Орган в костел святого Миколая не будуть купувати за гроші, що збирає населення

Орган в костел святого Миколая не будуть купувати за гроші, що збирає населення

Орган в костел святого Миколая не будуть купувати за гроші, що збирає населення

Орган для Національного будинку органної та камерної музики не будуть купувати за рахунок коштів, що українці перераховують на рахунки установи для відновлення костелу святого Миколая після пожежі, яка сталася 3 вересня. Про це повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко у своєму телеграм-каналі.

"Кошти, які перерахували (і перерахують) бізнеси та юридичні/фізичні особи, підуть саме на протиаварійні роботи. Тобто на ліквідацію наслідків пожежі всередині костелу, – написав Ткаченко. – Орган йде окремим пунктом. Спілкуємось із виробником щодо розробки максимально релевантної заміни органу. Для того, щоб не було непорозумінь, зазначу, що його відновлення буде не з фінансування, на які наразі збираються благодійні внески. Крім того, його розташування має бути окремо погоджено з релігійною громадою римо-католицької церкви".

"Попередньо на реставраційні роботи у костелі потрібно від 75 млн гривень. Вогонь пошкодив внутрішнє оздоблення, центральну люстру, кольорові вітражі та меблі. Будівля не постраждала", – повідомила у листі-зверненні директорка будинку органної музики Тетяна Стахурська. Станом на 8 вересня українці перерахували 7,8 млн гривень на відновлення костелу, а також 20 млн гривень зібрав український бізнес. Слідкувати за збором коштів можна за посиланням.

Ремонт може розпочатися у середині жовтня. За попередньою версією, пожежа сталася через коротке замикання електрики у дерев'яному корпусі органу. Він давно потребував ремонту, повідомляв Ткаченко. Та і його конструкція була такою, що унеможливлювала встановити додатковий захист для електропроводки.

Орган в костелі був встановлений у 1981 році, якраз 40 років тому, коли там відкрили будинок органної музики. За останньою оцінкою, яка проводилася у 2008 році, орган коштував 1,2 млн євро. У 1981 році його виготовила чехословацька фірма "Рігер-Клосс" (Rieger-Kloss) з урахуванням особливостей і акустики костелу святого Миколая.

Інструмент мав 55 регістрів, що розподілені по трьох мануальних та педальній клавіатурах. Складався з 3945 труб різних розмірів — від 13 міліметрів до 6 метрів. Труби були з червоного, чорного і хвойного дерева, а також з олов'яно-свинцевого сплаву.

Орган зробили у романтичному стилі і побудували таким чином, щоби він став замість вівтаря. Це була одна з його особливостей, яка зараз надає підстави говорити, що це був унікальний інструмент.

В Україні близько двадцяти органів, вироблених "Рігер-Клосс", на всіх грають. Проте інструмент у Національному будинку органної музики був спецпроєктом.

Хоча орган з костелу св. Миколая не був найбільшим ні в Україні, ні у світі, він входив до двадцятки найкращих у Європі.

Орган у костел святого Миколая не будуть купувати за гроші, що збирає населення
Фото: Facebook / Олександр Ткаченко

Орган у костел святого Миколая не будуть купувати за гроші, що збирає населення

Орган у костел святого Миколая не будуть купувати за гроші, що збирає населення

Що відомо

  • Пожежа виникла 3 вересня під час репетиції музикантів, які готувалися до прем'єри нового сезону, який мав розпочатися 10 вересня.
  • Будинок органної та камерної музики є розпорядником костелу святого Миколая. Після того, як в Києві побудують "Будинок музики" і туди переїде будинок органної музики, костел перейде у власність та користування парафіян Римо-католицької Церкви.
  • Будівництво костелу тривало 10 років і завершилося 1909 року. Архітектором був Владислав Городецький.
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІншеПрограмиРозклад