Перейти до основного змісту
Транзит газу під питанням, а Донбас без прогресу: про що говорили Зеленський і Меркель

Транзит газу під питанням, а Донбас без прогресу: про що говорили Зеленський і Меркель

Транзит газу під питанням, а Донбас без прогресу: про що говорили Зеленський і Меркель
. AP

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель разом з німецькою делегацією 22 серпня прибула до України. Це її останній візит на посаді канцлерки. Вона провела перемови з президентом Володимиром Зеленським, на якій вони обговорили, зокрема, ситуацію на Донбасі, виконання Мінських домовленостей, проєкт "Північний потік-2" та питання продовження транзиту російського газу територією України.

Як повідомляє кореспондент Суспільного, літак з німецькими делегатами приземлився в Україні о 13:00.

Зеленський і Меркель проводять зустріч у Маріїнському палаці. Про що говоритимуть
Офіс президента

Зеленський і Меркель проводять зустріч у Маріїнському палаці. Про що говоритимуть
Офіс президента

Візит Меркель розпочався з покладання квітів на могилі Невідомого Солдата в українській столиці. Після цього в Маріїнському палаці відбулася її зустріч з президентом Зеленським.

Читайте також: Чому "Північний потік-2" не зупинили та навіщо Меркель їде до України. Відповідає Ребекка Гармс

Про "Північний потік-2"

Під час зустрічі сторони обговорили можливі загрози та гарантії для України після запуску російського газогону "Північний потік-2". Зеленський наголосив, що головні ризики від запуску газогону буде нести саме Україна. Тому він ініціював консультації з Європейською комісією та урядом Німеччини щодо реалізації цього проєкту Кремля.

"Ми розглядаємо "Північний потік-2" виключно через призму безпеки і вважаємо його небезпечною геополітичною зброєю з боку Кремля. Відповідно до Європейської угоди про асоціацію, ми ініціювали проведення консультацій з Європейською комісією та урядом ФРН найближчим часом", — сказав глава держави.

Меркель своєю чергою зауважила, що під час нещодавньої зустрічі з російським президентом Володимиром Путіним попередила його можливість впровадження нових європейських санкцій, якщо Росія використовуватиме "Північний потік-2" як зброю проти України.

Про транзит російського газу

Зеленський і Меркель обговорили також умови продовження договору з Росією про транзит газу українською територією. Канцлерка Німеччини висловилась за продовження дії цього документу, термін якого спливає у 2024 році.

"Я з російським президентом говорила, що ми хочемо якнайшвидшого продовження договору (між Україною та Росією про транспортування газу — ред.), який діє до 2024 року. Ми говоритимемо про це і в Європі, і з компаніями, які з цим пов'язані. Ми єдині з американською стороною в тому, що газ не можна використовувати як зброю", — сказала Меркель.

Вона також нагадала, що спеціальний уповноважений з питань транзиту газу вже починає перемовини з цього питання. Водночас Зеленський зауважив, що на зустрічі з Меркель вони обговорили "загальні речі" стосовно цього документу. Більш предметно питання транзиту газу Україною 23 серпня обговорять міністри енергетики трьох країн — України, Німеччини та США.

"Можливо, там з'являться більш конкретні речі, перехід на зелену енергетику і зелений курс України. Україна потребує дуже великих грошей і довгого терміну, тому я і хочу зрозуміти, що буде отримувати Україна і що може втратити після того, як завершиться договір після 2024 року, і хто дає конкретні гарантії Україні", — сказав глава держави.

Про Донбас і Мінський формат

Зеленський заявив, що тема врегулювання конфлікту на Донбасі була пріоритетною під час сьогоднішніх переговорів. Втім Меркель визнала, що Мінські домовленості не принесли очікуваних результатів.

"Проблеми з реалізацією Мінських домовленостей мають структурний характер. Росія є учасником цього конфлікту і тому правильно, що Україна прямі переговори з представниками сепаратистів. Ми весь час крутимося біля цієї, і це не пов’язано з тим що я недовго перебуватиму на посаді", — сказала канцлерка.

Разом з тим вона закликала не відкидати Мінський формат, оскільки він забезпечив "деяку тиші" на Донбасі. На її думку, цей переговорний формат має бути використаний й після того, як вона піде з посади канцлера Німеччини.

"Це буде непросто з новим урядом. Але я підтримую цей формат, бо ним можна скористатись як майданчиком для перемовин, хоча баланс незадовільний. Я про це чесно кажу", — зазначила Меркель.

Про саміт "нормандської четвірки"

Президент Зеленський наголосив, що Україна, Німеччина та Франція повинні мати консолідовану позицію щодо мирного врегулювання на Донбасі. Він заявив, що Україна прагне домогтися режиму сталого дотримання вогню, обміну утримуваними особами, відкриття КПВВ з боку тимчасово окупованих територій, а також доступу на тимчасово окуповані території представників Червоного хреста.

"Наша позиція щодо необхідності саміту нормандської четвірки незмінна. Поки відсутній прогрес, тиск на Російську Федерацію повинен зберігатися. Ми хочемо бачити тут дуже активні зусилля наших партнерів", — сказав Зеленський.

Меркель у відповідь заявила, що готова запросити на перемовини щодо Донбасу лідерів України, Франції та Росії.

"Ми говорили (із Зеленським — ред.) і про Нормандський формат. Тут ми не йдемо вперед, як би це хотілося б, зустрічі Тристоронньої контактної групи не відбуваються, як хотілось би. Я хотіла б провести переговори на рівні президентів, на вищому політичному рівні і запросити українського, російського й французького президентів. І якщо ми зможемо розробити добрий порядок денний, то це вважаю за можливе", — заявила вона.

Що відомо

  • Перед візитом до України, 20 серпня, канцлерка Німеччини відвідала Москву, де зустрілася з російським президентом Володимиром Путіним. Вони обговорили, зокрема, питання продовження договору щодо транзиту російського газу територією України.
  • Мер Києва Віталій Кличко заявив, що його не пустили в аеропорт "Бориспіль", щоб зустріти канцлерку Німеччини Ангелу Меркель.
  • 9 серпня речник президента України Сергій Никифоров повідомив, що федеральна канцлерка Німеччини Ангела Меркель планує відвідати Україну з візитом 22 серпня. Сторони обговорять, зокрема, безпекові питання та стан двосторонніх відносин.
  • Президент Володимир Зеленський 12 липня зустрівся з канцлеркою ФРН Ангелою Меркель під час дводенного робочого візиту до Німеччини.
  • Візит Зеленського до Німеччини відбувся на запрошення Меркель, з якою український лідер мав телефонну розмову 22 червня. Приводом для дзвінка Меркель стала річниця нападу нацистської Німеччини на СРСР 22 червня 1941 року. Тоді Зеленський запросив канцлерку відвідати Україну для участі в інавгураційному саміті Кримської платформи, а також заходах з нагоди 30-ї річниці незалежності.
  • 12 липня канцлерка Німеччини Ангела Меркель пообіцяла передати Україні 1,5 млн доз вакцини від коронавірусу для боротьби з пандемією.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Топ дня
Вибір редакції
На початок