміну від попередніх штамів “Гамма” має додаткову мутацію E484K, яка дозволяє йому уникати імунної відповіді людини. Наразі немає вагомих доказів, які б вказували на підвищення рівня смертності у регіонах із поширенням цього варіанту, але точно відомо, що “Гамма” у 2,5 рази заразніший у порівнянні з оригінальним коронавірусом.

Штам “ДЕЛЬТА” – B.1.617.2

Його виявили в Індії у грудні 2020. У квітні 2021 цей штам домінував по всій країні. Він удвічі швидше передається від людини до людини у порівнянні з первинним варіантом коронавірусу і набагато швидше та інтенсивніше розмножується у тілі людини. Середньостатистична особа інфікована “Дельтою” має в 1,260 разів вище вірусне навантаження, у порівнянні з інфікованими оригінальним SARS-COV-2. Проти інших варіантів “Дельта” має 9 різних мутацій, які дозволяють йому краще проникати в клітини людини та уникати імунної відповіді.

Новий штам MU

31 серпня ВООЗ у щотижневому звіті анонсувала появу потенційно нового штаму коронавірусу. Його наразі не внесли до наразі прийнятої класифікації і умовно назвали Mu. Варіант виявили у січні 2021 року в Колумбії, але він поступово шириться серед населення Колумбії та Еквадору (39% та 13% нових випадків інфікування, відповідно). Лише після подальших спостережень та детального дослідження експерти можуть виокремити його як окремий штам.

Наскільки вакцини є ефективними проти різних штамів коронавірусу

Спеціалісти клініки Майо проаналізували дані щодо ефективності різних вакцин проти наразі відомих штамів коронавірусу. Експерти дійшли висновку, що всі вакцини (Крім російської Спутнік-V, його не брали до уваги) є ефективними проти важкого перебігу та смерті у разі інфікування будь-яким із відомих штамів SARS-COV-2. Однак, вакциновані люди можуть мати легку форму цього захворювання і заражати нещеплених. Тому так важливо отримати повний курс вакцинації максимальній кількості людей.

Яка ситуація з вакцинацією в Україні та світі

Наразі в Україні проводяться щеплення людей чотирма видами вакцин: AstraZeneca, CoronaVac, Pfizer та Moderna. Курс повної вакцинації пройшли близько 5 мільйонів людей, але це лише 11% населення країни. Кількість щеплених надзвичайно мала, адже загалом у світі вакцинувалося вже близько 30% людей. Це з урахуванням дуже бідних країн, де практично нема доступу до вакцин. Для розв’язання цієї проблеми ВООЗ здійснює програму COVAX, яка допомагає забезпечити максимальну кількість жителів планети необхідною кількістю вакцин проти коронавірусу.

Читайте також: Третя доза вакцини проти COVID-19: чи потрібна вона

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок