Всесвітній день контрацепції. Важливе про засоби запобігання вагітності

Всесвітній день контрацепції. Важливе про засоби запобігання вагітності

Всесвітній день контрацепції. Важливе про засоби запобігання вагітності

Мета Всесвітнього дня контрацепції, який щорічно відзначається 26 вересня, – привернути увагу до проблем, які виникають унаслідок недостатнього статевого виховання. У багатьох спільнотах тема сексу досі залишається табуйованою: про це не говорять на людях, зайвий раз не згадують, а краще й узагалі вдавати, що його не існує. Через це в культурі виникає зневага до засобів контрацепції.

Ініціатори цієї кампанії сповідують принцип, згідно з яким кожна вагітність повинна бути бажаною. Для цього потрібно максимально підвищити обізнаність населення про типи й методи контрацепції та дати йому можливість самостійно приймати рішення з питань сексуального і репродуктивного здоров'я. Це допоможе уникнути великої кількості позапланових вагітностей, щоб дівчатам (перш за все неповнолітнім) не доводилося вдаватися до абортів.

Суспільне долучається до інформаційної кампанії та пояснює, що таке контрацепція, як вона працює і чому "ранкові пігулки" не є абортивним засобом.

Що таке контрацепція

Це різноманітні методи запобігання вагітності, а точніше – імплантації (етап, на якому ембріон прикріплюється до стінки матки). Саме контрацепція є одним із найдієвіших способів профілактики абортів.

Існує безліч різних методів контрацепції: бар'єрні (для чоловіків: презерватив, для жінок: фемідоми, діафрагма, матковий ковпачок), біологічні (перерваний статевий акт або визначення "небезпечних днів"), гормональні (таблетки, контрацептивні ін'єкції, пластирі) і хімічні (креми, свічки). Також є внутрішньоматкові пристрої (спіраль, яка розміщується безпосередньо в матці) і хірургічні методи: вазектомія, стерилізація.

Вибір контрацепції – справа вельми індивідуальна і залежить від безлічі факторів. Оскільки вибір великий, краще проконсультуватися з лікарем. Жінкам при цьому, можливо, доведеться пройти гінекологічний огляд, УЗД органів малого таза, а також здати низку аналізів, таких як вагінальний мазок і дослідження гормонального профілю.

Всесвітній день контрацепції. Важливе про засоби запобігання вагітності
Деякі засоби (зокрема, презерватив) також допомагають значно знизити ймовірність зараження ВІЛ та іншими венеричними захворюваннями. unsplash

Які захворювання передаються статевим шляхом

Збудниками захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ) можуть стати 22 різні бактерії, 8 вірусів, 3 найпростіших мікроорганізми, 1 гриб і 2 ектопаразити (це паразити, що мешкають на шкірі).

Важливо відрізняти ЗПСШ (захворювання, що передаються статевим шляхом) від ІПСШ (інфекції, що передаються статевим шляхом). До перших належать захворювання, які можуть передаватись кількома шляхами: через кров, предмети побуту, під час статевого акту. Це можуть бути ВІЛ, гепатит, сифіліс та інші хвороби. До ІПСШ відносяться чотири види інфекцій, що передаються виключно статевим шляхом: гонорея, уреаплазмоз, хламідіоз і трихомоніаз.

Тест на ЗПСШ можна безкоштовно здати у будь-якому шкірно-венерологічному диспансері. Але для цього потрібно отримати направлення від уролога, гінеколога або терапевта, що працюють у державній поліклініці. Для виявлення ЗПСШ потрібно здати кров з вени. Необхідно враховувати те, що після зараження ВІЛ-інфекція може не відразу проявитися в крові. Тому для того, щоб переконатись у її відсутності, після першої здачі аналізів необхідно перевіритися ще раз через місяць. Подібні тести рідко помиляються. Якщо в інфекціоніста при перевірці тесту є сумніви, у довідці він напише про те, що потрібно перездати аналізи ще раз.

Для здачі аналізів на наявність ІПСШ у чоловіків береться мазок з уретри, а у жінок – із шийки матки. Його перевіряють методом ПЛР-діагностики, яка здатна найбільш точно виявити інфекцію. Результати аналізів можна отримати через три-чотири дні. Усі тести на ЗПСШ та ІПСШ здаються анонімно, інформація не потрапляє до третіх осіб.

Всесвітній день контрацепції. Важливе про засоби запобігання вагітності
Лікарі відповідально ставляться до збереження конфіденційності, тому охочим перевіритися не потрібно боятися того, що результати їхніх аналізів будуть розголошені. Фото ілюстративне: AP

Який лікар допоможе підібрати контрацептив

Потрібно звернутися за консультацією до лікаря-гінеколога, адже самостійно можна обрати не той препарат, не ту дозу, не в тому режимі. Якщо так склалося, що дівчина починає статеве життя і не планує вагітність, проте має одного партнера й хоче обрати гормональний контрацептив, то може це зробити. Але вона все одно повинна прийти до лікаря.

Крім того, жінка має бути впевнена, що партнер – здоровий. Юнаки й чоловіки не люблять обстежуватись, і тут також варто говорити про порядність і відповідальність партнера. Проблеми чоловічих статевих інфекцій можуть обернутися в дорослому віці простатитом, проблемами з потенцією, безпліддям.

Сьогодні чоловіче безпліддя йде на рівні з жіночим і навіть виходить на перше місце. У чоловіків гормональний гомеостат, імунітет остаточно формується до 25 років, а тому про інфекції повинні пам’ятати і берегтися від них не лише жінки, а й чоловіки. Культура статевого життя має бути такою ж самою, як і культура їжі, особистої гігієни тощо.

Які протипоказання для використання контрацептивів

Для бар’єрних контрацептивів протипоказань взагалі немає (хіба що індивідуальна непереносимість латексу).

Внутрішньоматкова контрацепція – це не для молоді, а от гормональна – протипоказана при захворюваннях печінки, варикозному розширенні вен, варто бути обережними й тим, хто курить. Загалом протипоказань в останньому випадку більше для людей дорослого віку, а для молоді найважливіший момент – постійний партнер. І якщо його немає, то підходять лише бар’єрні методи захисту.

Гормональну контрацепцію слід використовувати лише за призначенням. Трапляється, що дівчата застосовують її для лікування вугрової хвороби, і, навіть не маючи постійного партнера, приймають гормональні контрацептиви, щоб шкіра обличчя стала чистішою. У такому випадку просто треба знайти причину появи вугрів, звернувшись до відповідного фахівця.

Препарати для екстреної контрацепції містять велику дозу гормонів, яка ламає сформований цикл. Якщо займатися такою практикою постійно, наслідки для організму будуть непередбачуваними.

Всесвітній день контрацепції. Важливе про засоби запобігання вагітності
Екстрена контрацепція на те й екстрена, що використовується тільки у виняткових випадках. unsplash

Який метод контрацепції найефективніший

Ефективність контрацепції залежить від типу, який ви використовуєте, а також від правильності застосування. Існують дві оцінки ефективності контрацепції: при "ідеальному використанні" (як треба, за інструкцією) і при "типовому" (не дотримуючись усіх вказівок).

