МОЗ відтерміновує повний перехід на електронні лікарняні

МОЗ відтерміновує повний перехід на електронні лікарняні

Ексклюзивно
МОЗ відтерміновує повний перехід на електронні лікарняні
Міністерство охорони здоров'я. Фото: Facebook/МОЗ

Повний перехід на електронні лікарняні з першого вересня не відбудеться. Не всі лікарі опанували систему. У МОЗ підготували наказ про перенесення дати відмови від паперових лікарняних. Орієнтовно це відбудеться 1-го жовтня.

Про це Суспільному повідомили в МОЗ України.

Причини у МОЗ пообіцяли прокоментувати згодом.

Водночас вже у понад 2 тисячах медзакладів можуть "видавати" електронні довідки, розповів Суспільному прессекретар Міністерства охорони здоров'я Роман Борщ. З трьох тисяч закладів, які можуть визначати непрацездатність, цифрову систему опанували понад дві тисячі, наголосив він.

"Зараз понад дві тисячі закладів можуть формувати електронні лікарняні. Передбачений повний перехід з 1 вересня, але зважаючи на те, що є окремі відомчі лікарні — ті, що в глибинках, яким треба трохи більше часу — зараз юстується наказ, який продовжить цей перехідний період до жовтня", — сказав Борщ.

Тобто наразі вже можна оформляти лікарняні в електронному форматі, але деякий час медзаклади ще зможуть видавати і паперові листки непрацездатності.

Читайте також: Електронні паспорти та COVID-сертифікати: коли Україна повністю цифровізується. Коментує експерт

Як розповіла Суспільному керівниця директорату з розвитку цифрової трансформації в Міністерстві охорони здоров’я Марія Карчевич, перехідна модель щодо електронних лікарняних функціонує в Україні з 4 червня.

"Під час цієї перехідної моделі заклади охорони здоров'я мають можливість формувати електронні медичні висновки про тимчасову непрацездатність, які є юридичною підставою для видачі електронного лікарняного. Або ж видавати паперові лікарняні – відповідне рішення приймаються лікарем відповідно до технічної можливості закладу", – зазначила Карчевич.

Посадовиця зазначила, що відповідно до наказу МОЗ початково передбачалося, що період має завершитися 1 вересня.

"Ми як міністерство, яке формує політику, отримуємо зворотний зв'язок від роботодавців та медичних працівників, проводимо навчання, аби відбувався плавний перехід. І зараз ми розуміємо, що є потреба для більш плавного переходу. Тому для продовження цього адаптаційного періоду було ухвалено рішення, що повноцінний запуск електронних лікарняних відбуватиметься вже з 1-го жовтня", – пояснила вона.

За словами Марії Карчевич, на підставі отриманої від роботодавців та медпрацівників інформації МОЗ дійшло висновку, що й тим, й іншим необхідно більше часу, щоб ознайомитися із новим функціоналом та новими процесами.

"З роботодавцями потрібно скоригувати нові бізнес-процеси, які відбуваються при електронних листках непрацездатності. Оскільки електронні лікарняні є підставою для соціальних виплат, то ця тема є чуттєвою для всієї країни. Для лікарів це новий функціонал. Для них важливо розуміти, як вносити дані, які процедури та процеси потрібно виконувати", – зазначила посадовиця.

Як пояснила Карчевич, для цього існує окремий розроблений курс академії Національної служби охорони здоров'я України.

За її словами, на сьогодні вже сформовано понад 213 тисяч сформованих електронних медичних висновків про тимчасову непрацездатність. На підставі цих висновків створено понад 125 тисяч електронних лікарняних.

"Електронні лікарняні – це економія коштів, оскільки щороку закуповуються паперові листки непрацездатності і на це йдуть мільйони бюджетних коштів. Друге – це мінімізація корупційних ризиків. Оскільки ми неодноразово чули про зловживання паперовими лікарняними, в електронному вигляді такі махінації не є можливими. Тому що всі дані фіксуються в медичному висновку", – наголосила Карчевич.

Що відомо

  • У грудні 2019 року Кабінет міністрів планував до квітня 2020 року запровадити електронний лікарняний. У листопаді 2020 року міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що електронні лікарняні запрацюють з 2021 року.
  • У 2020 році 13 мільйонів українців отримали електронну медичну картку за програмою цифровізації системи охорони здоров'я.
  • У січні 2021 року Федоров заявив, що у 2021 році у додатку Мінцифри "Дія" мають з'явитися цифровий підпис, електронний лікарняний, можливість онлайн змінювати реєстрацію та реєструвати послуги для ФОП.
  • 3 лютого 2021 року Верховна рада підтримала постанову про запровадження електронного реєстру листків непрацездатності (електронних лікарняних).

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок