Юдеї святкують настання нового року — Рош га-Шана. Традиції та історія свята

Юдеї святкують настання нового року — Рош га-Шана. Традиції та історія свята

Юдеї святкують настання нового року — Рош га-Шана. Традиції та історія свята УНІАН

6 вересня юдеї всього світу розпочинають святкування нового 5 782 року — Рош га-Шана, що продовжиться до вечора 8 вересня. З цього дня починаються "Дні трепету" або "Десять днів каяття" десять днів молитов і каяття, що закінчуються Йом-Кіпуром.Йом-Кіпур — в юдаїзмі найважливіше зі свят, день посту, покаяння і відпущення гріхів. Відзначається в десятий день місяця тишрей, завершуючи десять днів покаяння. Відповідно до Талмуду, в цей день бог виносить свій вердикт, оцінюючи діяльність людини за весь минулий рік.Традиційно в цей день віряни дотримуються майже 25-годинної відмови від прийому їжі, проводячи велику частину дня в молитвах і в обов'язковому порядку відвідуючи синагогу.

Що відомо про свято і які його головні особливості у матеріалі Суспільного.

Рош га-Шана — традиційний юдейський Новий рік, який святкують два дні поспіль під час молодика осіннього місяця за єврейським календарем (припадає на вересень або жовтень). З цього дня починається відлік днів нового єврейського року.

У ТанасіТанах — прийнята в івриті назва юдейської Біблії, акронім назв трьох її розділів. Термін "Танах" увійшов у вжиток в Середні століття.Тексти Танаху написані спочатку в основному староєврейською мовою, з деякими уривками давньоарамейською.Включає розділи:- Тора — П'ятикнижжя;- Невіім — Пророки;- Ктувим — Письма.За змістом Танах багато в чому схожий на Старий Завіт християнської Біблії, за винятком неканонічних або іншоканонічних книг, додатків, відсутніх в Танасі, і, частково, порядку розташування книг."Танахічним" називають найдавніший етап історії євреїв відповідно до єврейської традиції. першим місяцем року вважається весняний місяць авів, пізніше названий нісан, під час великого сходження євреї із Єгипту. Рош га-Шана і Йом-Кіпур належать до числа найбільш важливих єврейських свят. Характерна риса святкування Рош га-Шана — сурмління під час синагогальної служби у шофарШофар — єврейський ритуальний духовий музичний (сигнальний) інструмент, зроблений з рогу тварини. У нього сурмлять під час богослужіння у синагогах на Рош га-Шана (єврейський Новий рік), Йом-Кіпур (Судний день, або День спокутування) і в низці інших випадків.. Ця дія є своєрідним викликом на "божественний суд" і як заклик до покаяння.

Юдеї святкують настання нового року — Рош га-ШанаУНІАН
Читайте також: Хасиди прибувають в Україну на свято Рош га-Шана. Що вони кажуть і скількох не пустили

За юдейською традицією, на небесах виноситься рішення: кому жити, а кому — померти. Молитовні служби цими днями повинні вплинути на рішення творця. У богослужінні на це свято переважають мотиви самоаналізу і покаяння. Проте, щира віра в те, що господь бажає всім добра і добробуту, перетворює цей день на свято.

У ці дні віряни мають віддати самому собі і богу "духовний звіт" за всі свої вчинки, слова і думки за минулий рік. Він приймає рішення, як виправити недоліки й провини, як повернутися до бога.

У Рош га-Шана віряни вітають один одного побажанням бути вписаним до "Книги життя". На святковій трапезі заведено вмокати хліб у мед (зазвичай круглу халу), над яким було вимовлено благословення, щоб наступний рік був солодким. Також існує звичай на Рош га-Шана їсти яблука з медом.

Читайте також: МОЗ роз'яснило правила в'їзду до України паломників на свято Рош га-Шана

У перший день Рош га-Шана або у другий, якщо перший день припадає на суботу, після полудня євреї збираються поблизу річок, струмків, джерел або біля моря і вимовляють релігійні юдейські тексти, гімни та молитви.

Подібно до всіх єврейських свят, цей день проводять у молитві. Молитви, що читаються на Рош га-Шана, повинні містити по десять юдейських текстів, які згадують:

  • бога як царя;
  • бога, який пам'ятає все;
  • в яких згадується шофар — один із суттєвих атрибутів святкування, — в який сурмлять під час ранкової молитви.

Рош га-Шана в Україні

В Україні свято відомо через паломництво хасидів до могили цадика Нахмана в Умані. Незадовго до своєї смерті засновник течії брацлавського хасидизмуБрацлавські хасиди — послідовники цадика (праведника) Нахмана Брацлавського (1772—1810), одна з гілок хасидського юдаїзму. Нахман вважав основними складовими етики юдаїзму простий спосіб життя, самопожертву, відвертість, щирість, безпосередність у молитвах. Молитви, наголошував Нахман, мають промовлятися мовою їдиш.Найчисленнішими нині є громади брацлавських хасидів у Нью-Йорку, Єрусалимі, Бней-Браці та Цфаті. Їхня діяльність координується Всесвітньою радою. Святе місце Брацлавського хасидизму — могила Нахмана в м. Умань, яку, згідно з його заповітом, на юдейське свято Рош га-Шана відвідують хасиди зі всього світу. закликав усіх своїх послідовників провести свято разом з ним. Його учні, на чолі з Натаном вирішили, що це був заклик до відвідин могили вчителя.

Юдеї святкують настання нового року — Рош га-ШанаУНІАН

Що відомо

  • В Умані з хасидів, які приїжджають в Умань на святкування Рош га-Шана, стягують туристичний збір сума якого коливається від 150 до 300 гривень за день.
  • Понад 600 працівників поліції та понад 200 військовослужбовців Національної гвардії прибули до Умані для забезпечення громадського порядку та безпеки під час святкування Рош га-Шана.
  • Поліція Київської області повідомила, що понад 120 правоохоронців забезпечують охорону публічної безпеки та порядку в аеропорту "Бориспіль" під час прильоту паломників-хасидів на територію України.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди