Валентин Васянович: Знімаю фільми про війну, бо це тема номер один для України

Валентин Васянович: Знімаю фільми про війну, бо це тема номер один для України

Валентин Васянович: Знімаю фільми про війну, бо це тема номер один для України
Olena Zashko

На 78 Венеційському кінофестивалі відбулася світова прем'єра фільму "Відблиск", який зняв український режисер Валентин Васянович. Стрічка бере участь в основній конкурсній програмі і змагається за "Золотого лева".

Під час пресконференції у Венеції Васянович розказав журналістам, чому фільмує стрічки про війну. Як і попередній його фільм "Атлантида", який переміг на 76 Венеційському кінофестивалі у програмі "Горизонти", так і учасник цьогорічного фестивалю фільм "Відблиск" присвячено цій темі.

"Бо для України це досі тема номер один. А кіно — потужний комунікатор, можливість комунікувати зі світом. Тому вважаю, що мушу це робити. Ця тема мене турбує, я мушу просувати меседжі про Україну, котра перебуває у війні", — сказав режисер.

Головний герой фільму — військовий хірург, який потрапляє у полон до "ДНР" у 2014 році. Він проходить через тортури у в'язниці. Достовірно показати те, що коїться з полоненими в "Ізоляції", режисеру допоміг український журналіст Станіслав Асєєв, який також був у полоні і є автором книжок "Світлий шлях" та "В Ізоляції".

Валентин Васянович: Знімаю фільми про війну, бо це тема номер один для України
Кадр з фільму "Відблиск". usfa.gov.ua

"Щодо тортур: дійсно, коли почув підтверджену інформацію про те, що відбувається у цій в'язниці ("Ізоляція" в Донецьку, — авт.), то з'явилася ідея зняти антологію тортур по цій книжці ("Світлий шлях" Асєєва, — авт.), але я відмовився від цього, бо це було б неможливо дивитися. Я залишив тільки дві сцени, які відображають, що там відбувається. Це не найстрашніші моменти, які можна було описати у фільмі. За цими даними, у нас була людина, журналіст, який провів у в'язниці більше 2,5 року. Я розумію, що багато людей і в самій Україні, і по всьому світі втомилися від цієї теми, можливо, для них це є не актуальною новиною. Але цим фільмом я хотів розповісти, нагадати світу про те, що відбувається у XXI столітті у Європі".

Спілкуючись з журналістами, режисер також сказав, що коли починав роботу над "Відблиском", то жартував, що буде знімати приквел до "Атлантиди". "Навіть те, що в цьому фільмі брав участь Андрій Римарук (головний герой фільму "Атлантида", — авт.), то все це дуже нагадувало приквел".

Напередодні світової прем'єри був представлений перший трейлер "Відблиску".

Головну чоловічу роль у фільмі виконав актор Роман Луцький, відомий за фентезі "Сторожова застава". Роль його 12-річної дочки взяла на себе донька режисера Валентина Васяновича.

"Я не розумію, чи зміг би отримати результат, якщо би це не була моя дочка. Якщо би це була просто дитина і поруч її батьки — вони би не дали мені зробити те, що я збирався. Хоча п були задіяні каскадери, але це виглядає небезпечно зі сторони. Я задоволений, як дочка все відіграла, зробила. Хоча це було непросто", — казав про її роботу в інтерв'ю Радіо Культура Васянович.

Дату української прем'єри "Відблиску" ще не повідомляли.

Що відомо

  • Валентин Васянович – український режисер, сценарист та кінопродюсер. Володар Шевченківської премії 2021 року. Його фільм "Атлантида" – лауреат Венеційського фестивалю 2019 року в секції "Горизонти".
  • У 2020 році був національним претендентом на премію Американської кіноакадемії "Оскар" в категорії "Міжнародний повнометражний фільм", але до шорт-листа не потрапив.
  • У липні стало відомо, що новий фільм Валентина Васяновича називатиметься "Відблиск" та братиме участь у конкурсній програмі Венеційського фестиваля.
  • У програмі "Горизонти" кінофестивалю участь бере стрічка "Носоріг" Олега Сенцова та "Цензорка" режисера Петера Керекеша (українська копродукція) - докланіше про програму.
  • У позаконкурсній програмі фестивалю відбулася прем'єра фільму "Окопи" (Trenches), який зняв французький журналіст Лу Бюро (Loup Bureau). Фільм оповідає про війну на сході України. Докладніше про фільм - за посиланням.

Читайте більше

Інтерв'ю Васяновича: В "Атлантиді" ми випалили землю навколо героя, а у "Відблиску" зруйнуємо його душу

Вибір редакції

На початок