Репресовані подоляни: понад 25 тисяч справ у державному архіві Хмельницької області

Репресовані подоляни: понад 25 тисяч справ у державному архіві Хмельницької області

Репресовані подоляни: понад 25 тисяч справ у державному архіві Хмельницької області
Фото: Суспільне

25,5 тисяч справ репресованих жителів тодішньої Кам'янець-Подільської області знаходяться в державному архіві Хмельницької області, розповіла головна спеціалістка режимно-секретного органу Оксана Мельник. У роки "Великого терору", а це 1937-1938, у таких справах вказаний вирок «розстріляти». Для дослідників та родичів репресованих доступні ці документи. В них є біографія людини, довідка, чим вона займалася та причина затримання, вирок. Де людина похована, органи НКВС не вказали.

Жителька мікрорайону Гречани Ганна Пірог розкладає фото своєї сім’ї. Каже, світлини тата немає, вона його ніколи не бачила. Батька Людвіка Мазурика в 1937 році забрали, коли мама була ще вагітною.

Не бачила і ніколи не говорили, не згадували навіть, що фотографії нема. Малі були, але бігали за татом. Може тато там, заглядаєм, плачемо, кричимо. Такі, може п’ять років. Такі, маленькі ще. Не тільки я одна, там всі діти з Гречан.

Ганна Пірог згадує: в Гречанах сімей без батьків було багато. Їх вивезли та розстріляли. За що, жінка не знає. У родині про це мовчали.

Історію свого прадіда розповідає онук Ганни, Роман Гурницький. Каже: у Гречанах жили переселенці з Польщі. Трьох його прадідів тоді розстріляли. Він про це дізнався із архівів. Справу прадіда Людвіка Мазурика, каже, радянська влада сфабрикувала:

- Він ходив до костела і тим самим підривав радянську владу. Це одним із основних докорів було, що якби він робить.

При будівництві ЦУМу у 1966 році знайшли тіла людей.
При будівництві ЦУМу у 1966 році знайшли тіла людей. Фото: Суспільне

Таких справ репресованих жителів області у Державному архів Хмельниччини є 25,5 тисяч. І це лише частина, зазначає головна спеціалістка режимно-секретного органу Оксана Мельник:

- Якщо говорити про 1937-38 роки, коли був "Великий терор", тоді основна маса населення була розстріляна.

Оксана Мельник показує справу жителів села Гречани Проскурівського району. На документі вказаний 1938 рік. Тут зазначено 65 людей, каже жінка:

- Особливою трійкою НКВС по Кам’янець-Подільській області 21 вересня 1938 його було розстріляно, а далі довідочка про те, що вирок був проведений у виконання. Людей звинувачували у приналежності до польської організації військової.

Де саме розстріляли чи захоронили, у справі не вказали, розповідає Оксана Мельник. Краєзнавець Володимир Чернух показує ймовірне місце - це центральний універмаг Хмельницького. При його будівництві у 1966 році знайшли тіла людей, каже краєзнавець:

- Вони заглянули туди і там знайшли 68 тіл. Те, що вони декларують. Саме під нами вони знаходяться досі. Загалом, до 20 тисяч розстріляних. Щодня ми по них ходимо.

Володимир Чернух показує будівлю лялькового театру поблизу центрального універмагу. Каже, що саме тут у 1937 році було приміщення НКВС.

На місці лялькового театру у 1937 році було приміщення НКВС.
На місці лялькового театру у 1937 році було приміщення НКВС. Фото: Суспільне

- Вони потравляли сюди, тут їх розстрілювали. Був допит один, для "галочки", як вони називали. Їх розстрілювали, тіла тут залишали. А нерухомість вони переписували, передавали.

Краєзнавець додає: план будівництва універмагу влада міста змінила, коли знайшли там рештки людей. Підземні поверхи не будували, натомість, каже, зробили насип землі, а щоб будівля не просідала, стіни торгового центру зробили металевими замість бетонних. Сам торговий центр звели на сім років пізніше, ніж планували.

Читайте також

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди