Ціни на газ в Європі б'ють рекорди. У чому причина і як це вплине на Україну: відповідає експерт

Ціни на газ в Європі б'ють рекорди. У чому причина і як це вплине на Україну: відповідає експерт

Ціни на газ в Європі б'ють рекорди. У чому причина і як це вплине на Україну: відповідає експерт
. Фото: dilovyi.info

Ціна на газ на європейських біржах продовжує рости та бити все нові й нові рекорди. На торгах у середу, 6 жовтня, вартість тисячі кубометрів сягнула 1900 доларів. На тлі рекордного здорожчання газу керівники міністерств економіки й фінансів Франції, Іспанії, Чехії, Румунії та Греції запропонували розслідувати причини різкого стрибка цін. Для пом'якшення цих коливань п'ять країн пропонують встановити загальні правила за обсягами запасів газу, а також підвищити координацію при покупках і реформувати оптовий ринок електроенергії.

Чи пов'язаний з підвищенням цін “Північний потік-2” та з якими проблемами може зіткнутися Україна, якщо наша газотранспортна система перестане здійснювати транзит блакитного палива, в ефірі "Українського радіо" розповів експерт з енергетичних питань Сергій Дяченко.

“Висока ціна на газ — це не весь ринок. Більша частина газового ринку — це прямі та довгострокові контракти, де ціни в межах 250-300 доларів. Вони також прив’язані до спотових та зростають, але там не пряма залежність, тому роздрібна ціна для споживачів буде не 1800 доларів, а менше. Проте загалом зараз все одно дуже велика ціна”, — зазначив Сергій Дяченко.

За словами експерта, через "розігрітий" газовий ринок на ньому заробляють численні спекулятивні структури: “І якщо такі ціни протримаються тривалий час, то серйозні інвестиції підуть в газозаміщення в Європі”.

Читайте також: "Нафтогаз" закликав США і Німеччину запровадити санкції проти оператора "Північного потоку-2"

“Ця ситуація виникла на фоні дефіциту, який розгорнувся перед опалювальним сезоном. Росіяни сказали, що були зупинені на реконструкцію декілька гігантських родовищ на Північному морі і підвищився попит на газ в Південно-східній Азії, куди пішли великі обсяги скрапленого газу. В європейських країнах виник дефіцит, і вони запросили в “Газпрому” більші об’єми, але він їх не задовольнив, мотивуючи, що зараз через український маршрут не вийде, бо там аварії. Тому, аби були повноцінні поставки, потрібно щонайшвидше запускати “Північний потік”, — вважає експерт.

Поки що газогін остаточно не запущений, проте “Газпром” стоїть на своєму і обмежує обсяги постачання газу.

"Українські сховища заповнені на 68 % і цього вистачить на зиму і європейцям, і нам. Катастрофи з наповненістю газових сховищ немає", — переконаний Дяченко.

Читайте також: "Газпром" розпочав заповнення першої гілки "Північного потоку-2"

Основне завдання зараз, як додав експерт, — аби проєкт “Північного потоку” попав під третій енергетичний пакет: “Він вимагає, що коли один з постачальників є одночасно й власником труби, то третину обсягів треба тримати в резерві для третіх компаній. В цьому випадку це означатиме, що перший і другий “Північні потоки”, маючи сумарно більше ніж 110 млрд кубів на рік, зможуть використовувати лише близько 60. Це залишає потребу в нашій ГТС, в транзиті через Україну”.

“Це добре й тому, що при фізичній відсутності транзиту газу через Україну, в нас теж може виникнути проблема. Наші сховища, збудовані на заході України, спочатку робилися для того, щоб підтримувати транзит в Європу ще тоді радянського газу. Компресори в нашій ГТС працюють зі сходу на захід, тому не вистачить тиску для того, щоб подавати газ зі сховищ у східні регіони", — каже Дяченко.

За його словами, якщо працює транзитний напрямок використання української ГТС, то працює схема, за якою відбирається газ з транзитного на сході країни, який компенсується зі сховищ.

"Якщо ж транзиту не буде, нам доведеться міняти режими транзиту ГТС. Й тоді, якщо виникла потреба використовувати ГТС в транзитному напрямку, доведеться компресори розгортати назад. Це кошти та проблеми”, — пояснив експерт.

Читайте також: Холодні батареї та зупинка підприємств: чим загрожує Україні вугільний дефіцит

Він також пояснив питання вугілля, якого в нас в кілька разів менше від норми: “Треба пам’ятати, що це не газ, його можна накопичувати і в опалювальний сезон. В опалювальний сезон підвищується попит, але якщо знайдуть фізично обсяги, то ніхто не завадить накопичувати його й восени та взимку”.

“Про з вугіллям була дивина: спочатку його почали накопичувати, потім — спрацьовувати. З мого досвіду скажу, що там були скандали навколо ринку електроенергії. Компанія ДТЕК як монополіст в галузі теплової електрогенерації пробивала декілька потрібних рішень і в цей період виникли проблеми з вугіллям. Але зараз вони кажуть, що проблеми з імпортом і вугілля не вистачає, адже в нас трохи не таке вугілля — газової групи. Антрацити залишились на окупованих територіях і нам треба переобладнувати енергоблоки на вугілля газової групи. Але компанія ДТЕК зобов’язана це зробити”, — підсумував Дяченко.

Що відомо

  • Ціна на листопадові ф'ючерси на газ на головному європейському хабі TTF в Роттердамі досягла 111,13 євро за МВт-год. Це приблизно $1280 за тисячу кубометрів газу.
  • 4 жовтня Данське енергетичне агентство надало згоду щодо запуску в експлуатацію першої гілки російського газогону "Північний потік-2".
  • Російський енергетичний монополіст — компанія "Газпром" 4 жовтня розпочала заповнення першої гілки проєкту "Північний потік-2".
  • Президент Володимир Зеленський ініціював консультації з Європейською комісією та урядом Німеччини щодо реалізації проєкту "Північний потік-2".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!'

На початок