 • Презервативи: єдиний тип контрацепції, який може як захистити від статевих інфекцій, так і запобігти вагітності. Існують чоловічі презервативи (одягаються на пеніс, ефективні на 98%, виготовлені з латексу, поліізопрену або поліуретану) і жіночі (вставляються в піхву, ефективні на 95%).
 • Оральні контрацептиви (пігулки): найпопулярніший засіб контрацепції в розвинених індустріальних країнах. Ефективні більш ніж на 99% при правильному використанні.
 • Контрацептивна ін'єкція: ефективна на 99% і діє від 8 до 13 тижнів залежно від препарату. На такий метод контрацепції не впливають інші ліки, але він може призвести до нерегулярності циклу в жінки. Після припинення дії ін'єкції може пройти до року, перш ніж фертильність повернеться в норму.
 • Контрацептивний імплант: невеликий пластиковий стрижень, який поміщають під шкіру на руці, де він починає випускати гормони. Працює близько трьох років, ефективний на 99%. Варто зауважити, що на його ефективність можуть вплинути ліки та антибіотики.
 • Протизаплідний пластир: ефективний на 99% при правильному використанні (91% при типовому). З нього в тіло виділяються гормони, які запобігають вагітності. Пластир треба міняти щотижня протягом трьох тижнів, потім тиждень пропустити.
 • Вагінальне кільце: його поміщають всередину піхви, гормони потрапляють у кров і забезпечують контрацепцію протягом місяця.
 • Внутрішньоматкова система: пристрій випускає гормон прогестаген. NHS описує його як одну з найефективніших форм контрацепції, що існує у Британії. При цьому застерігають, що після його установки існує невеликий ризик інфікування.
 • Внутрішньоматковий засіб (спіраль): має високу ефективність і може використовуватися протягом 5-10 років залежно від типу. Схожий на внутрішньоматкову систему, проте для запобігання вагітності пристрій виділяє мідь. Існує невеликий ризик, що ваше тіло може відторгати спіраль, також цей метод може не підійти тим, у кого раніше були інфекції статевих органів.
 • Протизаплідні діафрагми та ковпачки: при правильному застосуванні зі сперміцидами діафрагми або ковпачки ефективні на 92-96% (при типовому застосуванні близько 71-88%). Діафрагму виготовляють з силікону і вводять у піхву перед статевим актом. Після сексу вона повинна залишатися всередині не менше шести годин.
 • Стерилізація: це хірургічна процедура, після якої дітей природним шляхом не можна мати взагалі. Оскільки в медицині немає абсолютних чисел, то примарний шанс залишається, але він саме примарний (в разі помилки у проведенні процедури, наприклад).
 • Вазектомія (вазорезекція): хірургічна операція по чоловічій стерилізації шляхом перев'язки сім'явивідних проток у пацієнтів чоловічої статі. На відміну від кастрації при стерилізації функція яєчок зберігається. Найнадійніший варіант чоловічої контрацепції.
Всесвітній день контрацепції. Важливе про засоби запобігання вагітності
Існує 15 ефективних засобів контрацепції, схвалених Національною службою охорони здоров'я Великої Британії (NHS), але жоден з них не надійний на 100%. unsplash

Які контрацептиви обрати, якщо ви старше 35

Це залежить від стану здоров'я, способу життя і наявності шкідливих звичок. Наприклад, жінкам, схильним до тромбозів, не можна використовувати комбіновані гормональні контрацептиви, що містять естроген – таблетки, вагінальні кільця, пластирі. Однак можна використовувати деякі гормональні контрацептиви, що містять тільки прогестаген – гормон, близький за будовою до прогестерону, який синтезується в організмі жінки.

При використанні внутрішньоматкової системи з прогестагеном, останній діє в основному на рівні матки, в загальний кровотік надходить у мікродозах. До того ж такий спосіб запобігання робить менструації менш рясними. З пігулками, що містять прогестаген, треба бути більш обережними.

Також можливе застосування негормональних засобів: металевих спіралей (проте варто пам'ятати, що вони можуть посилити менструальні кровотечі), а також бар'єрні методи – презервативи. У будь-якому випадку, рішення про вибір методу контрацепції повинен приймати лікар.

Чому "ранкові пігулки" не є абортом

Таблетки для екстреної контрацепції, також відомі як "ранкові пігулки", є протизаплідними таблетками, які запобігають настанню вагітності протягом 72 годин після незахищеного сексу.

"Ранкова пігулка" – це не аборт. Аборт перериває вагітність, а контрацепція перешкоджає заплідненню. Вона може зробити це у різні способи: фізичним захистом від проникнення сперматозоїда в яйцеклітину (сперміциди, бар'єрні методи, внутрішньоматкова контрацепція, жіноча і чоловіча стерилізація) або через створення стану, за якого яйцеклітина відсутня.

Абортивні таблетки (міфепристон) теж існують. Але діють вони інакше – блокуючи прогестерон, без якого внутрішня оболонка матки руйнується, що веде до неможливості розвитку вагітності. Екстрена контрацепція не перериває вагітність, а в першу чергу запобігає її настанню.

Читайте також

Всеукраїнський день боротьби з раком грудей. Як вчасно виявити хворобу

Рішучим батькам: як говорити про сором’язливість з дітьми

Як не захворіти в сезон застуд. Відповідаємо на найпоширеніші запитання про ГРВІ

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди