На Кіровоградщині 20% лікарень не перейшли на електронні лікарняні листи

На Кіровоградщині 20% лікарень не перейшли на електронні лікарняні листи

На Кіровоградщині 20% лікарень не перейшли на електронні лікарняні листи
Суспільне: Кропивницький

63 з 79 лікарень Кіровоградської області перейшли на електронні лікарняні листи. Про це Суспільному сказав директор обласного департаменту охорони здоров’я Олег Рибальченко. Вважає, за місяць, на який міністерство охорони здоров’я відтермінувало перехід, користуватись електронними листками непрацездатності, будуть у всіх лікарнях. Повна відмова від паперових лікарняних листів мала відбутися 1 вересня. Суспільне поспілкувалось з лікарями, які користуються електронними лікарняними. Вони розповіли, в чому виникають труднощі.

В обласному онкоцентрі, що у Кропивницькому, електронні лікарняні листи використовують протягом трьох місяців. Генеральний директор онкоцентру Костянтин Яриніч розповів, що на електроні лікарняні перейшли всі 70 лікарів. З його слів, у них не виникло проблем з переходом на електронну систему. Проблеми, натомість, є на підприємствах і установах, де мають затверджувати лікарняні до оплати: ”Людина працює на заводі, приходить і каже, що про неї в системі є інформація. Її не знаходять, людина повертається до онкологічного закладу і просить надати паперовий листок непрацездатності”.

Лікар-онколог Андрій Гардашніков розповів, що на оформлення лікарняного в електронній системі витрачає від п’яти до семи хвилин. Працює з категорією ”Захворювання або травми загального характеру”: ”Обираю взаємодію, на підставі якої буде створюватись лікарняний лист, обираю засіб ідентифікації. Зазвичай, мені дають можливість підтягнути через повідомлення на телефон. Далі – вказую період лікування. Виконав чотири дії, вказав, що це новий випадок непрацездатності, натиснув кнопку ”Створити”.

Щодня, сказав лікар, робить 4-5 таких висновків. Головною перевагою електронної системи вважає те, що йому не потрібно кожні 10 днів подавати дані пацієнта лікарсько-контрольній комісії для продовження лікарняного і слідкувати за правильністю й точністю його оформлення.

Є, на думку Андрія Гардашнікова, у впровадженні електронного листка непрацездатності й реальні загрози і мінуси: ”Для мене основним є те обмеження, що лікар може оформити медичний висновок не більше ніж через 24 години після того, як він констатував непрацездатність пацієнта. Це мало, бо не можна виключати людського фактору: людина може помилиться, забути внести ті чи інші дані в медичний висновок”.

Жителька Світловодська Любов Спіріна лікується у центрі з квітня 2021 року. З її слів, про електронні лікарняні дізналася з інтернету. Електронний лікарняний вважає зручнішим за паперовий: ”Було таке, що не вписали місто Світловодськ у лікарняний лист. Привозила його назад, бо не пропускали у нас. Цього разу лікар виписав мені електронний лікарняний, мені про це прийшло повідомлення на телефон. В лісгоспі, де я працюю, хороші бухгалтери. Думаю, розберемося”.

Що відомо

Директор обласного департаменту охорони здоров’я Олег Рибальченко розповів, що до 1 жовтня 2021 року пацієнт може обирати, який лікарняний йому треба – у паперовому вигляді чи електронний. З його слів, облік лікарняного в жодній лікарні країни ніколи не відбувався. Відповідно, проблеми виникають на етапі взаємодії медичних інформаційних систем з центральною базою даних: ”Це стандартна ситуація, пов’язана з накопиченням даних, які вносять лікарі. Вони мають бути підтверджені офіційним записом на єдиній платформі Національної служби здоров’я України для того, щоб ця платформа стабільно працювала”.

За словами начальниці управління інформаційних систем та електронних реєстрів Пенсійного фонду в Кіровоградській області Олени Пархоменко, електронний реєстр листків непрацездатності веде Пенсійний фонд України. Інформацію про тимчасову непрацездатність збирають і обробляють в державному реєстрі застрахованих осіб. Інформація про електронний лікарняний, з її слів, доступна працівникам і роботодавцям через їх електронні кабінети на сайті Пенсійного фонду України: ”Реєстр застрахованих осіб Пенсійний фонд супроводжує більше 20 років. Базою для нарахування суми оплати лікарняного листка є заробітна плата і стаж роботи”.

Генеральна директорка директорату цифрових трансформацій в охороні здоров’я Марія Карчевич розповіла, що електронні листи непрацездатності в Україні впроваджують з 4 червня 2021 року: ”Ми отримуємо зворотній зв’язок від роботодавців, медичних працівників, проводимо навчання для того, аби відбувався поступовий перехід. Отримавши зворотній зв’язок, ми розуміємо, що є потреба в продовженні цього адаптаційного періоду. Тому ухвалили рішення про те, що повноцінний запуск електронних лікарняних відбуватиметься з 1 жовтня 2021 року.

Читайте також

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди