В Луцькій громаді вже видали майже півтори тисячі електронних лікарняних: як це працює

В Луцькій громаді вже видали майже півтори тисячі електронних лікарняних: як це працює

В Луцькій громаді вже видали майже півтори тисячі електронних лікарняних: як це працює
Суспільне Волинь

З середини серпня медзаклади Луцької громади оформили майже півтори тисячі електронних медичних висновків про тимчасову непрацездатність. Про це Суспільному розповіла начальниця відділу з експертизи непрацездатності комунального підприємства "Медичне об’єднання Луцької міської тергромади" Романа Орнат.

В амбулаторіях, поліклініках і лікарнях Луцької громади електронні лікарняні запровадили 12-го серпня.

Одна з лікарів, які вже оформлюють лікарняні в електронному вигляді – терапевтка Марія Романій. Суспільному медичка розповіла, що лікарняний в електронному форматі формується у два етапи. Спочатку лікар створює медичний висновок про тимчасову непрацездатність в електронній системі охорони здоров’я. Додає: на цьому етапі важливо, щоб пацієнт мав при собі паспорт та номер ідентифікаційного коду і уклав декларацію з сімейним лікарем. Без цього відкрити електронний лікарняний неможливо.

В Луцькій громаді видали майже півтори тисячі електронних лікарняних: як це працює
Суспільне Волинь

"Якщо усе працює добре, то це займає менше часу, ніж раніше, коли у нас були паперові лікарняні. Зараз для лікаря це простіше, ми можемо більше часу приділити пацієнту", – каже терапевтка.

На руки пацієнт нічого не отримує, про створення медичного висновку надходить СМС-повідомлення. Потім інформація від лікарів опрацьовується в електронному реєстрі Пенсійного фонду, – пояснює лікарка. Звіряються персональні дані пацієнта і те, чи працевлаштована людина офіційно.

Як зазначила начальниця відділу з експертизи непрацездатності, якщо пацієнта немає у реєстрі застрахованих осіб, то оформити електронний лікарняний не вийде: "Я хочу, щоб пацієнти зрозуміли, що від лікаря залежить лише формування медичного висновку. Він не може знати, чи є пацієнт у реєстрі застрахованих осіб, якщо його там немає, то не буде сформовано електронний листок про непрацездатність", – каже Романа Орната.

В Луцькій громаді видали майже півтори тисячі електронних лікарняних: як це працює
Суспільне Волинь

Чи відкрито електронний лікарняний пацієнт може перевірити на порталі пенсійного фонду в особистому кабінеті, каже посадовиця управління Пенсійного фонду України в області Ольга Волдинер.

З її слів, лікарняний не відкриють, якщо пацієнт не є застрахованою особою. "Людині треба звертатися до роботодавця, до страхувальника. Можливо це пов’язано не просто з тим, що він не сплачував внески чи неофіційно її працевлаштував, можливо, просто допущена помилка в особистих реквізитах", – пояснює посадовиця.

Виплати на основі електронних лікарняних здійснюють роботодавці і Фонд соціального страхування України.

Що відомо

  • У грудні 2019 року Кабінет міністрів планував до квітня 2020 року запровадити електронний лікарняний. У листопаді 2020 року міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що електронні лікарняні запрацюють з 2021 року.
  • У січні 2021 року Федоров заявив, що у 2021 році у додатку Мінцифри "Дія" мають з'явитися цифровий підпис, електронний лікарняний, можливість онлайн змінювати реєстрацію та реєструвати послуги для ФОП.
  • 3 лютого 2021 року Верховна рада підтримала постанову про запровадження електронного реєстру листків непрацездатності (електронних лікарняних).
  • Повний перехід на електронні лікарняні з першого вересня не відбувся. Не всі лікарі опанували систему. У МОЗ підготували наказ про перенесення дати відмови від паперових лікарняних. Орієнтовно це відбудеться 1-го жовтня.

Термінові новини та щоденні інформаційні підсумки читайте в Telegram Суспільного Волині.

На початок