У чому головні проблеми "Бюджету-2022". Пояснюють економісти

У чому головні проблеми "Бюджету-2022". Пояснюють економісти

Ексклюзивно
У чому головні проблеми "Бюджету-2022". Пояснюють економісти
УНІАН

У Верховній раді 21 вересня представили проєкт бюджету на 2022 рік. У депутатів є 10 днів на внесення поправок до документа. До 15 жовтня комітет спільно з представниками Кабінету міністрів має розглянути додаткові пропозиції від нардепів та підготувати висновки, які у парламенті представить голова комітету.

Рада має розглянути проєкт бюджету у першому читанні не пізніше 20 жовтня. Після цього Кабмін має 14 днів, щоб подати до бюджетного комітету доопрацьований законопроєкт. Три дні піде на розгляд поправок комітетом, відтак розгляд бюджету у другому читанні має відбутися не пізніше 20 листопада.

У чому головні проблеми та переваги бюджету на наступний рік — розповіли у коментарях Суспільному член "Економічного дискусійного клубу" Олег Пендзин і інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Основні цифри

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що, згідно з проєктом, медична галузь отримає 193 мільярди гривень, що на 31 мільярд більше, ніж у 2021 році. Передбачається, що середня зарплата лікарів зросте на 56% — до 22 500 гривень. Мінімальна зарплата лікарів складатиме 20 тисяч гривень. Середня зарплата медичного персоналу зросту на 34% до 14 500 гривень, а мінімальна зарплата медперсоналу — складатиме 13 500.

На освіту уряд пропонує виділити 190 мільярдів гривень. Це на 21 мільярд більше, ніж цьогоріч. А отже — підвищення зарплат вчителів, підвищення в 1,5-2,5 раза стипендій для студентів закладів вищої освіти та професійно-технічних установ. Стипендії для студентів планують збільшити у півтора, два рази. Мінімальна стипендія складатиме 2000 гривень, для відмінників — 2500.

Читайте також: Яким буде бюджет-2022. Пояснив міністр фінансів

На індексацію пенсій з 1 березня 2022 року буде виділено 28 млрд гривень. доплати військовим пенсіонерам виділять 10,6 мільярда гривень, на перерахунок пенсій чорнобильцям піде 2,5 мільярди. Індексація компенсаційних виплат пенсіонерам у віці 75-80 років обійдеться бюджету у 1,5 млрд грн. Пенсіонерам старшим за 70 років будуть доплачувати до 300 гривень щомісячно.

Згідно з проєктом Держбюджету, 100% ветеранів АТО забезпечуються житлом, виділяється 9,9 мільярда на інфраструктуру, у 1,9 раза збільшуються видатки на цифровізацію, 1,4 мільярда виділяється на всеукраїнський перепис населення, на 30% зростають видатки на інклюзивну освіту.

На розвиток стратегічної промисловості виділяється 7,5 мільярдів гривень. Передбачається 2,5 мільярди гривень видатків на оборонно-промисловий комплекс (виготовлення бронетанкової та авіаційної техніки, ракетного озброєння, боєприпасів та приладів). 3 мільярди гривень — на космічну галузь (ракетний комплекс ЗЕНІТ 1SL, будівництво двох супутників). На авіабудівну галузь виділяється 2 мільярди гривень (проведення досліджень і розробок в авіаційній промисловості та впровадження їх результатів, а також модернізація агрегатів та вузлів гвинтокрилів Мі-8, Мі-24).

Шмигаль зазначив, що "ключові пріоритети залишаються незмінними". Це — медицина, освіта, армія, інфраструктура, соціальні програми, диджиталізація, підтримка підприємців та економіки.

Серед основних макроекономічних параметрів:

  • зменшення дефіциту бюджету до 3,5%;
  • зменшення державного боргу;
  • зростання зарплат;
  • стабільний курс гривні;
  • зниження інфляції;
  • рекордний за останні 10 років рівень зростання ВВП — на 3,8%, 28,6 гривні за долар.
Читайте також: Бюджет-2022. Шмигаль розповів, як збільшиться середня зарплатня

Проблеми бюджету-2022

Член "Економічного дискусійного клубу" Олег Пендзин зазначив, що у бюджеті на наступний рік закладено 6,2% інфляції, але "ми вже з вами маємо 10,1%. Цей рік напевно буде 12%, а в індексаційних виробників сьогодні 41%. Яких 6,2%, вибачте? У бюджеті стоїть курс гривні на рівні 28,6, сьогодні — 27 маємо. Таке завищення курсу однозначно призводить до надуття бюджету коштом податків на додану вартість до імпорту", — пояснив фахівець.

Україна на сьогодні має 188 млрд грн дефіциту, саме тому є питання щодо дохідної частини, зазначив він.

Читайте також: Рекордні зарплати та житло АТОвцям: чи реалістичні цифри держбюджету-2022. Коментують експерти

"Коли ми аналізуємо соціальну складову бюджету, у бюджеті знову використовується прожитковий мінімум на рівні 2,5 тис. грн на місяць. При тому, що фактичний прожитковий — десь під 4,5 тис. грн на місяць, ми це прекрасно розуміємо", — додав Пендзин.

Він зауважує, що у першому читанні прийнято ВР законопроєкт, який має підняти прожитковий до його фактичного рівня: "Тобто, навіть з цієї точки зору, соціальні платежі є однозначно занижені".

"Ми з вами маємо витрати на субсидії в розмірі 38 млрд грн на наступний рік, при тому, що цей маємо 36,5-37 млрд грн і зараз внесено ще 12 млрд, тому що 36,5 млрд не вистачить до кінця цього року. Тобто (грубо) — це 48 млрд грн. З якого дива має вистачити 38 млрд грн на наступний рік? І таких мілких питань є достатньо багато. Тому, я б сказав, що цей бюджет буде обов'язково доопрацьовувати й ми тоді побачимо дещо інші цифри", — пояснив експерт.

Водночас Пендзин нагадав, що зазвичай бюджет проходить значні правки до голосування

Читайте також: Майже половина податків від ФОП — це торгівля та інформпослуги

Чи порівнюваний бюджет з тими, які приймають у сусідніх країнах

Пендзин вважає, що у такому контексті можна порівнювати лише видаткову частину:

"Наприклад, на безпеку та оборону, при чому у відсотках до ВВП, а не у фактичних сумах. Тому що вони не порівнювані. Сьогодні український бюджет загальний є меншим, ніж бюджети деяких великих міст у світі. Тільки одна програма безкоштовної роздачі харчування в США є такою, що по фінансуванню має 50% від українського ВВП річного".

На його думку, бюджети можна порівнювати "у співвідношеннях".

"І дійсно, на наступний рік в бюджеті планується практично 6% на безпеку та оборону, при тому, що американці витрачають 5% від ВВП, а європейці — 1,5-2% від ВВП. Тобто наші видатки плануються достатньо великі, а все решта — складно порівняти. Ми реально бідна країна", — резюмував аналітик.

Читайте також: Українці витрачають понад 40% доходів на продукти та безалкогольні напої — Держстат

Контрольований дефіцит

Інвестиційний банкір Сергій Фурса вважає, що ключовим показником нового держбюджету буде "контрольований дефіцит".

"Дивіться, бюджет нормальний. І ключовий показник там — контрольований дефіцит бюджету. На щастя, він знижується. Зараз складає 3,5% ВВП після двох років такого високого дефіциту бюджету, що призводило до збільшення боргового навантаження. Зараз бюджет має контрольований дефіцит і тому бюджет сприймається загалом позитивно", — зауважив експерт.

За його словами, він "не побачив" явних "мінусів" та "плюсів" проєкту на наступний рік.

Чи йде половина коштів на обслуговування боргу

"Не йде половина грошей на фінансування державного боргу. Це величезна маніпуляція. Коли ми говоримо "на виплати державного боргу" — це не йде частина бюджету. Це завжди позабюджетні кошти. Так що те, що стосується бюджету, тобто наші з вами податки, то ми можемо говорити лише про вартість обслуговування боргу — це приблизно складає плюс-мінус 10% від бюджету", — розповів Фурса.

Він вказав, що це "середній показник", і його варто знижувати: "Але такі само плюс-мінус цифри ми можемо побачити у деяких європейських країнах".

Що відомо

  • Згідно з законодавством, Кабінет міністрів України щороку подає до Верховної ради проєкт закону про Державний бюджет України на наступний рік не пізніше 15 вересня поточного року. Разом із проєктом закону подається доповідь про хід виконання Державного бюджету України поточного року.
  • 15 вересня Кабінет міністрів затвердив проєкт Державного бюджету на 2022 рік. Його пріоритети — охорона здоров'я, освіта, інфраструктура, цифровізація, безпека та оборона. Прогнозований курс гривні до долара у 2022 становитиме 28,6.
  • Згідно з проєктом бюджету, у 2022 році 2,6 мільярда гривень підуть на закупівлю вакцин проти коронавірусу і 157 — на нову програму медичних гарантій.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди