"Світ не встигає розібрати все, що на нього звалилося". Що сказав Зеленський в ООН

"Світ не встигає розібрати все, що на нього звалилося". Що сказав Зеленський в ООН

"Світ не встигає розібрати все, що на нього звалилося". Що сказав Зеленський в ООН
. Офіс президента

Президент Володимир Зеленський у межах свого візиту до Сполучених Штатів Америки виступив на Генеральній Асамблеї Організації Об’єднаних Націй.

Президент розпочав виступ зі слів "Пора прокинутись", процитувавши заклик генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша. Він зауважив, що нині перед світом стоїть низка викликів, включно із пандемією COVID-19.

"Слід визнати: світ не встигає розібрати все, що на нього звалилося. ООН підіймає дуже важливі теми й не встигає їх вирішити, бо з’являються нові. Разом ми ніби обираємо собі "глобальне лихо року", про яке через рік мало хто вже згадує, бо буде нове. Кожну Асамблею світ складає їх у великий рюкзак загрози, який тягне роками, який вже максимально заповнений. Якщо зазирнемо ще глибше – у ньому голод, бідність, неграмотність, питна вода, чисте повітря, окупація".

Він також критично оцінив сучасну риторику, яка панує в Організації Об’єднаних Націй.

"Якщо порахувати всі ці "ми рішуче налаштовані", "ми підтвердили спільну зацікавленість у подоланні", "ми домовились суттєво посилити співпрацю"... Скільки ми витратили часу, паперу, енергії? Хочемо оживити ООН – давайте говорити один з одним просто. Давайте говорити чітко, конкретно, а головне – чесно, відверто", – наголосив Володимир Зеленський.

Про замах на Шефіра

Також на початку виступ президент згадав про нещодавній замах на його помічника Сергія Шефіра.

"На першого помічника президента України здійснено замах. Дванадцять пострілів. Три влучили у водія. Ось вам ціна змін у державі. Ось вам ціна реформ", – зазначив Зеленський.

Про пандемію

Президент зазначив, що на тлі пандемії країни-члени ООН діяли не надто злагоджено, зокрема, в питаннях розподілу вакцин.

"Хто міг уявити, що колись знаряддям для дискримінації стануть саме ліки? В контексті постійних розмов про продовольчу кризу цікаво: невже колись ми так само будемо ділити між собою хліб та воду?", – зауважив Зеленський.

Він нагадав, що COVID-19 досі остаточно не подолано.

"Глобальний план вакцинації від нас нікуди не втік", – наголосив президент.

Про Крим

Зеленський зауважив, що гарантії того, що у світі не з’явиться новий небезпечний вірус, такі ж "міцні", як і гарантії Будапештського меморандуму.

"Якщо ми хочемо оживити ООН – давайте пам'ятати, що тут немає обраних, яких не можна ображати. Я закликаю усі країни підписати декларацію Кримської платформи", – наголосив він.

Президент висловив переконання в тому, що Кримська платформа має працювати під егідою ООН.

"І якщо в кожного народу буде такий свій дієвий майданчик, схвалений ООН, який буде вирішувати проблеми, працювати щодня, 24/7, це – про те, щоб оживити ООН. Оживити віру в ООН серед простих людей", – підкреслив Зеленський.

Глава держави також звернув увагу на те, що окупований Росією Крим був фактичним місцем зародження сучасного світового порядку.

"У 1945 році в Криму відбулась Ялтинська конференція, де складались нові основи світового порядку, і було вирішено провести першу конференцію зі створення ООН. І Ялта, і Крим восьмий рік окуповані. Як ми можемо оживити ООН, якщо земля, де зародилась ідея ООН, окупована постійним членом ради безпеки ООН?", – зауважив президент.

Про Донбас

Володимир Зеленський зазначив, що ООН не вистачає дискусій.

"Дебати – це живий діалог, це активний спір різних сторін. Це – можливість задати прямі, відверті запитання, наприклад, видача сотням тисяч українців на окупованій території сотень тисяч паспортів іншої держави. Що це, як не доказ міжнародного злочину? Що це, як не доказ безкарності і неповаги до міжнародного права?"

Він нагадав, що Росія офіційно змушує українців брати участь у виборах до російського парламенту.

"І якщо ООН на це дієво, потужно не відреагує – що це, як не доказ, що оживляти ООН уже пізно?", – зауважив політик.

Про ООН

Водночас президент висловив сподівання, що ООН ще здатна продемонструвати свою силу.

"Я розумію, критика ООН звучить часто. Але ми критикуємо себе. ООН – це не будівля, ООН – це лідери. Нам з вами, а отже, ООН, просто треба знову повірити в себе. ООН довго чує тільки критику, звинувачення, що ООН нічого не може, найстрашніше – що ООН стала Лігою Націй. І сьогодні ООН – як супергерой на пенсії, який забув, що він міг зробити. Він вважає себе обузою, слабким, кволим, непотрібним дідом, життя якого пройшло марно", – констатував Зеленський.

Він нагадав, що попри це ООН вдалося розв’язати чимало проблем всесвітнього масштабу.

"А може, ООН дещо згадає? Як з 1981 року більше мільярда людей вперше у своєму житті отримали доступ до питної води? Хто пояснив дикому світу, що у кожної людини є права? І що їх треба захищати? Хто дав перший документ, де вони детально описані? Хто забезпечує їжею 90 мільйонів людей у 83 країнах світу? Завдяки кому з планети зникла ганьба під назвою "апартеїд"? Чиї голубі шоломи підтримували і підтримують мир у десятках країн? Хто створив ЮНЕСКО? Хто створи ЮНІСЕФ?", – зазначив президент.

Насамкінець політик звернувся до лідерів держав та урядів країн світу.

"Давайте покажемо, що ми рішуче налаштовані докласти всіх наших зусиль, щоб посилити нашу взаємодію. Покажемо і просто зробимо – навіть без резолюцій, без декларацій, постійних узгоджень позицій. Просто зробимо, як люди, як нації, як об'єднання націй, які зробили свій вибір. Або їхні вчинки будуть наповнені змістом, або ці крісла будуть порожні. Ось вам ціна цього вибору", – підсумував Володимир Зеленський.

Що відомо

  • 20 вересня українська делегація на чолі з президентом Володимиром Зеленським вилетіла у США для участі в Генеральній Асамблеї ООН.
  • Володимир Зеленський заявив, що Генасамблея ООН надає можливість Україні шукати вирішення проблеми окупації Криму та Донбасу.
  • Речник президента Сергій Никифоров розповів, що російська делегація в ООН пропонувала зняти з питання денного поточної сесії Генасамблеї ООН обговорення ситуації в окупованому Криму, однак їй це не вдалося.
  • Володимир Зеленський під час зустрічі із керівництвом корпорації Microsoft у Нью-Йорку запропонував створити на території України дата-центр хмарного сервісу Azure.
  • Зеленський провів у Нью-Йорку зустріч із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, під час якої попросив про допомогу у звільненні 450 українців, яких утримують на окупованих територіях й у РФ, та запевнив, що євроатлантичний курс України залишається незмінним.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок